محقق: آنچه در ایران گفتم سیاست دولت نیست، نظر شخصی من است

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image caption محقق: در کشوری که معاون ریاست اجرایی‌اش آزادی بیان نداشته باشد. مردم دیگر چه کار کنند. نظر شخصی خود را آدم گاهی می‌گوید

محمد محقق، معاون رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید که آنچه در همایش بیداری اسلامی در ایران درباره حضور افغان‌ها در "لشکر فاطمیون" گفته "سیاست" دولت افغانستان نیست و به نمایندگی از دولت افغانستان در این همایش شرکت نکرده بود.

آقای محقق در گفت‌وگو با ارشاد هنریار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کابل همچنین گفت که منتقدانش حرف‌های او را سوء تعبیر کرده‌اند.

معاون رئیس اجرایی افغانستان هفته گذشته در همایش "بیداری اسلامی" از شهروندان افغانستان که علیه داعش در عراق و سوریه جنگیده‌اند، قدردانی کرده بود.

آقای محقق در پاسخ به این که چرا چنین حرف‌هایی را مطرح کرده به بی‌بی‌سی گفت :"چون آنها (افغان‌ها) به طور آزاد در آن جنگ (علیه داعش) شرکت کرده بودند نام بردم. اما سیاست ما این نیست... نه سیاست شخص من نه سیاست حزب ما نه سیاست دولت ما این نیست."

او افزود که افغان‌ها نه از طرف افغانستان، بلکه "به طور آزاد" در جنگ سوریه شرکت کرده بودند و چون در "پیروزی علیه داعش" سهم داشتند از آنها یاد کرده است.

آقای محقق در بخشی از سخنرانی خود گفته بود: "لازم می‌دانم از همه رزمندگان که در این نبردها تشریک مساعی کردند، چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد شعبی عراق و همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده‌اند و در حقیقت نبردی که اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، پیروز شدند، صمیمانه تشکر کنم."

وقتی از آقای محقق پرسیده شد که آیا حاضر است به خاطر آنچه گفته است عذرخواهی کند یا از سمتش کنار برود، او گفت: "در کشوری که معاون ریاست اجرایی‌اش آزادی بیان نداشته باشد. مردم دیگر چه کار کنند. نظر شخصی خود را آدم گاهی می‌گوید".

Image copyright Social media
Image caption آقای محقق در همایش بیداری اسلامی از قاسم سلیمانی تشکر کرد و پیروزی‌های اخیر او علیه داعش را تبریک گفت

سخنان آقای محقق در تهران واکنش‌های زیادی در میان برخی سیاست‌مداران افغان و کاربران شبکه‌های اجتماعی بر انگیخته بود.

تا جایی که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان روز دوشنبه (۶ قوس/آذر) در نشست شورای وزیران گفت "در این اواخر نظریاتی ارائه شده" و افزود که سیاست دولت افغانستان این است که "ما طرفدار شرکت افغان‌ها در جنگ در هیچ نقطه دنیا نیستیم".

حالا آقای محقق می‌گوید که با حرف آقای عبدالله همسو است.

آقای محقق درباره به کار بردن اصطلاح "استکبار جهانی" هم گفت که منظورش آمریکا نبوده است، بلکه بیشتر "داعش و حامیان داعش" را در نظر داشته چرا که آمریکا بر ضد داعش می‌جنگد. او افزود:"بیشترین حمایت داعش حالا از طرف اسراییل می‌شود."

دو ماه پیش سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت که شواهدی در دست دارد که ایران، نوجوانان افغان را با وعده پول و حق اقامت برای خانواده‌هایشان برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

به دنبال انتشار این گزارش، دولت افغانستان از ایران خواست که استخدام جنگجویان افغان را متوقف کند.

گروه شبه‌نظامی موسوم به "فاطمیون" عمدتاً از جوانان مهاجر افغان تشکیل شده که سپاه پاسداران ایران برای جنگیدن با مخالفان دولت سوریه به این کشور می‌فرستد، اما منابع دولت ایران همواره گفته‌اند که این افراد به صورت داوطلبانه به سوریه می‌روند.

رسانه‌های افغانستان مشارکت این افراد در جنگ سوریه را ناشی از فقر، بیکاری و احیاناً انگیزه‌های مذهبی می‌دانند و از دولت می‌خواهند که زمینه کار را در داخل کشور فراهم کنند تا جلو خروج چنین افرادی گرفته شود.