فیلم کارگردان ایرانی‌الاصل برنده بفتا شد

بابک انوری

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

بابک انوری (اول، چپ) در کنار تهیه‌کنندگان فیلم زیر سایه

در مراسم اهدای جوایز بفتای امسال در لندن٬ یک کارگردان ایرانی-بریتانیایی٬ برنده بهترین فیلم اول شد. فیلم "عالم هپروت" هم بیشترین جوایز جشنواره را به دست آورد.

فیلم "زیر سایه" ساخته بابک انوری، کارگردان ایرانی‌الاصل مقیم بریتانیا در دو رشته برای دریافت جایزه آکادمی فیلم بریتانیا یا بفتا نامزد شده بود که در بخش بهترین فیلم اول یک کارگردان٬ نویسنده یا تهیه‌کننده٬ جایزه اول را به دست آورد.

داستان فیلم "زیر سایه" که در ژانر وحشت ساخته شده، در دهه ۱۹۸۰ در اوج دوران جنگ ایران و عراق در تهران می‌گذرد.

فیلم، ماجرای مادر جوانی به نام شیده (با بازی نرگس رشیدی) و دختر خردسال او، درسا (آوین منشادی) است که در غیاب پدر خانواده که پزشک جبهه جنگ است، خانه‌شان مورد اصابت موشکی قرار می‌گیرد که عمل نمی‌کند و منفجر نمی‌شود.

توضیح تصویر،

فیلم فارسی‌زبان زیر سایه برنده بهترین کارگردان فیلم اول بفتا شد

"زیر سایه" که به زبان فارسی ساخته شده به عنوان نماینده بریتانیا در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌ زبان به اسکار معرفی شده بود که در مرحله آخر انتخاب نشد.

جوایز اصلی بفتا

  • بهترین فیلم: عالم هپروت
  • بهترین فیلم اول کارگردان٬ نویسنده و تهیه‌کننده: زیر سایه (به کارگردانی و نویسندگی بابک انوری و تهیه‌کنندگی امیلی لیو٬ اولیور روسکیل و لوکان تو)
  • فیلم بریتانیایی ویژه: اینجانب٬ دنیل بلیک (کن لوچ)
  • بهترین کارگردان: دیمین شزل (عالم هپروت)
  • بهترین بازیگر زن: اما استون (عالم هپروت)
  • بهترین بازیگر مرد: کیسی افلک (منچستر بای د سی)
  • بهترین فیلمنامه: منچستر بای د سی (کنث لونرگان)
  • بهترین فیلنامه اقتباسی: شیر (لوک دیویس)
  • بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان: پسر شائول (لاسلو نمش و گابور سیپاس)
  • بهترین مستند:‌ سیزدهمین

عالم هپروت علیه مرزها

فیلم موزیکال "عالم هپروت" یا "لالا لند" که نامزد بسیاری از جوایز اسکار امسال هم هست٬ در پنج بخش جایزه گرفت از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن برای اما استون.

منبع تصویر، EPA

اما استون نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر زن امسال هم است.

او در مراسم بفتای دیشب بدون نام بردن از دونالد ترامپ٬ رییس‌جمهوری آمریکا٬ از سیاست‌های او انتقاد کرد.

خانم استون به فاصله‌ها و مرز‌ها اشاره کرد و گفت این کشور یعنی بریتانیا و همچنین آمریکا از این شرایط عبور خواهند کرد و فقط مقداری زمان نیاز است.

او گفت که جمع شدن هنرمندان نشان می‌دهد خلاقیت از مرزها فراتر می‌رود و اجازه نمی‌دهد کسی در این دنیا احساس تنهایی کند.

دیمین شزل٬ کارگردان ۳۲ ساله فیلم عالم هپروت هم قبلا در مراسم اهدای جوایز انجمن کارگردانان آمریکا با حمایت از اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی و انتقاد از غیبت او در مراسم اهدای جوایز اسکار گفته بود که حذف فیلمسازان اقدامی "ضد هنری" است.

کیسی افلک٬ برنده جایزه بهترین بازیگر مرد بفتا برای فیلم "منچستر بای د سی" هم از سیاست‌های آقای ترامپ انتقاد کرد. او گفت که پیش از گرفتن جایزه در سالن با مریل استریپ٬ بازیگر آمریکایی صحبت می‌کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

آقای افلک به سخنان تند مریل استریپ علیه ترامپ اشاره کرد و گفت خوب است که هنرمندان تریبون را در اختیار دارند که نظرشان را درباره این چیزها بگویند. او گفت٬ آن گوشه‌ها هنوز امید وجود دارد.

جشنواره فیلم بفتا هر سال فوریه در لندن برگزار می‌شود. جوایز پارسال را اینجا بخوانید.

انتقاد کن لوچ از جلوگیری از ورود کودکان مهاجر

فیلم "اینجانب دنیل بلیک" ساخته کن لوچ برنده بهترین فیلم ویژه بریتانیایی در جشنواره بفتای امسال لندن شد.

کن لوچ، کارگردان سرشناس بریتانیایی، دو سال پیش گفته بود ممکن است بازنشسته شود ولی در سن ۷۹ سالگی برای دومین بار جایزه نخل طلای جشنواره سینمایی کن را برای همین فیلم دریافت کرد.

کن لوچ در فیلم "اینجانب، دنیل بلیک" نظام خدمات اجتماعی بریتانیا را به چالش می کشد. او می گوید که با این داستان "می‌خواهد دل بینندگان را به درد بیاورد و در عین حال آنها را به خشم بیاورد."

او هنگام گرفتن جایزه بفتا بار دیگر از سیاست‌های دولت محافظه‌کار بریتانیا انتقاد کرد. او گفت داستان فیلم واقعیت زندگی صدها هزار نفر در بریتانیاست به خاطر سیاست‌های "بی‌رحمانه" دولت با فقر زندگی می‌‌کنند.

به اعتقاد آقای لوچ این همان سیاست "بی‌رحمانه‌ای" است که مانع ورود کودکان مهاجر بی‌پناه به بریتانیا می‌شود.

شرکت‌کنندگان داخل سالن بفتا او را بعد از گفتن این حرف‌ها تشویق کردند.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

آقای لوچ گفت فیلم‌ها هم می‌توانند سرگرم‌کننده باشند هم واقعیت جهان را نشان می‌دهند. و او توضیح داد که "واقعیت متاسفانه دارد سیاه‌تر می‌شود."

در بفتای امسال "پسر شائول" ساخته کارگردان ۲۹ ساله مجارستانی جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌ زبان را گرفت.

لاسلو نمش٬ کارگردان فیلم در اسکار سال گذشته هم جایزه بهترین فیلم خارجی را دریافت کرده بود. داستان این فیلم در اردوگاه مرگ آشویتس آلمان نازی در خاک لهستان اشغالی و در سال ۱۹۴۴ اتفاق می‌افتد.