ایران در رسانه‌های آمریکا؛ چرا ورود ترامپ به خاک کره‌شمالی برای ایران مهم‌تر بود؟

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright Washington Post
Image caption پادکست "آیا او می‌تواند؟" واشنگتن پست که به حدود اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا می‌پردازد این هفته حمله به ایران را بررسی کرد

رسانه‌های آمریکا در یک هفته گذشته علاوه بر پوشش اخبار مربوط به ادامه تنش میان تهران و کاخ‌سفید از جمله توقیف نفتکش ایرانی شکوه یک در تنگه جبل الطارق، به رویدادهای دیگری پرداختند که از نظر آنها به طور غیرمستقیم اما استراتژیک بر این تنش اثرگذار بوده؛ مانند دیدار یک‌باره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در مرز دو کره و رمزگشایی از سیاست "فشار حداکثری" آمریکا بر مکزیک، ونزوئلا و چین و ارتباط آن با تحریم‌های ایران.

نیویورک‌تایمز: براندازی هدف است نه برجام

دیوید سنگر، گزارشگر امور امنیت ملی روزنامه نیویورک‌تایمز معتقد است با وجود این که همه جهان به دیدار غیرمترقبه دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در منطقه مرزی دو کره توجه نشان دادند، احتمالا موشکافانه‌ترین نگاه به این دیدار را رهبران ایران داشته‌اند چرا که رویکرد دولت آقای ترامپ به برنامه اتمی کره‌شمالی می‌تواند حاوی چندین پیام مهم برای تهران باشد.

آقای سنگر که روز دوم ژوئیه با مایکل باربارو، مجری پادکست دیلی گفتگو می‌کرد معتقد است: "اگر شما جای ایران باشید می‌گویید ما یک بار تقریبا همه برنامه هسته‌ای خودمان را دادیم و در عوض آمریکا از ما روی برگرداند و دوباره تحریم‌مان کرد، حالا شاید بهتر باشد راه پیونگ‌یانگ را پیش بگیریم... آنها ناظرند که کره‌شمالی‌ بدون آن که راضی به تسلیم تسلیحات هسته‌ای خود شود با آمریکا چانه زنی می‌کند."

از نظر این روزنامه‌نگار پرسابقه آمریکایی: "تهران نیاز ندارد که واقعا تا ساخت بمب اتمی چون کره‌شمالی پیش برود کافی است به جهان نشان دهد که مقدمات و ابزار ساخت آن را دارد و آن وقت دوباره کارتی در دست خواهد داشت تا جهان را وادار به برداشتن تحریم‌ها کند."

در ادامه دیوید سنگر به این پرسش که "اگر کاخ‌سفید بخواهد جلوی الگوبرداری ایران از کره‌شمالی را بگیرد چه باید بکند؟" گفت: "این بستگی دارد که نیت اصلی کاخ‌سفید در قبال ایران چه باشد. یک رویکرد که علنا هم روی آن تاکید می‌شود این است که همه فشارها با هدف کشاندن ایران به پای میز مذاکره و کسب یک "توافق بهتر" است. اما رویکرد دیگری هم هست؛ این که در داخل دولت آقای ترامپ کسانی معتقدند بحران هسته‌ای ایران تا زمانی که این حکومت بر سر کار است حل نخواهد شد و بنابر این تمرکز باید بروی تغییر رژیم در تهران و جایگزینی آن با جوان‌ترهایی باشد که سودا و وسواس اتمی‌شدن ندارند."

دیوید سنگر این بخش از تحلیل خود را چنین پایان می‌دهد که: "وقتی با مقام‌های کشورهای اروپایی هم بدون میکروفن و در گوشی حرف می‌زنید به شما می‌گویند آنها هم باور ندارند که واشنگتن کمترین قصدی برای توقف برنامه هسته‌ای تهران داشته باشد و در حقیقت به دنبال فروپاشی حکومت فعلی ایران است."

Image copyright Fox News
Image caption نوت گینگریچ (چپ) به فاکس نیوز گفت که از نظر او تحریم‌ها در حال خرد کردن حکومت ایران هستند

نوت گینگریچ: اروپایی‌ها تا زمانی که منافعی در ایران دارند مقابل تهران نخواهند ایستاد

شبکه فاکس‌نیوز که پربیننده‌ترین شبکه خبری آمریکا خوانده شده و از مدافعان سرسخت دونالد ترامپ است در گفتگو با نوت گرینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و از استراتژیست‌های سرشناس جمهوری‌خواهان از او درباره گام بعدی کاخ‌سفید پس از عدم واکنش نظامی به ساقط کردن پهپاد این کشور توسط ایران پرسید.

