اعتراض به مسئولان جایزه سزار برای انتخاب رومن پولانسکی

رومن پولانسکی حق نشر عکس Reuters

وزیر حقوق زنان فرانسه با انتقاد از انتخاب رومن پولانسکی به عنوان رئیس هیات داوران جایزه سزار (معادل فرانسوی اسکار) این تصمیم را "شوکه کننده" خواند.

این فیلمساز ۸۳ ساله لهستانی - فرانسوی از ۳۹ سال پیش به اتهام داشتن رابطه جنسی با دختری زیر سن قانونی در آمریکا تحت تعقیب است.

مسئولان سزار اما با دفاع از انتخابشان آقای پولانسکی را "هنردوستی سیری‌ناپذیر" نامیدند.

انتخاب آقای پولانسکی با واکنش گروه‌های مدافع حقوق زنان روبرو شد و بسیاری از آن‌ها اعلام کردند که مراسم سزار را که ماه آینده برگزار می‌شود، تحریم خواهند کرد.

لورانس روسینییل، وزیر حقوق زنان فرانسه در گفت‌و‌گو با رادیو فرهنگ این کشور گفت: "شوکه‌کننده و تعجب‌برانگیز است که یک پرونده تجاوز در زندگی یک مرد تاثیر کمی دارد."

مقامات قضایی آمریکا رومن پولانسکی را متهم می‌کنند که در سال ۱۹۷۷ در جریان یک مهمانی شبانه در ویلای جک نیکلسون، هنرپیشه نامی هالیوود، از دختری ۱۳ ساله به نام سامانتا گایمر سوءاستفاده جنسی کرده است. این عمل طبق قوانین ایالت کالیفرنیا "تجاوز به فرد زیر سن قانونی" به شمار می‌آید.

رومن پولانسکی در ۱۵ آوریل ۱۹۷۷ با شکایت والدین خانم گایمر دستگیر شد. او در دادگاه به جرم خود اقرار کرد و به سه ماه زندان محکوم شد. اما پس از ۴۲ روز با سپردن وثیقه آزاد شد و سپس بدون اجازه مقام‌های قضایی در ۳۱ ژانویه ۱۹۷۸ به فرانسه پرواز کرد.

+رومن پولانسکی علی-رغم تلاش آمریکا برای دستگیری آزاد شد

+ دادگاه عالی لهستان درخواست برای استرداد پولانسکی به آمریکا را رد کرد

توهین به زنان

با این وجود آکادمی هنرها و فنون سینمایی فرانسه که به سزار معروف است در بیانیه‌ای به تمجید از آقای پولانسکی پرداخت.

آلن ترزین، رئیس سزار به روزنامه فرانسوی لوموند گفت: "هنرمند، فیلمساز، تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان. لغت‌های زیادی در وصف رومن پولانسکی وجود دارد، اما فقط به یک شکل می‌توانیم ستایش و تحسین خودمان را نشان بدهیم: ممنون آقای رئیس."

آقای پولانسکی که ملیت فرانسوی و لهستانی دارد، به دلیل ساختن فیلم‌هایی مانند محله چینی‌ها، بچه رزماری و پیانیست کارگردانی شناخته شده است.

ماه گذشته دادگاه عالی لهستان درخواست وزارت دادگستری این کشور را برای استرداد رومن پولانسکی به آمریکا نپذیرفت.

سال ۲۰۱۵ یک دادگاه محلی در لهستان درخواست استرداد پولانسکی به آمریکا را رد کرد. ژبیگنیو زیوبرو، وزیر دادگستری لهستان در ماه مه دوباره این پرونده را به جریان انداخت تا دادگاه عالی حکم قبلی را باطل کند. او گفت که هدفش از بازگشایی پرونده "جلوگیری از سیاست یک بام و دو هوا" بوده تا کسی "فراتر از قانون" قرار نگیرد. آقای پولانسکی در لهستان متولد و بزرگ شده است، اما سال‌هاست که در فرانسه و سوئیس زندگی می‌کند. او به طور معمول به لهستان سفر می‌کند.

چهل و دومین دوره سزار روز ۲۴ فوریه در پاریس برگزار می‌شود. روز جمعه ۵۰ هزار نفر درخواستی آنلاین را برای خارج شدن نام آقای پولانسکی از فهرست هیات داوران امضا کردند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط