داریو فو، نمایش‎نامه نویس و بازیگر ایتالیایی در ۹۰ سالگی درگذشت

حق نشر عکس AFP
Image caption نمایشنامه‎های داریو فو در سراسر دنیا بیشترین اجرا را داشته‎اند

داریو فو، نمایش‎نامه نویس و بازیگر ایتالیایی که برای طنزهای تلخ سیاسی و اجتماعی شهرت دارد، در ۹۰ سالگی در میلان درگذشت.

او که یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان ایتالیا در عرصه بین‌المللی است در سال ۱۹۹۷میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد.

از آثار مشهور او که به تقریبا ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده است می توان "مرگ تصادفی یک آنارشیست"، "حساب پرداخت نمی‌شه"و "نگهبان جاده و راه آهن"را نام برد.

اما یکی از تاثیرگذارترین آثارش، "اسرار کمدی"، نمایشنامه‎ای تک نفره است که به مدت ۳۰ سال با اجرای آن در سراسر دنیا تماشاچیان را مجذوب خود کرد.

فرانکا رامه، همسرش نیز بازیگر بود و در بسیاری از نمایشنامه‎ها او را همراهی می‎کرد. او سه سال پیش در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

ماتئو رنتسی، نخست‌وزیر ایتالیا که خود بارها هدف نیش‎های انتقادی تند و تیز داریو فو قرار گرفته بود، از او به عنوان"یکی از سردمداران بزرگ تاتر، فرهنگ و جامعه مدنی" ایتالیا یاد کرد.

او گفت: "طنز او، تحقیقات او، کارهای او در طراحی صحنه، جنبه‎های گوناگون فعالیت‎های هنری او، همه از میراث ماندگار یک ایتالیایی بزرگ در جهان است."

داریو فو در مارس ۱۹۲۶ در سن جیانو، شهری کوچک در اطراف دریاچه ماجوره به دنیا آمده و هنر داستان‎سرایی را از پدربزرگش که یک فروشنده دوره‎گرد بود و برای جلب مشتری به نقل داستان‎های جذاب می‌پرداخت، آموخت.

در اواخر جنگ جهانی دوم به خدمت اجباری سربازی فراخوانده شد، اما از سربازی فرار کرد و در چند ماه‌ پایانی جنگ در یک کلبه پنهانی زندگی کرد.

او سپس به میلان نقل مکان کرد و پیش از آنکه به نویسندگی و بازیگری مشغول شود به تحصیل در رشته معماری پرداخت.

مرگ او با واکنش گسترده حوزه‎های هنری و ادبی در سراسر دنیا روبرو شده است و رسانه‎ها در ایتالیا از او به عنوان مردی یاد کرده‎اند که "خالق تئاتری جدید با زبانی جدید" بود.

حق نشر عکس AP
Image caption فرانکا رامه، همسر داریو فو در بسیاری از کارهای او ایفای نقش کرده بود