بازداشت به جرم صبحانه خوردن با یک زن سعودی

همرسانی در Email همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در واتس‌اپ

Image caption بازداشت پس از خوردن صبحانه

یک مرد مصری که فیلم صبحانه خوردنش با یک زن در توییتر پربیننده شده بود، در عربستان سعودی بازداشت شد.

در این ویدئو سی ثانیه‌ای، این مرد که لهجه مصری دارد به همراه زنی با روبنده و حجاب کامل که به نظر می‌رسد اهل عربستان سعودی است در حال خوردن صبحانه در سر کار هستند.

طبق قوانین عربستان سعودی در فضاهای کاری و رستورانها و قهوه‌فروشی‌ها مردان مجرد باید از زنان و خانواده‌ها جدا باشند و اختلاط آنها خلاف قانون است. زنان اجازه ندارند در کنار مردان مجرد بنشینند و برای خارج شدن از خانه و کارهای اجتماعی باید پدر، همسر، برادر یا پسرشان آنها را همراهی کنند.

وزارت کار و توسعه اجتماعی عربستان سعودی که این مرد بازداشت کرده ویدئوی منتشره را "مستهجن" خوانده و این مرد را به چند فقره جرم متهم کرده است.

همزمان با انتشار این ویدئو در توییتر، هشتگی "یک مصری با یک سعودی صبحانه خورد" به زبان عربی داغ و بیش از صد و سیزده بار توییت شد.

کاربران توییترواکنش‌های مختلفی به این خبر نشان دادند.

در این ویدئو ۳۰ ثانیه‌ای، زن و مرد درباره صبحانه خوردنشان شوخی می‌کنند اما در آخر ویدئو زن لقمه‌ای به دهان مرد می‌گذارد و این بیش از همه جنجال‌برانگیز شده است.

بسیاری از کاربران سعودی از این زن و مرد را به شدت انتقاد و بیشتر شکایت کردند که چرا فقط مرد بازداشت شده نه زن.

ملک یک کاربر توییتر نوشته است: "چرا همیشه مردان مجازات میشوند ؟ من یک زن سعودی هستم و می‌خواهم که هر دو آنها تنبیه شوند. خندیدن، غذا خوردن در محل کار ... حد و مرز شما کجاست؟"

اما در مقابل واکنش مصری‌ها چیز دیگری بوده است؛ اغلب کاربران مصری توییتر از اینکه یک مرد به دلیل صبحانه خوردن با همکار زن خود بازداشت شده، تعجب کردند.

برخی نیز این را بهانه‌ کرده و به اصلاحاتی اشاره کردند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان انجام داده یا قصد دارد انجام دهد. آنها معقتد بودند دستگیری این مرد با آن اصلاحات همخوانی ندارد.

عربستان سعودی برای زنان قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد و زنان باید برای سفر، کار و دسترسی به خدمات بهداشت و درمانی باید اجازه شوهر یا مرد محرم را داشته باشند.

با این حال پس از برخی اصلاحات محمد بن سلمان، ولعیهد عربستان بعضی از سختگیری‌ها کاهش یافته از جمله ممنوعیت رانندگی زنان، تماشای مسابقه فوتبال در ورزشگاه و حق حضانت مشروط فرزند.