'به‌نام سنت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'به‌نام سنت' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'به‌نام سنت' ساخته کامیل احمدی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

امروزه ثابت شده و سازمان بهداشت جهانی هم بر این نکته تاکید دارد که ختنه هیچ سود پزشکی برای زن‌ها ندارد و علاوه بر این که باعث ناقص‌سازی آن‌ها می‌شود، مضرات خطرناک جسمی و روحی-روانی هم برای‌ آن‌ها به دنبال خواهد داشت. با این حال هنوز در بعضی مناطق روستایی و دربین کسانی که دارای باورهای مذهبی خاص هستند ، رسم 'ختنه زنان' رواج دارد و معمولا کمتر کسی از این ماجرا باخبر می‌شود. فیلم 'به نام سنت' حاصل یک تحقیق و پژوهش چند ساله است در مناطق روستایی غرب و جنوب ایران.

Image caption نمایی از فیلم 'به‌نام سنت'

ویژگی فیلم

'به نام سنت' ساخته کامیل احمدی پژوهشگر و محقق، حاصل پژوهشی است که از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و تا سال ۱۳۹۳ ادامه داشته است . البته همانطور که در فیلم هم تاکید شده بود، میزان ختنه دختران در ایران در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است. آن‌چه بیشتر از هر چیز در 'به نام سنت' اهمیت دارد، موضوع فیلم و ارزش پژوهشی آن است.

درباره کارگردان

کامیل احمدی، پژوهشگر و محقق متولد ۱۳۵۱ شهر نقده در ایران است و تاکنون به عنوان یک انسان‌شناس و مردم‌نگار در زمینه موضوعات مربوط به فرهنگ محلی، مهاجرت،کودکان و زنان، حقوق اقلیت‌ها، ارتباطات و مسائل خاورمیانه کار کرده است. او دانش‌آموخته کارشناسی حقوق انتشارات و چاپ از داشنگاه هنر لندن و انشان‌شناسی و مردم‌نگاری در مقطع کارشناسی‌ارشد از دانشگاه کنت، کانتربری انگلستان است. او اولین کتاب راهنمای سفر در کردستان را با نگاهی قوم‌نگارانه برای ۱۵ استان عمدتا کردنشین کردستان در سال ۲۰۱۰ با نام 'نگاهی دیگر بر شرق و جنوب شرق ترکیه' در استانبول به چاپ رسانده است . چند مورد از کارهای تحقیقی و بصری اخیر وی عبارتند از دو کتاب و سه فیلم کوتاه مستند- قوم نگاری است که در آخرین بازدیدهای خود از منطقه خاورمیانه تهیه کرده است. تازه ترین تحقیق وی در موردازدواج زودهنگام کودکان و ختنه زنان در ایران است که در کتابخانه ملی تهران و دانشگاه اکسفورد انگلستان رونمایی شده است. یکی ازمهم‌ترین کارهای وی یک فیلم پژوهشی و مردم‌شناسی است که همراه با کتابی به انگلیسی و فارسی با نام ' ختنه زنان در ایران ' منتشر کرده است. از تحقیقات قبلی وی می‌توان به تحقیقات مردمشناسی در زمینه تغییر هویت ایزدی‌ها در قرن گذشته، جنسیت، کودکان و توانمند سازی در خاورمیانه اشاره کرد.

Image caption کامیل احمدی، کارگردان

نگاه کارگردان

شروع این تحقیق تصویری برمی­‌گردد به سال ۲۰۰۵ که پس از سال­ها از اروپا به زادگاه خود یعنی کردستان ایران بازگشتم تا درباره ختنه دختران بیشتر بدانم. قبل از بازگشتن به ایران، با برخی سازمان­های غیردولتی بشردوستانه در آفریقا همکاری کرده بودم و فرصت آن را یافته بودم که پروژهش‌های سازمان ملل برای مبارزه با ختنه دختران را در کشورهایی مثل سومالی، کنیا و سودان از نزدیک تجربه کنم. من که از کودکی خاطراتی مبهم از این که در بخش­هایی از کردستان ایران دختران را ختنه می­‌کنند،در سر داشتم، تصمیم گرفتم تحقیقی مقدماتی در این خصوص صورت دهم. بر این اساس کار را از خانواده و بستگان نزدیک خودم شروع کردم و با کمال تعجب متوجه شدم که ختنه دختران رسمی دیرین در مناطق مکریان است و حتی در میان خانواده درجه اول انجام شده است. راست این‌که، در ایران در میان مردم مناطقی که ختنه دختران میان آنها معمول نیست کمتر کسی خبر دارد که در این کشور دختران را ختنه می­‌کنند. اولین و البته تنها مستندی که تا به حال درباره ختنه دختران در ایران ساخته شده فیلمی است با عنوان 'به نام سنت ' حاوی دیدگاه­های اهالی روستاها و توابع کردنشین مهاباد و نیز برخی روستاهای اطراف استان کردستان و اورامان -منطقه­‌ای واقع میان کرمانشاه و کردستان - که اینجانب فیلمبرداری کردم. نسخه اخیر این مستندِ مردم­شناختی شامل مصاحبه­‌هایی است که در برخی مناطق و روستاهای استان کرمانشاه و هرمزگان از جمله در جزایری نظیر قشم، هرمز و کیش انجام داده‌­ام. این مستند علاوه بر مصاحبه با زنان و ختنه­‌کنندگان محلی (بی­‌بی­‌ها)، عقاید و باورهای مردان، کارکنان بخش­های درمانی و پزشکی و همچنین روحانیون آن مناطق را نیز گردآوری کرده و بدین­ ترتیب سند تصویری گویایی از ختنه دختران در برخی نواحی روستایی ایران که پای کمتر کسی بدانجا رسیده، به‌دست می­‌دهد.

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با کامیل احمدی کارگردان و دیانا نامی رئیس سازمان حقوق زنان ایرانی و کرد درباره فیلم 'به‌نام سنت ' را اینجا تماشا کنید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer