مونلایت، فیلمی با بودجه اندک و نامزد بسياری از جوایز هالیوودی

  • اما جونز
  • خبرنگار هنری
مونلایت، فیلمی با بودجه اندک و نامزد بسياری از جوایز هالیوودی

منبع تصویر، DAVID BORNFRIEND

توضیح تصویر،

فیلمبرداری و تولید "مونلایت" فقط ۲۵ روز طول کشید و اکنون یکی از شانس‌های اصلی برای کسب جوایز هالیوود است

منتقدان "مونلایت" را به عنوان بهترین نمونه فیلم‌سازی با سوژه بیان تنوع ستوده‌اند. اما کارگردانش می‌گوید این فیلم پاسخی به انتقادهای سال گذشته از احاطه هنرمندان سفید پوست بر جوایز اسکار نیست. فیلم "مونلایت" در شش زمینه برای جوایز گلدن گلوب نامزد شده است.

بری جنکینز، فیلمساز اهل میامی نویسنده فیلمنامه و کارگردان "مونلایت" آنرا براساس نمایشنامه‌ای به قلم تارل الوین مک کارنی ساخته است.

داستان آن سرگذشت پسر سیاهپوستی به نام چیرون است که در محلات فقیرنشین شهر فلوریدا زندگی می‌کند و به مرور که بزرگ‌تر می‌شود باید با گرایش جنسی خود کنار بیاید.

با وجودیکه فیلمبرداری آن فقط ۲۵ روز طول کشیده بری جنکینز می‌گوید طرح ساختن این فیلم "حداقل سه سال و نیم پیش" در ذهن او شکل گرفته است.

او می‌گوید :"این مدت معمولی است چون ساختن یک فیلم زمان زیادی می‌برد. در نتیجه تمام فیلم‌هایی که امسال اکران شده اند، مثل "یک پادشاهی متحد"، "تولد یک ملت" و"حصار" که همه به عنوان واکنشی به کارزار عدم تنوع نژادی در سینمای آمریکا معرفی شده‌اند احتمالا روند تولیدشان چهار سال پیش شروع شده است."

"در نتیجه گلایه از فقدان حضور متناسب اقلیت‌های نژادی بر پرده سینماهای ما در حقیقت به مدت‌ها پیش بازمی‌گردد و فیلم‌هایی شبیه فیلم ما به مرور تجلی پیدا می‌کنند."

"مونلایت" با بودجه‌ای حدود ۵ میلیون دلار تا اواسط ماه دسامبر از محل فروش در سینماهای آمریکا دو برابر این مبلغ درآمد داشته و در جشنواره‌های سینمایی مثل تورنتو و لندن موفقیت فراوانی کسب کرده است.

منبع تصویر، DAVID BORNFRIEND

توضیح تصویر،

نائومی هریس می‌گوید واکنش مثبت به این فیلم او را بشدت تحت تاثیر قرار داده است

ماهرشالا علی که به خاطر بازی در نقش کاپیتان باگز در فیلم "عطش مبارزه" شهرت دارد و نائومی هریس بازیگر بریتانیایی هر دو برای جوایز گلدن گلوب نامزد شده‌ بودند.

خود فیلم نیز در رشته‌های بهترین درام، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی متن اوریجینال نامزد شده است.

نائومی هریس می‌گوید او و همه دست اندرکاران فیلم برای تولید آن از روح خود مایه گذاشتند. او نقش مادر معتاد چیرون را بازی می‌کند و مجبور بود تمام صحنه‌های مربوط به این نقش را ظرف سه روز فیلمبرداری کند.

نائومی هریس می‌افزاید:"این فیلم بودجه اندکی داشت و همه به خاطر شور و علاقه در آن همکاری کردند. فیلم نادری است و یک عشق عمیق را بازگو می‌کند. واکنش به این فیلم عالی بوده و به نظرم مردم تشنه چنین داستان‌هایی هستند."

منتقدان معتقدند که جدال اصلی برای دریافت جوایز اکنون بین "مونلایت" فیلم موزیکال "عالم هپروت" به کارگردانی دیمین شزل و "منچستر بای د سی" به کارگردانی کنت لونرگان است.

