'رئیس‌جمهور میرقنبر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'رئیس‌جمهور میرقنبر' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'رئیس‌جمهور میرقنبر' و 'در پوست خود نمی‌گنجیم' از ساخته‌های محمد شیروانی به‌نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'رئیس‌جمهور میرقنبر'

انتخابات همیشه فرصتی برای مطرح شدن کسانی است که فکر می‌کنند توان و امکان اجرای برنامه‌هایی برای بهتر شدن زندگی خودشان و دیگران را دارند. میر‌قنبر حیدری شیشوانی پیرمرد ۸۷ ساله ساکن روستای شیشوان عجب‌شیر در ایران یکی از این آدم‌ها است، یک آدم آرمان‌گرا و خاص که در هر دوره از انتخابات با وجود رد صلاحیت‌های گاه‌به‌گاه، شا ل‌و‌کلاه می‌کند و همراه با مباشرش به سراغ رای‌دهنده‌ها می‌رود تا نظرشان را برای رای دادن جلب کند.

Image caption نمایی از فیلم 'رئیس‌جمهور میرقنبر'

ویژگی فیلم

خیلی‌ها محمد شیروانی را با فیلم 'رئیس‌جمهور میرقنبر' می‌شناسند و این فیلم از محبوب‌ترین فیلم‌های مستند دهه ۸۰ سینمای ایران به‌شمار می‌آید. فیلمی با لحن روایی خاص و متفاوت که نشان از نگاه متفاوت فیلمسازش به سینما دارد، در این فیلم فیلم‌ساز با دادن تدریجی اطلاعات درباره شخصیت اصلی‌اش، مدام بیننده را شگفت‌زده می‌کند و به‌همراه خودش تا انتهای فیلم می‌کشاند تا ابعاد انسانی میرقنبر را بیشتر به ما نشان بدهد.

این فیلم در روزهای آخر دولت محمد خاتمی در ایران فیلم‌برداری شده است و در سال ۱۳۸۴ زمانی که محمود احمدی نژاد به‌پیروزی رسیده بود، در جشنواره فیلم لوکارنو سوئیس به‌نمایش درآمد. سپس در همان زمان در 'جشن خانه سینما ' در ایران به عنوان 'بهترین فیلم مستند سال ' برگزیده شد و پس از آن در کشور ژاپن نشان عالی بهترین فیلم مستند سال ۲۰۰۵ آسیا را به‌دست آورد، گرچه این فیلم هیچ‌گاه در ایران به‌نمایش عمومی درنیامده است.

درباره فیلم 'در پوست خود نمی‌گنجیم'

'در پوست خود نمی‌گنجیم' فیلم کوتاه و کمتر دیده‌شده‌ای از محمد شیروانی است که در سال ۱۳۹۳با دوربین یک گوشی موبایل ( آیفون چهار) ساخته شده و یک روز سرخوش چند جوان ناشنوا را به‌تصویر می‌کشد.

Image caption نمایی از فیلم 'در پوست خود نمی‌گنجیم'

ویژگی فیلم

'در پوست خود نمی‌گنجیم' فیلمی کوتاه از محمد شیروانی است در یک حال‌و‌هوای خاص. یک فیلم شاعرانه تجربه‌گرا و از اولین فیلم‌هایی است که درسینمای ایران با تلفن همراه ساخته شده است. تصور ساخت این فیلم با دوربینی حجیم‌تر و سنگین‌تر از یک گوشی موبایل ناممکن جلوه می‌کند. سرخوشی شخصیت‌های داستان به نوع سازماندهی تصاویر و حرکت آزادانه دوربین نیز سرایت کرده است و کارگردان با این شیوه توانسته به بهترین شکل حس‌و‌حال بیرون و شخصیت‌ها را به‌درون قاب بکشد.

درباره کارگردان

محمد شیروانی مستندساز و کارگردان ایرانی در سال ۱۳۵۲ در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده است. مخالفت‌های خانواده با سینما باعث شد که در نوجوانی به تئاتر و نقاشی روی بیاورد. سپس در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا شروع به تحصیل کرد اما از آنجا که علاقه‌مند به سینما بود، دانشکده هنرهای زیبا را رها کرد. پس از آن او تا هفت سال موفق به ساخت فیلم نشد ولی در سال ۱۳۷۶ از خدمت سربازی فرار کرد تا اولین فیلم کوتاه خود (دایره) را بسازد. این فیلم در سال ۱۳۷۷ منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن شد. از آن تاریخ به بعد، به صورت تمام وقت، به سینما پرداخته و در حال حاضر یکی از پیشگامان سینمای آلترناتیو ایران ا‌ست.

