BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:12 گرينويچ - يکشنبه 09 سپتامبر 2007 - 18 شهریور 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مسعود در جدالهای سیاسی امروز افغانستان
 

 
 
احمدشاه مسعود
یاران احمد شاه مسعود با یاد آوری از کارنامه های او، شرایط کنونی افغانستان را محصول کار خود و در نتیجه قدرت سیاسی را حق خود می دانند
سخنرانی ها در مراسم تجلیل از سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، مشهورترین فرمانده جهادی در افغانستان، که رهبران جهادی و مقامات عالی رتبه دولتی در آن شرکت داشتند، نشان داد که چانه زنی برسر قدرت میان آقای کرزی و عده ای از رهبران و فرماندهان جهادی جدی تر شده است.

مارشال محمد قسیم فهیم، از فرماندهان ارشد نزدیک به مسعود گفت افغانستان به بن بست رسیده و دولت برای بیرون رفت از این بن بست باید زمینه را برای نقش فعال تر مجاهدین مساعد سازد.

آقای کرزی نیز با برشمردن نقش مجاهدین در ساختار کنونی دولت، نشان داد که مجاهدین هنوز نقش فعالی در دولت دارند.

مراسم تجلیل از مسعود پیش از آنکه به شکل رسمی پایان یابد، از ترس اینکه به آشوب کشیده شود، ناگهان پایان یافت.

زیرا عده ای که نتوانسته بودند به محل برگزاری مراسم راه یابند با نیروهای امنیتی درگیر شدند و آقای کرزی سخنانش را قطع کرد.

بن بست سیاسی؟

در مراسم تجلیل از ششمین سالگرد قتل احمد شاه مسعود، آنچه به وضوح دیده می شد این بود که احمد شاه مسعود به متکایی برای جدال بر سر قدرت سیاسی تبدیل شده است.

یاران احمد شاه مسعود با یاد آوری از کارنامه های او، شرایط کنونی افغانستان را محصول کار خود و در نتیجه قدرت سیاسی را حق خود می دانستند، در حالیکه آقای کرزی نیز با تمسک بر این که مسعود برای آزادی و وحدت ملی افغانستان می جنگید؛ راه را برای امتیاز طلبی های بیشتر یاران مسعود می بست.

سهم بیشتر به مجاهدین
مارشال فهیم
 مارشال قسیم فهیم که در دولت های موقت و انتقالی وزیر دفاع افغانستان بود با اشاره به افزایش ناامنی ها تاکید داشت که افغانستان به بن بست رسیده و دولت اگر می خواهد از چنین بن بستی برون آید باید راه را برای مجاهدین بیشتر باز کند
 
مارشال قسیم فهیم که در دولت های موقت و انتقالی وزیر دفاع افغانستان بود با اشاره به افزایش ناامنی ها تاکید داشت که افغانستان به بن بست رسیده و دولت اگر می خواهد از چنین بن بستی برون آید باید راه را برای مجاهدین بیشتر باز کند.

آقای فهیم گفت: "تقاضای من این است که دولت افغانستان در شرایطی که خلا و بن بستی در وضعیت این کشور بوجود آمده، برای زمینه دادن به ایفای بهتر نقش مجاهدین که ثابت شده در برابر متجاوزین و در دفاع افغانستان می توانند سرخیل میدان باشند، زمینه را مساعد بسازد... ما با اعتماد و با باور کامل می گویم که ما می توانیم از وطن خود دفاع کنیم."

نیاز به 'تحول و دگرگونی'

در شش سال گذشته جناحهای مختلف سیاسی علی الرغم اختلافاتی که داشتند همیشه وانمود می کردند که بالاخره نظام کنونی را به عنوان یک نظام مشروع و ملی قبول دارند.

اما مارشال فهیم این بار در سخنانش از نیازمندی به یک تحول و دگرگونی برای رسیدن به یک نظام همه گیر ملی سخن می گفت: "امروز ما در وضعیتی هستیم که به ایجاد یک تحول و دگرگونی در این کشور نیاز داریم تا امنیت و ثبات در افغانستان تامین شود و یک نظام فراگیر و ملی در این کشور پیاده شود."

جدل بر سر قدرت
مسعود
 یاران احمد شاه مسعود با یاد آوری از کارنامه های او، شرایط کنونی افغانستان را محصول کار خود و در نتیجه قدرت سیاسی را حق خود می دانند، در حالیکه آقای کرزی نیز با تمسک بر این که مسعود برای آزادی و وحدت ملی افغانستان می جنگید؛ راه را برای امتیاز طلبی های بیشتر یاران مسعود می بندد
 
مارشال فهیم شماری از نهادهای ملی و بین المللی را نیز متهم به راه اندازی تبلیغات سوء علیه مجاهدین کرد و در این زمینه از کشورهای خاصی نیز نام برد.

