شورای دموکراتیک سوریه اعلام کرد حاضر است با بشار اسد مذاکره کند

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright AFP

شاخه سیاسی نیروهای عرب و کردی که به رهبری آمریکا با بشار اسد می‌جنگند اعلام کرد که آماده مذاکره بی‌قید و شرط با دولت سوریه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای دموکراتیک سوریه که با نیروهای دموکراتیک سوریه پیوند دارد امروز (یکشنبه دهم ژوئن) در بیانیه‌ای اعلام کرد که به حل بحران خونین سوریه از راه گفتگو متعهد است و برای "مذاکره بی‌قید و شرط درنگ نخواهد کرد."

شورای دموکراتیک سوریه کنترل حدود یک سوم سوریه -در شمال و شرق- را در اختیار دارد.

این مناطق که خارج از کنترل دولت سوریه هستند اکثرا خودمختارند و اداره امور را کردها در دست دارند. بیشتر این مناطق را ائتلاف به رهبری آمریکا از کنترل داعش بیرون آورده است.

حکمت حبیب یکی از مقامات ارشد این شورا به خبرگزاری فرانسه گفت، شورای دموکراتیک و نیروهای دموکراتیک برای باز کردن باب گفتگو با دولت جدی هستند:

Image copyright AFP
Image caption نیروهای آمریکایی شورای دموکراتیک سوریه را آموزش می‌دهند

"نیروهای دموکراتیک سوریه سی درصد این کشور را در اختیار دارند و دولت هم مناطق بزرگی را، تنها این دو نیرو هستند که می‌توانند سر میز مذاکره بنشینند و راهی برای حل بحران سوریه پیدا کنند."

کارشناسان این اظهارات را در ادامه تلاش‌هایی می‌بینند که دولت سوریه و مقامات کرد برای جلوگیری از درگیری در پیش گرفته‌اند.

ماه پیش بشار اسد رئیس جمهور سوریه به نیروهای کرد هشدار داد که اگر نتواند از راه مذاکره مناطق تحت کنترل کردها را پس بگیرد از زور استفاده خواهد کرد.

چند روز بعد هیاتی از نمایندگان دولت سوریه هنگام بازدید از شهر قامشلی با اعتراضاتی که به آنها شد با مدارا برخورد کردند. قامشلی شهری است که بیشتر آن در کنترل کردها و نیروهای دموکراتیک سوریه است.

Image copyright AFP
Image caption بازار قامشلی

یک مقام کرد سوری در آن زمان به خبرگزاری فرانسه گفت این هیات نمایندگی سعی داشته به نوعی بین مقامات خودمختار محلی و دولت میانجیگری کند.

پس از آن بود که ولید معلم وزیر خارجه سوریه گفت دولت با نیروهای کرد گفتگوهای غیر رسمی داشته اما مذاکرات هنوز آغاز نشده است.

هنوز مشخص نیست منظور دو طرف از گفتگو چیست و تا به حال نه شورای دموکراتیک سوریه و نه کردها مستقلا به گفتگوهای صلح سازمان ملل دعوت نشده‌اند.

با اینکه برخی ساکنان این مناطق از خروج نیروهای آمریکا از این مناطق نگران هستند، حکمت حبیب گفت تمام نیروهای غیرسوری از جمله نیروهای آمریکایی باید از این کشور خارج شوند:

"ما امیدواریم که وارد مرحله بعدی شویم، خروج تمام نیروهای نظامی از سوریه و بازگشت به گفتگوی سوری‌ها با سوری‌ها."