تدابیر جدید باستان‌شناس‌ها برای جلوگیری از تخریب و قاچاق میراث فرهنگی سوریه

حق نشر عکس Smartwater Technology

جنگ و ناآرامی‌ای که در چند سال گذشته گریبان‌گیر سوریه و عراق بوده، علاوه بر نابود کردن زندگی اهالی این مناطق جنگ‌زده، میراث فرهنگی-تاریخی این دو کشور را هم با چالش‌های بزرگی روبه رو کرده.

از سویی، افراد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مقادیر زیادی از آثار تاریخی این دو کشور را منهدم کرده‌اند، و از سوی دیگر قاچاقچی‌ها غنایم تاریخی بازمانده را استخراج می‌کنند و می‌فروشند.

در ماه‌های اخیر، بسیاری از آثار تاریخی به سرقت رفته، از اروپا و آمریکا سر درآورده‌اند، و توسط مجموعه‌دارها خریداری شده‌اند.

طبق گفته یونسکو، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد، میلیون‌ها دلار در این بازار غیرقانونی صرف قاچاق و خریداری آثار باستانی سوریه و عراق می‌شود.

اما حالا باستان‌شناس‌های اهل سوریه، با استفاده از راهکردی خلاقانه، به دنبال جلوگیری از قاچاق آثار تاریخی این کشور هستند.

آن‌ها به مناطقی که اغلب خارج از کنترل نیروهای دولت سوریه است می‌روند تا آثار باستانی را با مایعی شفاف که قابل ردیابی است "رنگ" کنند.

چشم انسان نمی‌تواند وجود این "رنگ" روی اشیا را تشخیص دهد، اما زیر نور فرابنفش قابل رویت است.

حق نشر عکس Smartwater Technology

شرکت بریتانیایی اسمارت‌واتر Smartwater که یک موسسه مبارزه با ارتکاب جرم است، خالق این فن‌آوری است. این فن‌آوری به سرامیک‌های باستانی و دیگر اشیای تاریخی صدمه‌ای نمی‌زند.

ژاویه سال ۲۰۱۷، فن‌آوری اسمارت‌واتر به ترکیه فرستاده شد، و یک ماه بعد از طریق مرز بین دو کشور وارد خاک سوریه شد.

پرفسور عمرو العظم، یکی از باستان‌شناس‌های نام‌دار سوریه، سرپرستی پروژه مقابله با قاچاق آثار باستانی سوریه را بر عهده دارد. او می‌گوید امیدوار است از آنجا که اشیا رنگ‌شده دارای یک رمزخاص قابل تشخیص و ردیابی هستند، ترس از پیگیری قانونی قاچاق‌چی را وادار کند دیگر سراغ آثار باستانی سوریه نروند.

به گفته یونسکو، تجارت غیرقانونی آثار باستانی خاورمیانه - در کنار قاچاق انسان، مواد مخدر و اسلحه - یکی از بزرگ‌ترین بازارهای زیرزمینی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption داعش آثار باستانی در شهر نمرود را تخریب کرد

عراق هم با چاش‌های مشابه روبه‌رو است، اما هنوز اجرای این طرح را آغاز نکرده.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption داعش تصاویری از تخریب مکان‌های باستانی در عراق را منتشر کرده بود

مطالب مرتبط