'کیسه برنج' در آپارات

توضیح ویدئو،

'کیسه برنج' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'کیسه برنج' ساخته محمدعلی طالبی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'کیسه برنج'

سینمای کودک در ایران پیشینه‌ای از فیلم‌های قدرت‌مند و تاثیرگذار در سطح جهان در سه دهه اخیر را داشته است. در دهه شصت و هفتاد اعمال محدویت‌های شدید در ساخت فیلم‌هایی با مضمون مناسبات زن و مرد و ترویج سینمای کودک و نوجوان، موجی از فیلم‌سازان مستقل را که نمی‌خواستند تسلیم شرایط‌‌ شوند، به سوی سینمای کودک کشاند. این فیلم‌سازان کوشیدند با فیلم‌هایی درباره کودکان، به مضامین بزرگ‌تر و بازتاب دادن شرایط اجتماعی جامعه خود بپردازند. 'کیسه برنج' محصول ۱۳۷۵ به کارگردانی محمدعلی طالبی از مجموعه همین فیلم‌ها و متعلق به همان دوران است. با این وجود این فیلم هنوز تر‌و‌تازه به‌نظر می‌رسد. فیلم 'کیسه برنج' در زمان خودش یکی از فیلم‌های موفق در نمایش‌های داخلی و جشنواره‌های جهانی بود و خیلی مورد توجه قرار گرفت.

ویژگی فیلم

'کیسه برنج' بخشی از سه‌گانه‌ای است که محمدعلی طالبی در دهه هفتاد شمسی ساخته است. این فیلم‌ها از لحاظ ژانر عموما در دسته سینمای کودک جای می‌گیرند و تصویری از ایران پس از جنگ را بازتاب می‌دهند. از طرف دیگر 'کیسه برنج' در چارچوب سینمای مستند قرار دارد.

بخش اعظم بازیگران غیرحرفه‌ای‌اند و در همان مکان‌های فیلم‌برداری فیلم انتخاب شده‌اند. فیلم خط داستانی ساده‌‌ و مستندی دارد و عناصر مشترکی با سایر فیلم‌های سینمای کودک آن دوره و در نگاهی وسیع‌تر 'سینمای ایران ' پس از انقلاب دارد.

درباره کارگردان

توضیح تصویر،

محمدعلی طالبی، نویسنده و کارگردان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

محمدعلی طالبی نویسنده و کارگردان سینمای ایران متولد سال ۱۳۳۷ در تهران است. او در دهه شصت کارش را با ساخت فیلم سینمایی برای کودکان و مجموعه تلویزیونی 'ریاضی‌دانان ' و نیز 'گل پامچال 'شروع کرد. بیشتر فیلم‌های او در فستیوالهای داخلی و خارجی به‌نمایش درآمده‌اند و جوایز متعددی را از آنها نصیب سازنده‌اش کرده‌اند.، از آن جمله می‌توان به جشنواره فیلم سافرانسیسکو، شیکاگو. برلین و بیش از ۵۰ جشنواره جهانی دیگر اشاره کرد. دو فیلم از کارهای آقای طالبی از آن جمله همین فیلم با مشارکت کشور ژاپن تهیه شده‌اند. در سال ۲۰۱۴ سه فیلم از محمدعلی طالبی به‌نام‌های 'چکمه ' ، 'کیسه برنج ' و 'بید و باد ' به‌عنوان بهترین آثار تاریخ سینمای کودک ونوجوان جهان در بریتانیا معرفی و به‌نمایش عمومی در‌آمدند.

نگاه کارگردان

'کیسه برنج ' سومین فیلم از سه‌گانه‌ای است که دو فیلم قبلی این سه‌گانه 'چکمه ' و 'تیک تاک ' نام داشتند. هر سه فیلم در دهه ۷۰ ساخته شده‌اند. فیلم 'کیسه برنج' بازتاب شرایط زندگی مردم ایران در آن روزگار است. وقتی که آنها با مشکلات اقتصادی پس از جنگ دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند و برای گرفتن چند کیلو برنج می‌باید ساعت‌ها در صف به انتظار بمانند و همه چیز جیره‌بندی شده و کوپنی بود. یک پیرزن و بچه‌ای کوچک روانه شهری بزرگ می‌شوند برای به‌دست آوردن چند کیلو برنج. اما در زمستان سرد و سیاهی که بر فضای فیلم حاکم است، گاهی روشنایی‌هایی از گرما و محبت مردم چراغ راه‌شان می‌شود. در آن زمان ساختن این‌گونه فیلم‌ها با انگ سیاه‌نمایی مورد بی‌مهری واقع می‌شد ولی حالا که سالها از ساخت آن می‌گذرد خوش‌حالم که به‌عنوان سندی از آن روزگار دیده می‌شود. دو سال پیش این فیلم در انستیتو فیلم بریتانیا BFI به‌عنوان یکی از ده فیلم بزرگ تاریخ سینمای کودک‌و‌نوجوان جهان معرفی و در تمام شهرهای بریتانیا به‌نمایش گذاشته شد.

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با محمدعلی طالبی سازنده فیلم 'کیسه برنج' را اینجا تماشا کنید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: