حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌ الاسد عراق؛ فرمانده لتونی: صد برابر شدیدتر از حملات قبلی بود، زمان دقیق آن را از قبل می‌دانستیم

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright Reuters

فرمانده نیروهای لتونیایی مستقر در عراق می‌گوید حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد از حملاتی که آنها پیشتر شاهدشان بودند بارها شدیدتر بوده، اما به دلیل اطلاع قبلی از وقوع حمله، فرصت کافی برای سربازان وجود داشت تا در مکان‌های امن پناه بگیرند.

آندرس برزینس، فرمانده نیروهای لتونیایی در عراق گفته است: "این حمله بسیار شدید بود. یکی از سربازهای ما که این ششمین ماموریتش در عراق است و بارها حملات خمپاره‌ای و موشک‌های ضعیفتر را شاهد بوده، می‌گوید این بزرگترین و خطرناکترین حمله بود."

آقای برزینس گفته این حمله صد برابر قوی‌تر از حملات پیشین بوده و موشک‌های بالستیک استفاده‌شده ۶۰۰ تا ۹۰۰ کیلو مواد منفجره داشتند که به گفته او اگر به اقامتگاه نیروها اصابت می‌کردند ضربه عمده‌ای می‌زدند.

اما به گفته او نیروهای مستقر در پایگاه عین الاسد "زمان دقیق" حمله را از قبل می‌دانستند و به همین دلیل فرصت کافی برای پناه گرفتن نظامیان وجود داشت.

نیروهای عراقی هم در پایگاه مورد حمله حضور داشتند و ایران از قبل در "پیامی شفاهی" به عراق برنامه‌اش برای حمله را اطلاع داد. فرمانده هوافضای سپاه گفته ایران به دنبال کشتن نیروهای آمریکایی نبوده، هرچند به ادعای او "حتما" بسیاری کشته‌ شده‌اند. آمریکا گفته هیچ تلفاتی نداشته است.

فرمانده نیروهای لتونیایی گفته تمام موشک‌ها به تاسیسات نظامی اصابت کردند و خسارت به باند و تاسیسات دیگر وارد شد که بسیار کمتر از ضربه بالقوه در صورت هدف گرفتن اقامتگاه نیروها بود.

اما به گفته او با توجه به اطلاع قبلی از زمان دقیق حمله، نیروها در امنیت بودند. او گفت سربازان لتونی چهار کیلومتر با محل اصابت موشک فاصله داشتند.

او گفت نیروهای ائتلاف مستقر در پایگاه برای این سناریو هم آماده بودند که ایران به جای مواد منفجره از کلاهک شیمیایی استفاده کند.

فرمانده لتونی گفت تجهیزات و ماشین‌آلات هم جابه‌جا شده بود و گزارش‌های رسانه‌های ایرانی از گستردگی خسارات‌ به شدت اغراق‌آمیز بوده است.