'شب را...' و 'پنهانِ پیدا' در آپارات

توضیح ویدئو،

'شب را و روز را، هنوز را' و 'پنهانِ پیدا' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'شب را و روز را، هنوز را' ساخته فرهاد عیوضی و 'پنهانِ پیدا' ساخته تینا قاضی‌مراد به نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'شب را و روز را، هنوز را'

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'شب را و روز را، هنوز را'

در تجربه بزرگ شدن آدم‌ها اتفاق‌های زیادی می‌افتد. اتفاق‌هایی که ممکن است باعث شود بعضی بچه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها مجبور به کار کردن شوند. این بچه‌ها به 'کودکان کار 'معروف شده‌اند. اما آیا اصلا کودکان باید کار کنند؟ اگر بر اساس پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک بخواهیم پاسخ دهیم باید بگوییم 'نه '. اما این پیمان‌نامه هیچ‌وقت در کشورهایی مثل ایران و افغانستان اجرایی نشده است. فرهاد عیوضی مستند ساز در فیلم 'شب را و روز را، هنوز را' به‌سراغ کودکان کار در ایران رفته و تصویری از وضعیت آن‌ها در ایران را ثبت کرده است.

ویژگی فیلم

'شب را و روز را، هنوز را' تصویری از وضعیت آسیب‌های اجتماعی وجود کودکان کار در ایران است.

این فیلم که در سال ۱۳۸۴ در تهران ساخته شده است از معدود مستندهای است که صدای سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با این موضوع را به گوش مخاطبان ایرانی می‌رساند.

درباره کارگردان

فرهاد عیوضی مستندساز مقیم استانبول متولد ۱۳۵۴ در تبریز و دانش‌آموخته هنرهای دراماتیک از دانشگاه کوجا علی ترکیه است.

او چند سالی است که در ترکیه اقامت دارد و قبل‌تر فیلمهای دیگر کوتاه، مستند و تجربی ساخته است.

توضیح تصویر،

فرهاد عیوضی، مستندساز

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نگاه کارگردان

فیلم مستند 'شب را و روز را، هنوز را' یک فیلم مستند محض است. این فیلم مصاحبه محور تلاش دارد بدون واسطه به سراغ زندگی کودکانی که هر روز بارها و بارها در مکانهای مختلف با آنها روبرو می شویم، برود. مسئله ی کودکان کار و خیابان یک اپیدمی متروپلی است که بروز جنگ‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی هر روز به وسعت آن می‌افزاید.

در این فیلم اغلب کودکانی، که بخش از زندگی آنها را می بینیم، کودکان خانوده‌های افغان ساکن تهران هستند. خانواده‌هایی که به اجبار کودکان خود را سپری برای خود ساخته‌اند. اطلاعاتی که در این فیلم در مورد کودکان و خانواده‌هایشان داده می‌شود متعلق به حدود سال‌های ۱۳۸۴ یعنی زمان ساخت فیلم است، اما آنچه مسلم است وضعیت کودکان کار و خیابان علی‌رغم تلاش‌های سازمان‌های مردم‌نهاد( ان‌جی‌او‌ها) روز‌به‌روز وخیم‌تر می‌شود و مسئله مهاجرت، که یکی از بغرنج‌ترین مسائل جهانی تبدیل شده است، نیز به آن دامن می‌زند. وضعیت مهاجران افغان در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در ضمن من در مدتی که در ترکیه حضور داشتم در ادامه همین فیلم ( فیلم مستند شب را روز را هنوز را ...) سرنوشت پناهندگان افغان را در استانبول ترکیه موضوع فیلم جدیدم قرار داده‌ام.

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'پنهانِ پیدا'

درباره فیلم 'پنهانِ پیدا'

'پنهانِ پیدا' یک فیلم داستانی کوتاه است که به سراغ نوجوان‌هایی از قشر طبقه متوسط رفته است. تینا قاضی مراد کارگردان در این فیلم، به سراغ این تجربه رفته که همه آن‌چه که می‌بینیم واقعیت نیست. این فیلم که در سال ۲۰۱۲ در ایران ساخته شده، پروژه پایانی او در دانشگاه وست‌مینستر لندن است که در جشنواره‌های بین‌المللی به نمایش درآمده و به عنوان یکی از ده فیلم برتر جشنواره فیلم‌های کوتاه لندن برگزیده شده است.

ویژگی فیلم

'پنهانِ پیدا' فیلم کوتاهی است که تلاش سازنده‌اش برای یافتن زبان تصویری مناسب داستان‌گویی را نشان می‌دهد. وب‌سایت جشنواره فیلم لندن درباره این فیلم این‌طور می‌نویسد: 'این فیلم از لحاظ تم و محتوی سعی دارد نقبی بزند از فیلم 'پنجره عقبی ' آلفرد هیچکاک ( ۱۹۵۴) به تهران معاصر. '

درباره کارگردان

توضیح تصویر،

تینا قاضی‌مراد، کارگردان

تینا قاضی‌مراد دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد کارگردانی سینما در دانشگاه هنر و دانشگاه تهران و نیز وستمینستر لندن است. او در سال ۲۰۱۱ برای ادامه تحصیل به لندن مهاجرت کرده و در کارنامه‌اش چندین فیلم مستند و کوتاه دیده می‌شود که 'پنهانِ پیدا' یکی از آنها است. او که علاقه زیادی به تاریخ معاصر، سیاست و مسائل مربوط به حقوق زنان دارد، پس از پایان تحصیلات در عرصه تلویزیون به عنوان تهیه کننده و مجری مشغول به کار شده و در سال ۲۰۱۶ به دلیل فعالیت‌هایش در رسانه برنده جایزه 'دستاورد زنان آسیایی انگلیس ' در بخش رسانه شد.

نگاه کارگردان

'پنهانِ پیدا' از علاقه من به ذات چشم‌چران سینما و نگاه دزدکی آن به زندگی شکل گرفت و به‌تدریج دغدغه‌های دیگر هم در داستان آن وارد شد که مهمترین آنها مفهوم قضاوت و همین‌طور خفقان سیاسی ایجاد شده بعد از انتخابات سال ۸۸ بود. تلاشم پیدا کردن زبان تصویری و حداقل استفاده از کلام در فیلم بود که در کنار طراحی میزانسن و استفاده از تکنیکهای تدوین و ایجاد جغرافیای خلاقه در فیلم، آن را برایم به یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربیات حرفه‌ایم تبدیل کرد.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: