دستور تخلیه گسترده در شرق آمریکا با نزدیک شدن توفانی خطرناک

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image copyright AFP
Image caption کارشناسان می گویند که توفان مسلما به ساحل آمریکا خواهد رسید

با نزدیک شدن توفان "فلورنس" به سواحل شرقی آمریکا که می تواند قوی ترین توفان از این نوع در چند دهه اخیر باشد، دستور تخلیه نواحی گسترده ساحلی صادر شده است.

از جمله فرماندار کارولینای جنوبی دستور داد کل سواحل این ایالت تخلیه شود و در همین حال کارولینای شمالی و ویرجینیا هم وضعیت اضطراری اعلام کرده اند.

مقام ها می گویند که فلورنس اکنون یک "هاریکین" درجه چهار با بادهایی به سرعت ۱۹۵ کیلومتر در ساعت است و پیش بینی می شود قوی تر شود.

انتظار می رود این توفان روز پنجشنبه به دو ایالت کارولینای شمالی و جنوبی برسد. فلورنس صبح دوشنبه در فاصله دو هزار کیلومتری جنوب کارولینای شمالی بود.

کارشناسان آب و هوا می گویند فلورنس ممکن است با تغذیه کردن از آب های گرم اطلس به یک توفان فوق استوایی درجه پنج (قوی ترین حالت) بدل شود.

این قوی ترین توفان از زمان وقوع "هوگو" در سال ۱۹۸۹ است که باعث ویرانی گسترده در کارولینای شمالی شد، ۷ میلیارد دلار خسارت به بار آورد و جان ۴۹ نفر را گرفت.

"ان اچ سی" (مرکز ملی هاریکین آمریکا) می گوید که فلورنس استعداد بدل شدن به یک رویداد آب و هوایی "خیلی خطرناک" را دارد و به طور بالقوه می تواند با بارندگی و سیل فاجعه بار همراه باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا طرح های خود برای تجمعی سیاسی در روز جمعه در میسیسیپی را به دلیل این توفان لغو کرده است.

Image copyright Reuters
Image caption عکس فضانورد ریک آرنولد از ایستگاه فضایی

وضعیت اضطراری

فرماندار کارولینای جنوبی دستور تخلیه کل نواحی ساحلی این ایالت از ظهر روز سه شنبه را داده است؛ تصمیمی که بر یک میلیون نفر تاثیر می گذارد.

مقام های کارولینای شمالی روز دوشنبه به ساکنان دستور دادند جزایر "اوتر بنکس" را ترک کنند. فرماندار کارولینای شمالی می گوید که چشم توفان از این ایالت عبور خواهد کرد.

ساکنان منطقه فروشگاه ها را از بطری های آب، باتری و تخته (برای نصبت پشت پنجره ها) خالی کرده اند.

سازمان حوادث اضطراری کارولینای جنوبی یکشنبه گفت که خود را برای "امکان وقوع فاجعه ای در ابعاد گسترده آماده می کند."

همزمان "پایگاه دریایی نورفوک" که بزرگترین تاسیسات نیروی دریایی در جهان است برای اعزام کشتی ها به دریا آماده می شود تا از بدترین آثار توفان در امان بمانند.

در حال حاضر دو توفان فوق استوایی دیگر در اقیانوس اطلس شکل گرفته.

انتظار می رود توفان ایزاک و هلن سرعت بگیرند اما در این مرحله انتظار نمی رود خاک آمریکا را تهدید کنند.