آقای گینگریچ در پاسخ گفت از نظر او تحریم‌ها در حال "خرد کردن حکومت ایران" هستند و آقای ترامپ در صورتی که ایران اقدام تحریک‌آمیز دیگری نکند باید به همین سیاست ادامه دهد.

او علت ماندن کشورهای اروپایی در برجام و همراهی نکردن با آمریکا را چنین ارزیابی کرد: "اروپایی‌ها مجدانه به دنبال گسترش روابط تجاری با ایران هستند و من گمان می‌کنم تا زمانی که آنها تصور می‌کنند منافعی در ایران دارند بتوان با بدترین رفتارها (از سوی ایران) هم آنها را منصرف کرد."

Image copyright Washington Post
Image caption واشنگتن‌پست غنی‌سازی اورانیوم فراتر از برجام را بر مخاطبان خود حلاجی کرده

واشنگتن پست: 'سیاست آمریکا برای به صفر رساندن غنی‌سازی در ایران یک رویا است'

آدام تیلر، گزارشگر بین‌المللی روزنامه واشنگتن‌پست در یادداشتی به تحلیل سخنان روز چهارشنبه حسن روحانی پرداخته که طی آن رئیس‌جمهوری ایران گفت تهران از ۱۶ تیرماه (پس فردا) میزان خلوص اورانیوم غنی شده خود را به بالای ۳.۶۷ درصد که در برجام تعیین شده خواهد برد.

در این یادداشت آقای تیلر تلاش کرده برای خوانندگان این روزنامه منتقد دولت تشریح کند که سخنان آقای روحانی دقیقا چه معنایی دارد و آیا این اقدام ایران به معنای تخطی از تعهداتش در برجام است یا خیر و به طور اجمالی چه قدر این کار تهران بحران‌زا خواهد بود.

در ادامه این روزنامه‌نگار آمریکایی به سیاست‌های دولت آمریکا و نقش آنها در سوق دادن ایران به سمت چنین تصمیمی نوشته و در نهایت به نقل از جوزف سیرینسوان، مدیر انجمن پلاشرز که در زمینه مقابله با گسترش سلاح‌های اتمی فعالیت می‌کند نوشته: "سیاست غنی‌سازی صفر یک فانتزی است. و قاتل رسیدن به هر توافقی است چون به دنبال غیرممکن است."

خبر مرتبط:

آمریکا بر احیای سیاست 'غنی سازی صفر' در ایران تاکید کرد

Image copyright Vox
Image caption پادکست "وردلی" Worldly وکس این هفته به طور زنده در واشنگتن و با حضور تماشاگران اجرا شد

آیا سیاست فشار حداکثری علیه ایران کارساز است؟

زک بیشاپ، گزارشگر ارشد وبسایت خبری تحلیلی وکس در برنامه روز پنجشنبه پادکست "وردلی" به ریشه ظهور سیاست "فشار حداکثری" در دکترین سیاسی دونالد ترامپ پرداخت و با دو کارشناس ثابت این برنامه درباره میزان کارآمدی این راهکار بحث کرد.

آلکس وارد در این پادکست که به صورت زنده اجرا و ضبط شد از تاریخچه ظهور "سیاست فشار حداکثری" گفت و این که چه طور ابتدا در سیاست مقابله با برنامه اتمی کره شمالی از این راهکار سخن به عمل آمد اما خیلی زود به اصلی‌ترین شناسه سیاست خارجی دونالد ترامپ بدل شد و او از کره‌شمالی تا مکزیک و از ونزوئلا تا چین و کانادا و بالاخره علیه ایران این روش را اعمال کرد. هر چند به گفته او در زمینه کارآیی این رویکرد سوالات فراوانی وجود دارد.

با وجود این جنیفر ویلیامز، دیگر کارشناس ثابت پادکست وردلی معتقد بود "سیاست فشار حداکثری" را آقای ترامپ از دنیای تجاری خودش در نیویورک و تجربه‌اش در زمینه ساخت و ساز به کاخ‌سفید برده و از این لحاظ نه تنها ترفند جدیدی به حساب نمی‌آید بلکه تداعی کننده سبک "قلدرمآبانه" تجاری آقای ترامپ است.

اخبار مرتبط

سه روزنامه‌نگار وبسایت وکس در بخش‌های مختلف این پادکست به نحوه استفاده "سیاست فشار حداکثری" از سوی کاخ‌سفید علیه کشورهای مختلف پرداختند و میزان سودمندی یا شکست آن را ارزیابی کردند.