او گفت: "یک دوره ای که شما دیدید دیده بان حقوق بشر علیه مجاهدین (افغانستان) یک سلسله تبلیغات زهرآهگین را براه انداخت و امروز هم به کمک کشورهای معینی مانند جاپان (ژاپن) و هالند کتابی در حال نوشتن است که می خواهد همه ای مجاهدین را به عنوان جنایات کاران معرفی کند.

"ما از همین تربیون به آنان اعلام می کنیم که اگر این کتاب نشر شود، مسئولیت واکنش های بعدی به دوش کشورهایی خواهد بود که به شکل غیرمسئولانه در کشور ما مداخله می کنند و مردم ما را تحقیر می کنند."

جواب کرزی

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان نیز به بسیاری از سخنان و خواستهای مجاهدین پاسخ داد.

آقای کرزی با شمردن مقامهای که یاران مسعود در اختیار دارند به صورت غیر مستقیم نشان داد که آنها در قدرت کنونی سهم فعالی دارند.

او گفت: "امروز خوشحال استیم که برادر عزیز احمد شاه مسعود، احمد ضیا مسعود، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است، خوشحال استیم که فهیم خان، برادر عزیز ما مارشال افغانستان است، خوشحال استیم که قانونی صاحب، رییس شورا (مجلس نمایندگان) افغانستان است، خوشحال استیم که یاران و برادران دیگر احمدشاه مسعود، در شورا، در سنا و در حکومت افغانستان، برعهده های بزرگی هستند."

حامد کرزی به شکل ضمنی مشارکت دکترعبدالله، وزیر خارجه پیشین و یکی دیگر از یاران مسعود در قدرت سیاسی را نیز وعده داد، اما بالحن جدی خواستار حمایت از روند کنونی و به تعبیر خودش عبرت گرفتن از جنگ های داخلی گذشته شد.

ماجراجویی داخلی
کرزی در مراسم بزرگداشت از مسعود
 حال برماست که پند بگیریم از گذشته ای این خاک و دوباره این خاک را با ماجراجویی داخلی و یا معامله گری خارجی به طرف ویرانی و هرج و مرج و بیچارگی نبریم
 
آقای کرزی گفت: "یک دوست دیگر احمد شاه مسعود، دکتر عبدالله است که اگر امروز در حکومت با ما نیستند، شاید به همین نزدیکی ها بیایند و با ما همکار شوند... حال برماست که پند بگیریم از گذشته ای این خاک و دوباره این خاک را با ماجراجویی داخلی و یا معامله گری خارجی به طرف ویرانی و هرج و مرج و بیچارگی نبریم."

'نقطه ضعف دولت'

دولت افغانستان در حال حاضر با مشکلات متعددی مواجه است، طالبان از دو سال گذشته به این طرف حضورشان را پر رنگ تر کرده و حاکمیت دولت را گاهی حتی در ولایاتی همجوار پایتخت به چالش گرفته اند.

مواد مخدر امسال بیشتر از سالهای دیگر تولید شده است و مردم از فساد اداری در دستگاه دولتی و حتی دستگاه عدلی و قضایی شکایت دارند و این امر سبب ایجاد فاصله هایی میان مردم و دولت شده است.

مجاهدین و به ویژه طیف خاصی از آنان یعنی یاران مسعود این مشکلات دولت را بخوبی می دانند و نیاز دولت به همکاری را نیز قویا حس می کنند، از این رو هر از گاهی با به انگشت گذاشتن بر نقطه ضعف های دولت، می خواهند امتیازات سیاسی بیشتری بدست آورند.

اما چنین فشارهایی از سوی مجاهدین همیشه تاکنون حد معینی داشته است، زیرا مجاهدین از حمایت های بین المللی آقای کرزی و همچنین قدرت و تاثیر این حمایت ها نیز غافل نیستند.


 
 
احمدشاه مسعودعکس
مراسم گرامیداشت سالگرد ترور مسعود در کابل
 
 
ربانیاعلام موجوديت
تشکيل يک جبهه سياسی جديد در افغانستان
 
 
کرزیتصميم کرزی
فشار مخالفان و موافقان 'مصالحه ملی' بر کرزی
 
 
تظاهرات حمايت از گروههای مجاهدين در کابلعکس
تظاهرات حمايت از گروههای مجاهدين در کابل
 
 
مسعودعکس
عکسهايی از مسعود: تفنگ، قلم و توپ فوتبال
 
 
حامد کرزی رييس جمهور و يونس قانونی رييس مجلس نمايندگان افغانستانديدگاه
پارلمان افغانستان و رويکرد تازه به رهبران جوان مجاهدين
 
 
مطالب مرتبط
بزرگداشت سالگرد ترور مسعود در کابل
09 سپتامبر، 2007 | افغانستان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران