برگزاری نمایشگاه 'گنجینه تهران' در برلین لغو شد

حق نشر عکس Getty
Image caption موزه‌ هنرهای معاصر تهران گنجینه‌ای غنی از آثار هنری مدرن دارد

برگزاری نمایشگاه "گنجینه تهران، موزه هنرهای معاصر تهران در برلین" لغو شده است. یک مقام فرهنگی آلمان گفت صادر نشدن مجوز خروج آثار از ایران طرف آلمانی را ناچار کرد که "در کمال تاسف" نمایشگاه را لغو کند.

هرمان پارتسینگر، مدیر بنیاد میراث فرهنگی پروس و مسئول موزه‌های برلین، گفت نمی‌توان این نمایشگاه را، که پیش از این برای اوایل دسامبر برنامه‌ریزی‌شده بود، بیش از این به تعویق انداخت.

بنا بود ۶۰ اثر از گنجینه موزه هنرهای معاصر، از جمله آثاری از پابلو پیکاسو، خوان میرو و اندی وارهول، در کنار آثاری از بهمن محصص و پرویز تناولی دربرلین به نمایش در بیاید.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، پیش از این برگزاری این نمایشگاه را نشانه‌ای از "گشایش فرهنگی و اجتماعی ایران" دانسته بود.

پیشتر این نگرانی در محافل هنری مطرح شده بود که ممکن است فرح پهلوی، یا نزدیکان او که در تاسیس موزه هنرهای معاصر و گردآوری آثار برای آن نقش داشتند، بخواهند با ادعای مالکیت بر آثار جلوی بازگشت آنها به موزه هنرهای معاصر تهران را بگیرند.

این در حالی است که فرح پهلوی گفته بود که این آثار با پول مردم خریداری شده و او ادعایی بر آنها ندارد.

وزیر خارجه آلمان نیز در نامه‌ای به محمدجواد ظریف بازگشت آثار را تضمین کرده بود.

حق نشر عکس SPK / ALEXANDRE ROBINET-BORGOMANO
Image caption قرار بود نمایشگاه در موزه ناسیونال گالری برلین برگزار شود

چند ماه پیش هم حضور مجید ملانوروزی، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و مدیر موزه هنرهای معاصر، در نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست در تهران انتقادهایی را در رسانه‌های آلمانی برانگیخت.

گنجینه موزه هنرهای معاصر

برخی آثار هنری مدرنی را که در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شوند، بزرگترین مجموعه این چنین خارج از اروپا و آمریکای شمالی می‌دانند.

گنجینه موزه هنرهای معاصر شامل بیش از هزار اثر هنری است که گفته می‌شود حدود ۳۰۰ اثر آن ارزشی "استثنائی" دارند.

ارزش این مجموعه را تا ۳ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.

این آثار در سال‌های پس از انقلاب عمدتا در انبار بوده‌اند و برخی از آنها که شامل تصاویر برهنه هستند امکان نمایش در ایران ندارند. شش سال پیش نمایشگاهی از ۳۳ اثر گنجینه برگزار شد که استقبال از آن بالا بود.