http://www.bbcpersian.com

13:40 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژوئيه 2008 - 13 تیر 1387

پیکر سردار عبدالولی در کابل به خاک سپرده شد

پیکر سردار عبدالولی، از ژنرالان سابق افغانستان و داماد محمد ظاهر، شاه سابق این کشور، امروز در میان صدها نفر در کابل به خاک سپرده شد.

سردار ولی اوایل این هفته در شهر دهلی، پایتخت هند درگذشت. دفتر ریاست جمهوری افغانستان علت مرگ او را "بیماری که عاید حالش بود" توصیف کرده است.

در مراسم به خاکسپاری سردار عبدالولی، مقامات ارشد دولتی به شمول حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، اعضای خانواده سردار ولی و شماری از دیپلمات های خارجی حضور داشتند.

این مراسم تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و تمامی جاده های منتهی به محل دفن سردار عبدالولی، از صبح امروز بروی عبور و مرور وسایط مسدود بود.

نماز جنازه سردار عبدالولی، به امامت نعمت الله شهرانی، وزیر حج و اوقاف افغانستان در محوطه ریاست جمهوری این کشور برگزار شد.

بعد از آن، تابوت سردار عبدالولی که در پرچم کشورش پیچیده شده بود، در حالی که روی یک توپ نظامی قرار داشت، برای دفن به تپه مرنجان، در مرکز شهر کابل انتقال داده شد؛ محلی که محمد ظاهر، شاه سابق افغانستان و محمد نادرشاه پدرش نیز در آنجا دفن هستند.

سردار عبدالولی که در زمان مرگ هشتاد و چهار سال داشت، فرزند مارشال شاه ولی خان، نخستین مارشال ارتش افغانستان بود.

'خدمت به ارتش و مردم'

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از خدمات او "برای ارتش و مردم افغانستان" ستایش به عمل آورده است.

در اعلامیه ای که ریاست جمهوری افغانستان قبلا انتشار داده بود، آمده است که سردار عبدالولی پس از بازگشت از ایتالیا، "با دیدار و ملاقات ها با بزرگان و متنفذین نقاط مختلف کشور، در تحکیم وحدت ملی و همبستگی مردم افغانستان تلاش کرد."

سردار ولی آموزش عالی در رشته نظامی را در دانشگاه نظامی انگلستان به پایان رسانده بود.

او در گذشته سمت های مهمی را در ارتش افغانستان عهده دار بوده است و زمانی هم به عنوان مشاور ارشد محمد ظاهر، شاه فقید افغانستان در امور بین المللی کار کرده بود.

سردار عبدالولی در سال 1352 که داوود خان، در نتیجه یک کودتای سفید علیه محمد ظاهر شاه قدرت را بدست گرفت، رییس ارکان قول اردوی مرکزی بود و پس از پیروزی کودتا، بازداشت شد و مدت دو سال را در زندان سپری کرد.

پس از آن، به ایتالیا پناهنده شد و تا زمان سقوط رژیم طالبان در افغانستان، همراه با محمد ظاهر شاه، در ایتالیا به سر برد.

سردار ولی پس از بازگشت به افغانستان، مقام استرژنرال (ژنرال ارشد) را دریافت کرد و در واپسین سالهای زندگی اش، به حیث عضو کمیسیون آمادگی برای تدویر جرگه امن منطقه ای میان اقوام ساکن در افغانستان و پاکستان کار کرد.

بازگشت به صفحه افغانستان