سه فیلم در آپارات نوروزی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سه فیلم در آپارات نوروزی

این هفته به‌مناسبت فرا‌رسیدن نوروز،در آپارات سه فیلم به‌نمایش در‌می‌آید.

هیچ تا به‌حال فکر کرده‌اید که ماهی قرمز سفره هفت‌سین از کجا می‌آید؟ سبزه‌های تازه‌رسته موجود در مغازه‌ها، سوپرمارکت‌ها و کنار خیابان‌ها چه‌طور؟ اصلا چه‌طور می‌توان بین سنت فرهنگی و توجه به محیط‌زیست یک هماهنگی بوجود آورد؟ در این هفته سعی می‌کنیم با نمایش سه‌فیلم، پاسخی به این سوال‌ها داشته باشیم و سری هم می‌زنیم به باکو و جشن‌های نوروزی‌اش.

درباره فیلم ''قرمز بودن '

ماهی قرمز تنگ‌های بلور که خیلی زود در این چند دهه جایش را در سفره‌های هفت‌سین پیدا کرده، صنعت تولیدشان به یک بازار مکاره پر رونق چند روزه تبدیل شده است. البته در پنج شش سال گذشته بحث حفاظت از محیط‌زیست خیلی بالا گرفته و کمپین‌هایی برای حمایت از زنده ماندن ماهی‌قرمز‌ها به‌راه افتاده است. اما این ماهی‌ها از کجا سر از سفره هفت‌سین در‌می‌آورند؟ آزاده روانبخش فیلمساز تجربی در فیلم ''قرمز بودن ''جوابی برای این سوال دارد.

Image caption نمایی از فیلم 'قرمز بودن'

درباره فیلم ''سبز بودن ''

فیلم ''سبز بودن ' 'ساخته آزاده روان‌بخش درباره سبزه‌های آماده فروش ایام نوروزی است. فیلم‌ساز در این فیلم هم با دوربینی کوچک تلاش کرده با یک روایت تصویری ساده و در عین حال سینمایی جوابی به پرسش‌ها در این باره بدهد و مخاطب‌اش را نسبت به محیط‌زیست اطراف‌اش حساس‌تر کند.

Image caption نمایی از فیلم 'سبز بودن'

درباره کارگردان

آزاده روانبخش فیلمساز تجربی متولد ۱۳۵۷در ایران و دانش‌آموخته بازرگانی از دانشگاه کال استیت فولرتون از آمریکا است. او پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و علاقه او به محیط‌زیست باعث شد تمرکزش را صرف فعالیت‌های اجرایی و آموزشی در این خصوص در نهادهای مردم‌نهاد کند.

او در کنار این فعالیت‌ها ساخت فیلم با ابزارهای ساده و در دسترس را آغاز کرد و چند فیلم کوتاه در ارتباط با موضوع محیط زیست ساخت. از فیلم‌های کوتاه او به جز این دو فیلم می‌توان به فیلم 'چالاب ' درباره لاک‌پشت‌ها اشاره کرد.

درباره فیلم ''بهار السون '

Image caption نمایی از فیلم 'بهارالسون'

آیین‌های نوروزی تنها در سه کشور فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان رایج نیست بلکه حوزه وسیع فرهنگی را در‌بر‌می‌گیرد. فیلم ''بهار السون ' 'ساخته علی عطار مستندساز و تهیه کننده تلویزیون بی‌بی‌سی است. این فیلم تصویری از آیین‌های نوروزی در جمهوری آذربایجان است و در سال ۱۳۸۴ تولید شده است. فیلم‌ساز با حضور در خانه‌ها و میادین شهر باکو‌ جشن‌ها و مراسم آنها را قبل و بعد از نوروز به تصویر کشیده است.

درباره کارگردان

Image caption علی عطار، مستندساز

علی عطار، مستندساز و تهیه‌کننده تلویزیونی متولد اصفهان و دانش‌آموخته مردم‌شناسی و فیلم از جمهوری فدرال آلمان است. او از دهه نود میلادی به تولید فیلم مستند و تهیه گزارش برای رادیو، تلویزیون و رسانه‌های دیجیتال مشغول بوده است. مستندهای او طیف‌های گوناگونی را در برمی‌گیرند: از مستند‌های قوم‌نگارانه از ایران، افغانستان، تاجیکستان و افریقا گرفته تا پرتره‌های شخصیت‌های برجسته موسیقی و داستان‌های شخصیت‌های سیاسی تبعیدی. او تهیه‌کننده تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی است. از نمونه مستندهای او می‌توان به این‌ها اشاره کرد: شعله‌های بهاری '، 'بهار السون ' ، 'آرزوهای سرخ : خاطرات عطا صفوی '، 'بانو سیما بینا '، 'از شیراز تا زنگبار '

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer

موضوعات مرتبط