مشخصات پهپاد و موشک‌های سپاه در حمله به مواضع 'طراحان حمله اهواز'

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright TASNIM
Image caption رونمایی از موشک ذوالفقار، در ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ و در جریان رژه نیروهای مسلح ایران در بندرعباس

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده‌اند که موشک‌های نیروی هوا-فضا در حمله به مواضع "طراحان حمله اهواز" موشک‌های بالستیک میان برد از نوع "قیام و ذوالفقار" بوده‌اند.

سپاه پیشتر هم در حملات دیگر موشکی خود در یک سال اخیر از موشک‌های بالستیک استفاده کرده بود.

پیش از حمله روز دوشنبه، ۹ مهر، سپاه پاسداران در روز ۱۷ شهریور امسال مواضع دو حزب کرد ایرانی را با موشک‌های بالستیک "فتح ۱۱۰ بی" با برد ۳۰۰ کیلومتری هدف قرار داد.

سال گذشته در خرداد ماه، سپاه گفته بود که در حمله موشکی به پایگاه‌های نیروهای موسوم به دولت اسلامی، (داعش) در سوریه از ۶ موشک بالستیک میان‌برد به اهداف مختلفی در بُردهای ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر استفاده کرده بود.

این بار نیز سپاه با ۶ موشک بالستیک میان‌برد برای دومین بار از همان موشک‌ها استفاده کرد. هرچند خبرهای تایید نشده و ضد و نقیضی بر سر به هدف خوردن همه موشک‌ها منتشر شده است.

سپاه در اطلاعیه‌ای گفته که این موشک‌ها از پایگاه‌های موشکی نیروی هوا-فضای سپاه در غرب ایران و از فاصله ۵۷۰ کیلومتری از هدف، شلیک شد. به گفته سپاه پس از حمله موشکی هفت پهپاد رزمی نیروی هوا-فضای سپاه مواضع و مقرهای تجمع و پشتیبانی آنها را نیز بمباران کردند.

خبرگزاری فارس گزارش کرده که دست‌کم یکی از این پهپادها از نوع صاعقه بوده است.

ویژگی‌های موشک ذوالفقار

Image copyright Fars
Image caption موشک ذوالفقار در کلاس موشک فاتح قرار دارد

ایران موشک ذوالفقار با ۷۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتر برد را از جمله موشک های "میان برد" و "رادارگریز" خود طبقه بندی می کند.

به گفته سپاه پاسداران، این موشک با ۸.۸۶ متر طول، ۶۱ سانتیمتر قطر و ۳۴۵۰ کیلوگرم وزن، از سوخت جامد استفاده می کند و ۳ و نیم برابر صوت سرعت دارد.

این موشک از سکوی پرتاب متحرک استفاده می کند که مکان یابی و انهدام پرتابگرهای ذوالفقار را از سوی نیروهای دشمن دشوار می کند.

سپاه، ذوالفقار را "نقطه زن"، یعنی دارای دقت بسیار بالا، و دارای ویژگی "ضد جمینگ" می داند، که یعنی می‌تواند امواج الکترونیکی مورد استفاده دشمن را برای منحرف کردن این موشک خنثی کند.

موشک ذوالفقار در کلاس موشک فاتح قرار دارد. موشک فاتح در انواع مختلف با بردهای ۳۰۰ تا ۷۵۰ کیلومتر است.

از این مدل موشک، انواع دریایی نیز به نام‌های "خلیج فارس" و "هرمز" با برد ۳۰۰ کیلومتر ساخته شده است.

رونمایی از موشک ذوالفقار، اولین بار در ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ و در جریان یک رژه نیروهای مسلح ایران در بندرعباس صورت گرفت.

ویژگی‌های موشک قیام

Image copyright TASNIM
Image caption سپاه می گوید طراحی موشک قیام، به منظور زدن "اهداف آمریکایی" در اطراف ایران بوده است

ایران موشک قیام با ۸۰۰ کیلومتر برد را نیز از جمله موشک های "میان برد" و "رادارگریز" خود طبقه بندی می‌کند.

به گفته سپاه پاسداران، این موشک با ۱۱.۴۵ متر طول، ۸۸ سانتیمتر قطر و ۶۲۸۰ کیلوگرم وزن، از سوخت مایع استفاده می کند و بیش از ۲ برابر صوت سرعت دارد.

این موشک از سکوی پرتاب متحرک استفاده می کند که مکان یابی و انهدام پرتابگرهای قیام را از سوی نیروهای دشمن دشوار می‍‌کند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، پیشتر گفته بود که طراحی موشک قیام، به منظور زدن "اهداف آمریکایی" در اطراف ایران صورت گرفته است.

به گفته مقام های سپاه، این موشک پس از شلیک از جو خارج شده و با رسیدن به بالای سر هدف، به سمت آن شیرجه می‌رود.

خبرگزاری تسنیم نیر نوشته است که موشک قیام با استفاده از سوخت مایع، یک موشک تک مرحله‌ای است که در نسخه‌های قدیمی از سرجداشونده بهره نمی‌برد، اما در نسخه‌های به‌روز شده از سرجداشونده و هدایت پایانی مسیر نیز بهره می‌برد.

یکی از ویژگی های موشک قیام، نداشتن "بالک" یا "بالچه" است که (با کاهش سطوح صاف) امکان کشف این موشک از سوی رادار را کاهش داده و توانایی شلیک آن را از پرتابگرهای متنوع و حتی از زیردریا فراهم می کند.

از موشک قیام، اولین بار در ۲۹ مرداد ۱۳۸۹ رونمایی شد.

ویژگی پهپاد صاعقه

Image copyright Fars
Image caption پهپاد صاعقه

به گزارش خبرگزاری فارس هواپیمای بدون سرنشین بردبلند صاعقه از کلاس سیمرغ، پهپادی است که با استفاده از تکنولوژی و مهندسی معکوس پهپاد آمریکایی RQ۱۷۰ ساخته شده و می‌تواند ۴ بمب هوشمند و نقطه‌زن را حمل کند.

خبرگزاری تسنیم هم چندی پیش نوشته بود که این پهپاد با روش مهندسی معکوس از روی پهپاد آمریکایی RQ۱۷۰ که به "جانور قندهار" مشهور است ساخته شده است.

به گزارش تسنیم در سال ۱۳۹۰ یک فروند پهپاد آمریکایی پس از آنکه از افغانستان وارد حریم هوایی ایران شده بود، توسط سپاه شکار شد و سالم به زمین نشانده شد و سپاه توانست با رمزگشایی از تمام اطلاعت این پهپاد و مهندسی معکوس دو مدل از این پهپاد به نام‌های سیمرغ و صاعقه را تولید کند.

این پهپاد در تاریخ ۱۰ مهر سال ۹۵ رو نمایی شده و طبق آنچه در فیلم به نمایش درآمد، به نظر بمب‌ها از داخل یک محفظه زیر شکم پهپاد پرتاب می‌شوند.