رئیس قوه قضائیه ایران: بیش از ۸۰ هزار نفر عفو شده‌اند

غلامحسین اژه‌ای از چهر‌ه‌های نزدیک به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است.

منبع تصویر، Khamenei.ir

غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در ایران گفته است در جریان عفو اخیر تعداد کسانی که مشمول آن شده‌اند «از مرز هشتاد هزار نفر گذشته است».

این نخستین بار است که یک مقام ارشد حکومت ایران با ارائه آماری تعداد عفوشدگان را اعلام می‌کند.

بر اساس مصاحبه‌ای که پایگاه رسمی علی خامنه‌ای رهبر حکومت ایران با رئیس قوه قضائیه انجام داده است «تعداد کسانی که مشمول عفو شدند، اعم از دستگیرشدگان اغتشاشات و غیر اغتشاشات، اعم از آن‌هایی که حکمشان تقلیل پیدا کرده و تخفیف گرفتند از مرز هشتاد هزار نفر گذشته است».

براساس گفته‌های آقای اژه‌ای نزدیک به ده هزار نفر هم با «شاکی خصوصی» بازداشت شده‌اند و در این موارد اگر رضایت شاکی هم اخذ شود « تا نود هزار نفر و یا حتی بالاتر» شامل عفو خواهند شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۷ بهمن ۱۴۰۱، با پیشنهاد قوه قضائیه برای «عفو و تخفیف مجازات ده‌ها هزار نفر» از متهمان و محکومان موافقت کرد، اما این اولین بار است که رقمی روشن‌تر درباره تعداد بازداشت شدگان و عفو شدگان اعلام می‌شود.

آقای محسنی‌اژه‌ای همچنین در بخشی از این مصاحبه می‌گوید که به درخواست آقای خامنه‌ای «سفارش کردم» کسی را بخاطر توهین به رهبری «محکوم نکنید» مگر «یک آدم‌های جسورِ شروری که دارای اتهامات مختلفی باشند و یکی از اتهاماتشان این باشد» و «اگر کسی صرف این اتهام را داشته باشد، چه محاکمه شده، چه نشده باشد، حتماً مشمول این عفو شده است».

آقای اژه‌ای در این مصاحبه مدعی شده که «عفو یک مسئله‌ی سیاسی مقطعی نیست وجزئی از ذات انقلاب» است.

طبق گزارش سایت رسمی علی خامنه‌ای، در سال ۹۹، سه هزار و ۸۴۰ نفر با رهبر جمهوری اسلامی «عفو» شده‌اند. در بهمن ۹۸ تعداد این افراد ۲۳۱۵ نفر بوده است.