ماهرشالا علی می‌گوید:"همه می‌خواهند بخشی از کوششی باشند که با بینندگان و مخاطبان به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. ولی در عین حال نباید روش کار شما را برملا کند. ایفای نقش کوچکی در این گفتگو، بخصوص پس از مدت‌ها انتظار برای تغییر برخورد صنعت سینما با اقلیت‌های نژادی جای افتخار دارد."

"ولی من می‌خواهم که این فیلم به خاطر ارزش‌های خودش و نه به خاطر اینکه فیلمی در مورد تنوع نژادی است مورد تقدیر قرار بگیرد. بعنوان یک سیاهپوست آمریکایی آرزوی من این است که طرح‌های سینمایی با چهره‌ای متفاوت ساخته شوند که بتوانند با هر فیلم دیگری رقابت کنند."

منبع تصویر، DAVID BORNFRIEND

توضیح تصویر،

فیلم "مونلایت" از اواسط فوریه ۲۰۱۷ در بریتانیا اکران می‌شود

داستان فیلم قبلی بری جنکینز با عنوان "داروی سودازدگی" محصول ۲۰۰۸ نیز دردسرهای سیاهپوستان برای ادغام در محیط‌‌ های مد روز شهر سانفرانسیسکو بود و به موضوع احساس غریبگی در یک جامعه می‌پرداخت.

با وجودیکه بسیاری در سال‌های گذشته از ندادن نقش‌های مهم در فیلم‌های هالیوودی به شخصیت‌های همجنسگرا انتقاد کرده‌اند بری جنکینز یادآوری می‌کند که موسسه فیلم سازی پلان بی متعلق به برد پیت در تولید فلیم "مونلایت" مشارکت داشته و می‌گوید "هیچ‌گاه این حالت وجود نداشت که گویا فیلم ما غیرمتعارف و یا تحریک آمیز است."

او می‌افزاید که پیشنهادهای متعددی برای مشارکت در تامین بودجه فیلم دریافت کرده است.

"با این حال من هیچی‌گاه شخصیت‌هایی مثل این را در فیلم‌های دیگر ندیده‌ام. از زمان تولید فیلم "کوهستان بروکبک" به کارگردانی انگ لی تاکنون فیلم‌های اندکی با شخصیت‌های همجنسگرا ساخته شده‌اند."

"من طرفدار تولید فیلم‌های بیشتری با این مشخصات هستم چون همیشه نوجوانانی خواهند بود که می‌خواهند تصویری از زندگی خود را بر پرده سینما ببینند و هرچه تعداد کسانی که این نوع فیلم‌ها را تماشا می‌کنند بیشتر شود احتمال اینکه بعضی از این جوانان یک روزی چیزی در مورد زندگی و تجارب خود بنویسند بیشتر خواهد شد. به این ترتیب خلا موجود به نسبت امروز پر تر خواهد شد."

"درعین حال تماشای چنین فیلم‌هایی به آن‌ها نشان می‌دهد که در مواجهه با مشکلات دوران بلوغ و هویت جنسی خود تنها نیستند. این یکی از نکته‌های مثبتی است که در مورد این فیلم به آن اشاره می‌شود. سال‌ها پیش وقتی که نمایشنامه را دیدم احساس می‌کردم نکات فراوانی را مطرح می‌کند که یادآور تجربه شخصی من بود."

منبع تصویر، DAVID BORNFRIEND

توضیح تصویر،

نقش چیرون، شخصیت اصلی فیلم در دوران کودکی، نوجوانی و بلوغ را سه بازیگر متفاوت ایفا می‌کنند

نائومی هریس می‌افزاید:"آرزویم این است که این فیلم حداکثر توجه را جلب کند چون به نظرم واقعا لیاقتش را دارد. افق دید منحصر به فردی دارد. شاید چون مادر من نیز فیلمنامه نویس است فکر می‌کنم که کلید موفقیت همیشه نویسندگی داستان است و ما باید به استعدادهای جوان از تمامی اقلیت‌ها و گروه‌های اجتماعی کمک کنیم."

"اصرار بر تنوع نژادی در سینما از مدتها پیش مطرح بوده و ما به آن احتیاج داشتیم. و امیدوارم امسال بالاخره شاهد آن باشیم."

فیلم "مونلایت" از اواسط فوریه ۲۰۱۷ در بریتانیا اکران می‌شود.