پولانسکی از ریاست هیئت داوران جایزه سزار کنار رفت

پولانسکی در سال ۲۰۱۱ دو جایزه سزار به دست آورد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پولانسکی در سال ۲۰۱۱ دو جایزه سزار به دست آورد

رومن پولانسکی، کارگردان لهستانی-فرانسوی در پی اعتراض فعالان حقوق زنان از ریاست هیئت داوران جایزه سزار که به اسکار فرانسوی معروف است، کناره‌گیری کرد.

هفته گذشته انتصاب او به عنوان رئیس این هیئت با اعتراضی اینترنتی و همچنین اعتراض وزیر حقوق زنان فرانسه روبه‎رو شد.

این فیلمساز ۸۳ ساله از ۳۹ سال پیش به اتهام داشتن رابطه جنسی با دختری زیر سن قانونی در آمریکا تحت تعقیب است.

مسئولان سزار اما با دفاع از انتخابشان آقای پولانسکی را "هنردوستی سیری‌ناپذیر" نامیده بودند.

بسیاری از گروه‌های مدافع حقوق زنان اعلام کردند که مراسم سزار را که ماه آینده برگزار می‌شود، تحریم خواهند کرد.

تا امروز بیش از ۶۰ هزار نفر اعتراض‌نامه‌ای آنلاین را امضا کرده‌اند که در آن خواهان خارج شدن نام آقای پولانسکی از فهرست هیئت داوران جوایز سزار شده بودند.

لورانس روسینییل، وزیر حقوق زنان فرانسه در گفت‌و‌گو با رادیو فرهنگ این کشور این انتخاب را شوکه‌کننده و تعجب‌برانگیز" خوانده بود.

مقامات قضایی آمریکا رومن پولانسکی را متهم می‌کنند که در سال ۱۹۷۷ در جریان یک مهمانی شبانه در ویلای جک نیکلسون، هنرپیشه نامی هالیوود، از دختری ۱۳ ساله به نام سامانتا گایمر سوءاستفاده جنسی کرده است. این عمل طبق قوانین ایالت کالیفرنیا "تجاوز به فرد زیر سن قانونی" به شمار می‌آید.

رومن پولانسکی در ۱۵ آوریل ۱۹۷۷ با شکایت والدین خانم گایمر دستگیر شد. او در دادگاه به جرم خود اقرار کرد و به سه ماه زندان محکوم شد. اما پس از ۴۲ روز با سپردن وثیقه آزاد شد و سپس بدون اجازه مقام‌های قضایی در ۳۱ ژانویه ۱۹۷۸ به فرانسه پرواز کرد.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Reuters

آقای پولانسکی که ملیت فرانسوی و لهستانی دارد، به دلیل ساختن فیلم‌هایی مانند محله چینی‌ها، بچه رزماریو پیانیست کارگردانی شناخته شده است.

او در سال ۲۰۱۱ برای فیلم نویسنده در سایه برای بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه و در سال ۲۰۱۴ برای فیلم ونوس در پوست خز برای بهترین کارگردانی در مراسم سزار جایزه گرفت.

ماه گذشته دادگاه عالی لهستان درخواست وزارت دادگستری این کشور را برای استرداد رومن پولانسکی به آمریکا نپذیرفت.

سال ۲۰۱۵ یک دادگاه محلی در لهستان درخواست استرداد پولانسکی به آمریکا را رد کرد. ژبیگنیو زیوبرو، وزیر دادگستری لهستان در ماه مه دوباره این پرونده را به جریان انداخت تا دادگاه عالی حکم قبلی را باطل کند. او گفت که هدفش از بازگشایی پرونده "جلوگیری از سیاست یک بام و دو هوا" بوده تا کسی "فراتر از قانون" قرار نگیرد. آقای پولانسکی در لهستان متولد و بزرگ شده است، اما سال‌هاست که در فرانسه و سوئیس زندگی می‌کند. او به طور معمول به لهستان سفر می‌کند.

مراسم چهل و دومین دوره اهدای جوایز سزار روز ۲۴ فوریه در پاریس برگزار می‌شود.