نمایش عمومی 'فروشنده' در مشهورترین میدان لندن

توضیح ویدئو،

اکران عمومی و رایگان 'فروشنده' فرهادی در میدان ترافالگار لندن

فیلم فروشنده اصغر فرهادی، یکی از پنج نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی زبان اسکار، امروز عصر در مشهورترین میدان‌ تاریخی لندن نمایش داده شد.

بعد از آن‌که آقای فرهادی گفت در اعتراض به فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، به مراسم اسکار در آمریکا نخواهد رفت، صادق خان، شهردار لندن اعلام کرد که فیلم او را به صورت عمومی و بصورت رایگان در میدان ترافالگار نمایش خواهد داد.

سیاوش اردلان، خبرنگار ما در میدان ترافالگار، می‌گوید با وجود سردی هوا، یک ساعت پیش از شروع فیلم، جمعیت بسیار زیادی در میدان جمع شده بودند.

در این مراسم پیام اصفر فرهادی از تهران در صفحه نمایش بزرگ پخش شد. او از حامیانش و همین‌طور صادق خان شهردار لندن برای اعلام همبستگی با او تشکر کرد.

قرار است بعد از نمایش فیلم آقای فرهادی، یک گروه نوازندگان سوریه‌ای و یک گروه به نام "آفریقا اکسپرس" موسیقی زنده اجرا کنند. نوازندگان سوری از پناهجویانی هستند که زمانی در یکی از مشهورترین ارکسترهای سوریه فعالیت داشتند.

منبع تصویر، PA

مایک لی، کارگردان مطرح بریتانیایی پیش از نمایش فیلم، با حمایت از آقای فرهادی فیلم 'جدایی نادر از سیمین ' را یکی از بهترین‌ فیلم‌هایی توصیف کرد که تا کنون دیده است. او فیلم فروشنده را هم تحسین کرد و گفت بیشتر درباره‌اش حرف نمی‌زند که داستان آن را لو ندهد.

منبع تصویر، PA

صادق خان، میزبان این برنامه، با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان، گفت او شهردار شهری است که درهایش به روی همه باز است: "چه ایرانی، چه عراقی به لندن خوش آمدید."

او همچنین در مصاحبه‌ای با سیاوش اردلان به او گفت که با نمایش فیلم آقای فرهادی می‌خواهد به دنیا نشان بدهد که اگر دیگران می‌خواهند دیوار بسازند، لندن شهری فرهنگی است که 'در ' خواهد ساخت.

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

نومی راپاس، بازیگر سوئدی

نومی راپاس، بازیگر سوئدی فیلم 'دختری با خالکوبی اژدها ' در مراسم حضور داشت.

نمایش ساعت چهار و نیم عصر به وقت لندن شروع شد.

خانواده نازنین زاغری راتکلیف، شهروند ایرانی و بریتانیایی در زندان اوین، پیش از شروع نمایش فیلم در میدان ترافالاگار با نوشته‌های اعتراضی حضور داشتند. شماری از کارکنان سازمان عفو بین‌الملل هم در این مراسم خواستار آزادی خانم زاغری و شماری دیگر از جمله کمال فروغی شدند.

منبع تصویر، PA

به غیر از ایرانیان جمع زیادی از بریتانیایی‌ها هم برای دیدن فیلم فروشنده به میدان ترافالگار آمدند. مراسم اسکار امشب در لس آنجلس کالیفرنیا برگزار می‌شود. کارگردانان چهار فیلم خارجی رقیب آقای فرهادی به همراه او در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند که هر کدام جایزه بگیرند، به کسانی تقدیم می‌کنند که برای آزادی بیان و حقوق بشر تلاش می‌کنند.

منبع تصویر، PA

منبع تصویر، PA

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

لیلی کول، بازیگر و مدل بریتانیایی در حال روبوسی با صادق خان، شهردار لندن

منبع تصویر، PA

منبع تصویر، PA