آیا بهترین فیلم‌ و بهترین بازی‌ها برنده اسکار می‌شوند؟

oscar

منبع تصویر، AFP

جایزه اسکار قاعدتا باید به بهترین فیلم‌ها و به بهترین بازی‌ها برسد اما در واقع بسیاری عوامل دیگر در اینکه چه کسی این مجسمه طلایی را در دست بگیرد دخالت دارند.

آیا اسکار به بهترین فیلم‌ها می‌رسد؟ تلما آرامز منتقد فیلم در پاسخ به سوال می‌خندد و می‌گوید "ساده‎ترین جواب این است که نه."

بسیاری از برندگان اسکار از آزمون زمان همچنان سربلند بیرون می‌آیند اما بسیاری دیگر هستند که وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم از خود می‌پرسیم واقعا؟

یکی از عجیب‌ترین جوایز اسکار در سال ۱۹۵۹ به فیلم جی‌جی رسید، یک فیلم موزیکال عاشقانه که ۹ اسکار برد. در همان سال سرگیجه هیچکاک -که یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲ آن را بهترین فیلم تاریخ سینما قلمداد کرد- دستش به هیچ جایزه‌ای نرسید.

اگر به نمونه‌های معاصرتر نگاه کنیم فیلم تصادف در سال ۲۰۰۶ و بردمن در سال ۲۰۱۵ برنده اسکار بهترین فیلم شدند که از نظر بسیاری انتخاب‌های مشکوکی بود، با در نظر گرفتن اینکه آنها به ترتیب از فیلم جسورانه کوهستان بروک‌بک و فیلم پسرانگی (در مدت ۱۲ سال ساخته شده بود) پیشی گرفتند.

درباره اسکار بیشتر بخوانید:

برندگان اسکار را چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟

اگر برندگان جایزه بهترین فیلم را در دو دهه اخیر با فیلم‌هایی که صدر رده‌بندی سالانه فیلم‌ها را به خود اختصاص دادند مقایسه کنیم، می‌بینیم که اسکار، بهترین فیلم‌ها را برای جایزه بهترین فیلم انتخاب نکرده است.

متاکریتیک، سایتی که بر اساس نقد منتقدان فیلم‌ها را رده‌بندی می‌کند یکی از راه‌های ارزیابی برندگان اسکار بهترین فیلم است.

از نظر منتقدان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶:

  • در بین برندگان اسکار بهترین فیلم، ۱۲ سال بردگی (اسکار ۲۰۱۳) بهترین رده‌بندی را دارد (۹۶ از صد)
  • در بین نازدهای اسکار بهترین فیلم، پسرانگی (۲۰۱۴) بهترین رده‌بندی را دارد (صد از صد)
  • در بین برندگان اسکار بهترین فیلم گلادیتور (۲۰۰۰) بدترین رده‌بندی را دارد (۶۴ از صد)
  • در بین نامزدهای اسکار بهترین فیلم، بیش از حد بلند و فوق‌العاده نزدیک بدترین رده‌بندی را دارد (۴۶ از صد)

بنابراین کیفیت نامزدها و برندگان اسکار متغیر است. اما آیا نظر منتقدان فیلم با نظر دوستداران سینما سازگارتر از نظر کسانی است که برای انتخاب برندگان اسکار رای می‌دهند؟

تلما آدامز می‌گوید نظر منتقدان آمریکایی ناعادلانه و بر مبنای پیش‌داوری است: "اکثر آنها سفیدپوست هستند و به فیلم‌ها از منظر طبقه اجتماعی مردان سفیدپوست بسیار تحصیل‌کرده و متخصص نگاه می‌کنند."

بنابراین چه معیار سینمایی دیگری را می توانیم رد نظر بگیریم؟ بله فروش فیلم‌ها معیار دموکراتیکی برای برای محبوبیت فیلم‌ها است اما میزان فروش معیار کیفیت هم هست؟

معیار دیگر رده‌بندی سایت IMDB است که نظر علاقمندان سینما را منعکس می‌کند. رده‌بندی IMDB فیلم رستگاری در شاوشنک را بهترین فیلم تاریخ سینما ارزیابی می‌کند، فیلمی که در سال ۱۹۹۴ هیچ اسکاری نبرد.

نتیجه اینکه شاید هیچ معیار قطعی برای ارزیابی بهترین فیلم وجود ندارد.