چطور مجرد زندگی کنید؛ تجربه یک زن تصویرگر

  • آنا پایس
  • بی‌بی‌سی جهانی
IDALIA CANDELAS

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS

آیدالیا کندلاس بیش از ۴۰ سال داشت که تصمیم گرفت شرکت خودش را با ۱۵ سال تجربه ترک کند و در پی تحقق "بزرگ‌ترین رویای زندگی" خود برود و تصویرگر شود.

او ابتدا تصویرهایی را که از صحنه‌های حضور زنان در خانه‌هایشان می‌کشید، روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد تا این که یک روز نقاشی دختری را منتشر کرد که در لباس زیر، در آشپزخانه در حال قهوه خوردن است. روز بعد، در تصویری که منتشر کرد یک زن جوان دیده می‌شد که روی یک مبل یا تخت خالی، کش آمده است و کتاب می‌خواند.

وجه مشترک همه این تصاویر، در استقلال شخصیت‌هایشان بود. در همه آنها زنان جوان آنطور که دلشان می‌خواهد، زندگی می‌کنند و از زندگی مجردی و تنها بودن خود لذت می‌برند.

نقاشی‌های او در فاصله چند ماه بارها در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شد.

این تصویرگر مکزیکی به بی‌بی‌سی گفت: "صادقانه بگویم، اتفاقی که افتاد خیلی برایم باورنکردنی بود."

"به نظرم دلیل استقبال این بود که تا قبل از آن، این موضوع (رضایت دختران جوان از زندگی مجردی) به صراحت مورد بحث قرار نگرفته یا سوژه نقاشی نشده بود."

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS

توضیح تصویر،

آیدالیا کندلاس، تصویرگر مکزیکی، مجموعه نقاشی‌های خود را در یک کتاب چاپ کرده است

اکتبر گذشته (بیش از پنج ماه پیش)، مجموعه نقاشی‌های آیدالیا کندلاس در یک کتاب با عنوان "تنها" منتشر شد. این کتاب در مکزیک و اسپانیا منتشر شده و تیراژ آن در هر یک از این کشورها به ۱۲ هزار نسخه رسیده است. در حال حاضر، او در حال فراهم کردن مقدمات چاپ کتابش در آلمان است.

با این حال، همه افرادی که با او سروکار دارند، این موفقیت‌ها را چشمگیر نمی‌دانند.

"چند روز پیش، بعد از آن که به یکی از اعضای خانواده‌ام گفتم که کتابم به‌زودی در آلمان منتشر خواهد شد، گفت که بهتر است به دنبال پیدا کردن یک زوج باشم تا خوشبخت شوم."

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS

''تعصبات بی‌پایان ''

کندلاس برای انتشار یک کار جدید با عنوان "جایی دیگر" هم آماده می‌شود. او در این کتاب جدید، به "میل جنسی از دید یک زن" پرداخته است.

با این که در کتاب نخست او، تصویر زن‌هایی نیمه‌برهنه دیده می‌شود، در آنها چندان به تمایلات جنسی پرداخته نشده است، یعنی اگر آنها لباس خود را درمی‌آورند، برای این است که می‌خواهند لباس نه‌چندان راحت خود را بعد از یک روز کاری طولانی درآورند و تن خود را به سردی ملافه‌های روی تخت بسپارند.

این تصویرگر می‌گوید که گروهی از از افراد در پیام‌های تشکری که می‌فرستند "به من می‌گویند که (به دلیل انتخاب شیوه زندگی خود) مورد انتقاد و قضاوت بوده‌اند، ولی الان (با این نقاشی‌ها) می‌دانند که تنها نیستند و در مسیر زندگی خود انتخاب اشتباهی نکرده‌اند."

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS

"بعضی وقت‌ها خودم را در حال توجیه کردن کار و موفقیت‌های کاری خودم می‌بینم. مخصوصا وقتی بعضی‌ها با اصرار تاکید دارند که زندگی من بدون داشتن یک همراه و همدم، باید خیلی تاسف‌انگیز و غمگین باشد."

"ظاهرا برای این آدم‌ها اهمیتی ندارد که خود شما از انجام کاری که لذتش را می‌برید، چقدر راضی هستید و احساس خوشبختی می‌کنید. در واقع، اگر زندگی شما با سنت مورد قبول جامعه همسو نباشد، رضایت‌خاطر شما نادیده گرفته می‌شود."

کندلاس می‌گوید: "طبق انتظارات سنتی، وجود یک زن برای این است که ازدواج کند، بچه‌دار شود و به عنوان یک همسر و مادر خود را وقف خانواده کند."

اما گروهی از زنان، همانگونه که در نقاشی‌های کندلاس هم دیده می‌شود، چنین نظری ندارند.

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS

- وقتی تنها هستی، بیشتر دوست داری چه کار بکنی؟

- در خانه‌ام در حالی که صدای آرام موسیقی در پس‌زمینه شنیده می‌شود، روی صندلی مورد علاقه‌ام بنشینم چشم‌هایم را ببندم و از فکر کردن به چیزهایی که می‌خواهم درست کنم، لذت ببرم، بدون آن که احساس کنم از طرف کسی یا چیزی تحت فشار هستم.

منبع تصویر، IDALIA CANDELAS