مثلا در زمینه تهدید وضع تعرفه علیه کالاهای وارداتی از مکزیک در برابر متوقف کردن سیل مهاجران از مرزهای این کشور به سوی آمریکا، کارشناسان این پادکست "سیاست فشار حداکثری" را موفق ارزیابی کردند چرا که مکزیک خیلی زود با اعزام وزیرخارجه خود به واشنگتن پای میز مذاکره آمد و وعده داد چند هزار نیرو از یگان ویژه ارتش خود را به مرزهای جنوبی این کشور اعزام کند.

اما در جایی دیگر آلکس وارد معتقد بود هنگامی که آمریکا با کشوری که اقتصادی قوی و بزرگ چون چین دارد روبرو شد سیاست فشار حداکثری جواب نداد چرا که چین توانست روبروی آمریکا بایستد و در برابر وضع تعرفه از سوی دونالد ترامپ، پکن هم بر میلیاردها دلار کالاهای صادراتی آمریکا از جمله سویا و غلات روغنی تعرفه ببندد و فعلا هم مذاکرات میان دو کشور بدون پیشرفت متوقف شده است.

نکته قابل توجه در این میزگرد رادیویی این بود که تقریبا هر سه شرکت‌کننده متفق‌القول بودند که وقتی "سیاست فشار حداکثری" دونالد ترامپ با مقاومت دولت‌های مقابل او مواجه می‌شود به نوعی این پیغام را می‌فرستد که واشنگتن ممکن است از تهدید گزینه نظامی به عنوان ابزار بعدی استفاده کند اما آقای ترامپ با وجود داشتن سیاست‌مداران جنگ‌طلبی چون جان بولتون و مایک پومپئو در اطراف خود، نشان داده که تمایلی به وارد کردن آمریکا به یک جنگ گرم و رویارویی مستقیم نظامی ندارد.

Image copyright New York Times
Image caption بسیاری از تحلیلگران آمریکایی دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در مرز دو کره را حاوی پیغامی برای تهران دانستند

جنیفر ویلیامز برای استدلال بیشتر مثال ونزوئلا را طرح کرد. این که آمریکا با حمایت از حوآن گوآیدو، رهبر مخالفان و تحریم نفتی کاراکاس تا به آنجا پیش رفت که حتی مایک پومپئو و جان بولتون از روی میز بودن گزینه نظامی سخن گفتند. اما در نهایت وقتی نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا تسلیم نشد، عملا "سیاست فشار حداکثری پشت‌بندی" نداشت.

زک بیشاپ حتی به نقل از مقام‌های کاخ‌سفید گفت که دونالد ترامپ اخیرا جایی اظهار کرده "حوصله‌اش از قضیه ونزوئلا سر رفته" و این موضوع کم‌کم به حاشیه توجه رئیس‌جمهوری آمریکا رفته است.

مثال دیگر برای عدم کارآیی "سیاست فشار حداکثری" تشکیلات فلسطینی بود که آلکس وارد به اشاره به آن گفت وقتی قطع کمک‌های آمریکا به فلسطینیان و دیگر موارد (چون به رسمیت خواندن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت از سوی اسرائیل) نتوانست رهبران فلسطینیان را پای میز مذاکره بیاورد یک بار دیگر کاخ‌سفید به بن‌بست رسید و ابزار دیگری برای ادامه فشار ارایه نکرد.

جنیفر ویلیامز در نهایت به کارآیی این سیاست در برابر ایران پرداخت و گفت: "کاخ‌سفید می‌خواهد همین سیاست را علیه حکومتی به کار ببرد که فلسفه وجودی آن مقاومت و مقابله است... و خب این طور می‌شود که تهران با نه گفتن به واشنگتن دهن‌کجی می‌کند و باز شاهدیم که سیاست فشار حداکثری به بن‌بست می‌رسد بدون این که کاخ‌سفید برای چنین وضعیتی استراتژی مشخصی تعیین کرده باشد."

در انتهای این پادکست جک بیشاپ کمی هم مایه طنز به گفتگو افزود و توضیح داد: "البته ما این همه درباره سیاست فشار حداکثری' حرف زدیم اما در حقیقت تعریف مشخص و مکتوبی از سوی کاخ‌سفید در این باره که این سیاست چیست وجود ندارد؛ البته 'توییت‌های ترامپ' و 'سبیل جان بولتون' هست اما ورای آن کاخ‌سفید تاکنون دکترین مشخصی برای سیاست خارجی خود ارایه نکرده است."

