کشتی کچ در عربستان سعودی بدون حضور زنان

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright Getty Images

عربستان سعودی در راستای اصلاحات اجتماعی خود با شرکت رسانه‌ای دبلیو. دبلیو. ای (WWE) به توافق رسیده تا رویدادهای رقابت‌های کشتی کچ را در کشور برگزار کند. از امروز روزنامه‌های پر خواننده بریتانیا از جمله فایننشال تایمز صفحات بزرگ رنگی داخل روزنامه را برای آگهی این رویداد ورزشی در عربستان سعودی اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که دبلیو. دبلیو. ای برای عدم استفاده از کشتی‌گیران زن در رشته مسابقاتی که قرار است در عربستان برگزار شود، مورد انتقاد قرار گرفته است.

این رشته مسابقات که "بزرگترین غرش سلطنتی" (گریتست رویال رامبل) نام گرفته بزرگترین رویداد از نوع خود است و با شرکت ۵۰ مرد کشتی‌گیر برگزار می‌شود.

با آنکه دبلیو. دبلیو. ای بارها برای ترویج ورزش زنان مورد تمجید قرار گرفته، اما این بار اجازه نداده هیچ زنی در رقابت‌های کشتی نمایشی شرکت کند.

در طی ۳۰ سال گذشته که برگزاری چنین رقابت‌هایی متداول شده اقدامات زیادی برای حضور زنان کشتی‌گیری چون شارلوت فلر انجام شده است.

زنان در گذشته نقش منفعلی در مسابقات کشتی کچ داشتند اما رفته رفته حضور آنها پررنگ‌تر شد و حال به نوبه خود در این رشته ورزشی دارای کشتی‌گیران معتبری هستند.

Image copyright Getty Images

به همین دلیل حال که معلوم شده در رشته مسابقات کشتی کچ در عربستان سعودی زنان شرکت نمی‌کنند، هواداران این ورزش و دست‌اندرکاران و رسانه‌ها متعجب مانده‌اند.

مدیر عامل این شرکت به روزنامه گاردین گفت: "نمی‌توانید به یک کشور یا یک مذهب راه و روش خودتان را دیکته کنید. اما دبلیو. دبلیو. ای در ترویج ورزش زنان در جهان پیشرو است و ایجاد تحول با دوری جستن از منطقه‌ای خاص ممکن نیست."

"با آنکه در این دوره از مسابقات هیچ زنی شرکت نمی‌کند ما مذاکراتی در این زمینه انجام داده‌‎ایم و امیدواریم که در ظرف چند سال آینده اوضاع عوض شود."

در چارچوب برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی در ایجاد زمینه‌های سرگرمی برای مردم پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

چشم‌انداز ۲۰۳۰، برنامه بلند‌پروازنه‌ای است که از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای ایجاد اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در این کشور راه‌اندازی شده است.