فیلم‌های او در بیش از ۴۰۰ جشنوارهٔ بین‌المللی از جمله: کن، برلین، رتردام، ساندنس، لوکارنو، تورنتو، ترایبکا، بوسان شرکت داشته‌اند. این در حالی‌ است که آثار او در ایران به شکل گسترده منتشر نشده‌اند. شیروانی در کنار فعالیت سینمایی خود 'کارگاه‌های عملی سینمای آلترناتیو ' را نیز برگزار می‌کند. شیروانی در سال ۱۳۸۷ از سوی سینماگران فیلم کوتاه ایران به عنوان رئیس انجمن فیلم کوتاه خانه سینما برگزیده شد که در نهایت پس از ۸ ماه فعالیت استعفاء داد. در خرداد ماه ۱۳۹۴ شیروانی در اعتراض نسبت به عدم امکان نمایش عمومی فیلم‌هایش در ایران، همه فیلم‌های سینمایی و غیر سینمایی خود را روی وبگاه شخصی‌اش قرار داد.

از فیلم‌های کوتاه او می‌توان به : دایره (۱۳۷۷)، کاندیدا ( ۱۳۷۸)، رضایت ( ۱۳۷۹)، گیلاس‌هایی که کمئوت شدند ( ۱۳۸۰) و کنسرو ایرانی ( ۱۳۸۱) و از فیلمهای مستند‌اش می‌توان به : رییس‌جمهور میر‌قنبر( ۱۳۸۳) ، لیلی کجاست؟ ( ۱۳۸۴) ، ۴۴۴ روز( ۱۳۸۵) ، هفت فیلم‌ساز زن نابینا (۱۳۸۶)، دستور آشپزی ( ۱۳۸۷)، ۰۲۱ ( ۱۳۸۸)، تلسکوپ( ۱۳۸۹) و از فیلمهای سینمایی‌اش به ناف(۱۳۸۱) و لرزاننده چربی ( ۱۳۹۱) اشاره کرد.

در کارنامه هنری او چندین تجربه در زمینه هنر محیطی، چیدمان و ویدئو آرت دیده می‌شود.

Image caption محمد شیروانی، کارگردان

خلاصه فیلم هفته گذشته آپارات 'ایران کوچک من' ساخته حسن صلح‌جو

پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ در امریکا و به پاس‌داشت فرهنگ و تمدن ایران، گروهی از ایرانیان ساکن آمریکا، همه ساله در اردیبهشت‌ماه در شهر نیویورک با به‌نمایش درآوردن نمادها و سنت‌های ایرانی، جشنی را برگزار می‌کنند به نام رژه ایرانیان . 'Persian Pride'

'ایران کوچک من' تصویری از این تلاش است. این فیلم که در سال ۱۳۹۵ ساخته شده، زندگی هشت نفر از شرکت‌کنندگان در این رژه را دنبال می‌کند، آنهایی که هر کدام برای حضور در این جشن با چالش‌هایی روبرو هستند.

Image caption نمایی از فیلم 'ایران کوچک من'

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

احمد

مشکل اینجا است که ما زود اصل و ریشه خودمان را فراموش می‌کنیم و 'نه ایرانی و نه خارجی ' می‌شویم.

وقتی نگاه می‌کنیم و می‌بینیم ما ایرانی‌ها در خارج از کشور جزو معدود ملیت‌هایی هستیم که فرهنگ و آداب‌و‌ رسوم خودمان را فراموش می‌کنیم و همیشه ضد هم هستیم تا در کنار هم.

آن وقت متوجه می‌شویم که چرا این مادر به دختر خود اصرار می‌کند تا با هم بروند. ما با قرمه‌سبزی خوردن ایرانی نمی‌شویم ، بلکه با زنده نگه داشتن آداب‌و‌رسوم و فرهنگ کهن خود ایرانی باقی می‌مانیم.

درود بر ایران- زنده باد ایران و ایرانی

مهدی

موضوع فیلم خوب بود. متاسفانه خیلی بد ساخت و دیالوگها و رفتارها کاملا مصنوعی بود.

احمد

سپاس که مجدداً این مستند زیبا و خوش ساخت را پخش کردید.

آهو

عالی بود و واقعاً من که در ایران زندگی می کنم، چشمهایم خیس اشک شد. از گردآورندگان این فیلم بسیار ممنونم و ما ایرانی‌ها باید برای زحمت شما تشکرکنیم.

فریناز

خیلی جالب بود. سپاس ازجناب صلح‌جو. من اپارات را هرجا که باشم ایران یا خارج حتما می‌بینم.

نرجس

خیلی قشنگ بود. کلی با آهنگ‌های قشنگ و فاخری که روی تصویرهای زیبا میکس شده بود، گریه کردم.

ایرج

وقتی یک فرزند از یک فرهنگ در یک مکان با یک فرهنگ متضاد رشد پیدا می‌کند، نوعی سردرگمی شخصیتی پیدا می‌کند.

شکوفه

هرسال به مناسبت نوروز در نیویورک، ایرانی - آمریکایی‌های عزیز با دردست داشتن پرچم آمریکا و ایران نمایشی از وطن پرستی، همراه با قر و ادا و اصول برگزار می کنند .و این به نظرم عجیب است.

ماهان

همه چیز عالی بود جز ' گریم کوروش بزرگ ' چه ریش طالبانی گذاشته بود؟ اتفاقاً درنگاره سنگی پاسارگاد چهره کوروش بزرگ ریش کوتاهی دارد. امیدوارم برای ذفعه بعد توجه کنند.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer