چهار آموزگار یک مکتب افغان-ترک در کابل 'ناپدید شده‌اند'

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright تصویر مزار شریف
Image caption یکی از مدارس افغان-ترک در شهر مزارشریف

مسئولان مکاتب/مدارس افغان-ترک در افغانستان می‌گویند چهار آموزگار یکی از مکاتب آنها امروز در شهر کابل ناپدید شده‌اند.

فواد حیدری، معاون مکاتب افغان-ترک در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت سه نفر از آنها شهروند ترکیه و یکی از آنها هم شهروند افغانستان است.

به گفته آقای حیدری این آموزگاران ساعت هفت صبح امروز (۲۱ قوس/آذر) هنگام رفتن به مرکز شهر کابل، از منطقه تایمنی که یکی از مکاتب دخترانه افغان-ترک در آن فعال است، ناپدید شده‌اند.

او گفت تا هنوز در مورد سرنوشت این استادان معلوماتی در دست نیست ولی به نقل از منابع وزارت داخله گفت که این آموزگاران در بازداشت نیروهای امنیت ملی افغانستان هستند. وزارت داخله افغانستان گفته در این مورد اطلاعی ندارد.

آقای حیدری همچنین گفت که نیروهای امنیت ملی افغانستان امروز بعد از ظهر همین مکتب دخترانه افغان-ترک در منطقه تایمنی را بازرسی کردند.

او مدعی شد که این نیروها "بدون مجوز قانونی" ساعت ۴:۳۰ دقیقه پس از ظهر وارد محوطه مکتب در منطقه تایمنی شدند و برعلاوه ساختمان مکتب، خانه‌های برخی از آموزگاران را نیز بازرسی کردند.

یک منبع ریاست امنیت ملی افغانستان محاصره و بازرسی مکتب افغان-ترک در منطقه تایمنی را تایید کرده اما در مورد بازداشت آموزگاران این مکتب اظهار نظر نکرد.

حدود سه ماه پیش دولت ترکیه فعالیت مکاتب-افغان ترک در افغانستان را دارای ماهیت "تروریستی" خواند و از کابل خواست که این مدارس را ببندد.

تا هنوز دولت افغانستان به این درخواست دولت ترکیه پاسخ مثبت نداده است.

به گفته آقای حیدری شاگردان این مکاتب در سراسر افغانستان به بیش از هشت هزار نفر می‌رسند و در سال جاری صاحب حدود ۱۷۰ مدال در مسابقه‌های آموزشی بین‌المللی شده‌اند.

Image caption 'ترکیه تحقیق در مورد آموزگاران مکاتب افغان-ترک را با کمک پلیس افغانستان شروع کرده'

او گفت که این مدال‌ها شامل ۶۲ مدال طلا، ۷۶ مدال نقره و ۳۲ مدال برنز است.

معاون افغان-ترک افزود از میان ۶۶۳ دانش‌آموز این مکاتب که در کنکور سال جاری شرکت کرده بودند، بیش از ۹۹ درصد آنها به دانشگاه راه یافته‌اند.

بیشتر مکاتب افغانستان توسط فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند، حمایت مالی می‌‎شود.

ترکیه فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتای اخیر در این متهم می‌کند. فتح الله گولن سال‌هاست در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان از فعالیت این مدارس راضی است و قبلا اعلام کرده بود که سرنوشت آنها به تصمیم رئیس‌جمهوری افغانستان بستگی دارد.

این مدارس در شهرهای کابل، قندهار، مزارشریف، هرات و جلال آباد افغانستان فعالیت دارند.