'برقع مدنی'؛ عکس‌های هنرمند استرالیایی در انتقاد از اسلام‌ستیزی

پروژه فابیان مییور برای مبارزه با اسلام‌ستیزی و هراس از مهاجران

منبع تصویر، Fabian Muir

سال ۲۰۱۴، وقتی تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا، در یک سخنرانی در پارلمان این کشور علیه پوشیدن نقاب/برقع در اماکن عمومی اظهار نظر کرد، فابیان مییور، عکاس استرالیایی، تصمیم گرفت با آنچه که در نگاه او اسلام‌ستیزی و هراس از مهاجران بود، مقابه کند.

او با دوربین خود ۱۶۰۰ کیلومتر در استرالیا سفر کرد تا از یک زن که برقع آبی بر تن دارد در مقابل دیدنی‌ترین مناظر طبیعی استرالیا عکس بگیرد. آقای مییور قصد داشت با این کار نشان دهد که برقع و محیط زیست استرالیا می‌توانند مکمل یک‌دیگر باشند.

حالا، فابیان مییور در بخش دوم این پروژه، این بار زن برقع بر تن را در فضاهای روزانه شهری قرار داده است. تصویر اصلی این پروژه، نشانگر یک زن با برقع آبی است که در یک فروشگاه مقابل بطری‌های شیر ایستاده است. به گفته عکاس تضاد رنگ آبی لباس او و رنگ سفید بطری‌ها شیر، اشاره‌ای به تضاد و ناسازگاری فرهنگ‌های مختلف در جوامع امروزی است.

آقای مییور می‌گوید: "متاسفانه ذهنیت‌ ضد مهاجرت در چند سال گذشته چند برابر شده‌ است. نشان دادن مهاجرت به عنوان بحرانی که جامعه را در بر گرفته، راه فرار آسانی برای سیاستمداران است. همیشه هم بخشی از مردم چنین حرف‌هایی را باور می‌‌کنند. برای اینکه این نوع تفکرات راه حل آسانی را برای رفع مشکلات اقتصادی پیش رو ارائه می‌دهد."

منبع تصویر، Fabian Muir

هرچند که در مقایسه با پروژه پیشین مییور، عکس‌های جدید او فضای خشن و تیره‌تری دارند، اما آخرین عکس این مجموعه بیان‌گر نوعی احساس امید است. سوژه او، یعنی زن برقع پوش، در یک پارک اسکیت آبی در نزدیکی یک اسکیت‌سوار ایستاده. سایه سیاه اسکیت‌سوار سفیدپوست دست خود را به طرف صورت زن دراز کرده است.

منبع تصویر، Fabian Muir

توضیح تصویر،

مییور می‌گوید که سری جدید عکس‌های او با پیغامی امیدوار کننده با پایان می‌رسد

البته این اولین باری نیست که فابیان مییور سراغ موضوعی رفته که با مخالفت بسیاری رو به رو شود. او که باور داشت رسانه‌ها تصویر نادرستی از زندگی مردم عادی در کره شمالی را ترسیم نمی‌کنند، سال گذشته راهی این کشور شد تا نشان دهد که زندگی در کره شمالی آن طور که همه می‌گویند نیست: "فضای تیره بخشی از داستان است. اما، همه آن نیست." به گفته مییور آشنا شدن با زندگی روزمره در خیابان‌های کره شمالی به او نشان داد که شهروندهای این کشور "روبات‌هایی بی‌فکر نیستند که فقط از ژاپن و آمریکا متنفر باشند". بلکه آن‌ها "خون‌گرم هستند، شوخی می‌کنند، و از چیزهای کاملا معمولی لذت می‌برند."

منبع تصویر، Fabian Muir

توضیح تصویر،

یکی از عکس‌های مییور در کره شمالی