Image copyright Fox News
Image caption شبکه فاکس‌نیوز که حامی محافظه‌کاران و دونالد ترامپ است هم به مصاحبه روزنامه هیل با آلگ دریپاسکا توجه کرد

ایران در سایر خبرهای آمریکا

عملیات ۲۰ میلیون دلاری برای نجات لوینسون از ایران

روزنامه هیل (The Hill) که دفتر مرکزی آن در واشنگتن دی‌سی است و تمرکز ویژه‌ای بر اخبار کنگره آمریکا دارد در مصاحبه اختصاصی جان سلیمان، خبرنگار خود با آلگ دریپاسکا ادعای سال گذشته این میلیاردر و الیگارش روس را تکرار کرده که گفته بود به درخواست اندرو مک‌کیب، معاون اخراجی پلیس اف‌بی‌آی، او چند سال پیش از جیب خود حدود ۲۰ میلیون دلار هزینه کرده بود تا بلکه بتواند رابرت لوینسون، مامور سازمان سیا را که گفته شده بود در قالب افسر بازنشسته پلیس اف‌بی‌آی به ایران سفر کرده بود و بهار سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شده بود را نجات دهد.

در جریان این گفتگو آقای دریپاسکا که نام او در جریان تحقیقات ترامپ-روسیه هم مطرح شد از گفتن جزئیات این "عملیات گران قیمت" چیزی به خبرنگار هیل نمی‌گوید اما تصریح می‌کند که به باور او رابرت لوینسون "دیگر در قید حیات نیست".

بیشتر بخوانید

ابراز بی اطلاعی مجدد ایران از سرنوشت رابرت لوینسون

Image copyright ABC News
Image caption شبکه ای‌بی‌سی نیوز به سالگرد ساقط شدن هواپیمای مسافربری ایران اشاره کرد

ساقط‌کنندگان پهپاد آمریکایی خادم حرم امام رضا شدند

شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز در کنار اخبار مربوط به تنش تهران و واشنگتن به سالگرد ساقط شدن هواپیمای مسافربری ایران از سوی آمریکا اشاره کرده و همزمان به این خبر از داخل ایران توجه کرد که آستان قدس رضوی به مناسبت سالگرد این سانحه از سربازانی که پهپاد گلوبال هاک آمریکا را هدف قرار دادند تقدیر کرده و آنها را "خادم حرم امام رضا" کرده است.

بیشتر بخوانید

پهپاد گلوبال‌هاک چگونه سرنگون شد؟

Image copyright Vice
Image caption وایس در مونترال کانادا مستقر است اما در ۵۰ کشور جهان فعالیت دارد

توقیف نفتکش شکوه یک؛ سرشاخ شدن لندن و تهران

مجله دیجیتال کانادایی وایس که سروش علوی، مستندساز و روزنامه‌نگار تحقیقی پاکستانی-کانادایی آن را بنیان‌گذاری کرده در گزارشی از جدی‌تر‌شدن مناقشه میان تهران و لندن بر سر توقیف نفتکش شکوه یک در تنگه جبل‌الطارق نوشته است.

روزنامه واشنگتن پست هم امروز (جمعه پنجم ژوئیه) در گزارشی به قلم امیر وحدت اظهارات محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و فرمانده سابق سپاه پاسداران این کشور را برجسته کرده که گفته کشورش باید در صورت ادامه توقیف نفتکش شکوه یک به فکر مقابله به مثل و توقیف یک نفتکش بریتانیایی باشد.

اظهاراتی تهدیدآمیز که احتمالا در تحلیل‌های منتقدان خارجی ایران به نشانه‌ای از "تمایل تهران به سرکشی" به جای استناد به قوانین بین‌المللی ارزیابی خواهد شد.

بیشتر بخوانید

دادگاه جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی را دو هفته تمدید کرد

Image copyright New York Times
Image caption وزیرخارجه ایران به نیویورک‌تایمز گفته نه خودش و نه خانواده‌اش هیج دارایی در خارج از ایران ندارند

ظریف به نیویورک‌‎تایمز: اگر برکنار شوم به تدریس باز می‌گردم

و بالاخره این که، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و مهندس اصلی برجام در مصاحبه‌ای اختصاصی که از طریق ایمیل با روزنامه نیویورک‌تایمز انجام داده در پاسخ به احتمال برکناری‌اش با توجه به در آستانه فروپاشی قرار گرفتن برجام گفته اگر چنین شود دوباره به کرسی تدریس خود در دانشگاه بازخواهد گشت با این تفاوت که این بار "حرف‌های بیشتری برای دانشجویانش" خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

ظریف: مشکل شخصی با تحریم‌شدن ندارم