'فانوس گلستان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'فانوس گلستان' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'فانوس گلستان' ساخته میلاد درویش به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'فانوس گلستان'

نام پرویز شهریاری در عرصه علم و فرهنگ و سیاست ایران نامی ماندگار است، گرچه در تمام سال‌های زندگی‌اش مورد بی‌مهری حکومت‌ها قرار داشته است.

او که از زرتشتی‌های ایران بود، در سال ۱۳۹۱ و در سن هشتاد‌و‌شش سالگی در اردیبهشت‌ماه درگذشت . میلاد درویش، مستندساز که از شاگردان آقای شهریاری بوده است، در سال ۱۳۸۴ فیلم 'فانوس گلستان' را درباره زندگی، اندیشه و آثار این مرد بزرگ تاریخ معاصر ایران ساخته است.

این فیلم با نشستن پای صحبت خود او ، دوستان، شاگردان و بستگانش سعی در مستند کردن این شخصیت و جنبه‌های مختلف زندگی او دارد.

ویژگی فیلم

'فانوس گلستان' فیلمی منحصر‌به فرد درباره پرویز شهریاری، ریاضی‌دان، معلم و عدالت‌خواه معاصر است. مستندی که روشن است فیلمسازش تلاش زیادی داشته تا تصویری از زندگی این ریاضی‌دان بزرگ معاصر از زوایای مختلف ارائه دهد.

این فیلم در چند جشنواره‌ فیلم در ایران به‌نمایش درآمده و فیلم برگزیده جشنواره بین‌المللی فیلمهای علمی، آموزشی و تربیتی رشد بوده است .

درباره کارگردان

میلاد درویش، مستندساز متولد ۱۳۶۷ در تهران و کارشناس اقتصاد صنعتی در تهران است. او از سال ۱۳۸۳ به عنوان دستیار کارگردان و صدابردار در فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی کارش را در این حرفه شروع کرده و هم‌زمان به تولید فیلم کوتاه و مستند پرداخته است. او هم‌زمان با نشریات داخل ایران هم هم‌کاری داشته است و هم اکنون در کشور آلمان زندگی و فعالیت می‌کند.

Image caption میلاد درویش، مستندساز در کنار پرویز شهریاری

نگاه کارگردان

نسل ما تا چشمانش را گشود فرهیختگانِ سرزمینش مثل دکتر فیروز نادری به غربت مهاجرت کرده بودند و برخی نیز مثل استاد پرویز شهریاری پس از تحمل زندان، با محرومیت‌های اجتماعی در غربت خانگی مانده بودند و قربانیان، ما بودیم که از یادگیری از آنان و بهره از خدماتشان بازماندیم.

شهریاری را از طریق کتابها و مجلاتِ قدیمی‌اش که آن روزها اکثرا ممنوعه بودند شناختم و 'چیستا 'یش را که تا پایان عمرش تحت فشارِ سانسور منتشر می‌کرد را می‌خواندم.

به دفتر مجله چیستا رفتم و آشنایی‌مان آغاز شد. ابتدا مجموعه مصاحبه‌هایی را با او در نشریاتی که کار می‌کردم ترتیب دادم. نخستین سالهای دهه هشتاد خورشیدی در همان دوره نوجوانی که یک دانش آموز دبیرستانی بودم دست به کار شدم تا به نحوی نسلِ خودم را با معلمی آشنا کنم که سالها پیش از تولدمان منع از تدریس شده بود تا بلکه از دانش و تجربیاتش نیاموزیم! بویژه که رفیقش دکتر امیرحسین آریانپور به تازگی در انزوا درگذشته بود، بی آنکه هم‌نسلانم چیزی از او آموخته باشند.

همان سال، فیلم مستند 'فانوس گلستان ' را درباره استاد پرویز شهریاری (ریاضیدانِ عدالتخواه) به طور مستقل تولید کردم و بابتش سوال‌و‌جواب شدم و از سوی مقامات امنیتی تهدید شدم. 'فانوس گلستان '، علی‌رغم جوایز و حضور در جشنواره‌های مختلف، سالها در توقیف بود و حتی در همین جشنواره‌ها مجوز نمایشِ این فیلم، قبل از زمان پخش، لغو می‌شد. تا آن که در نخستین سال‌مرگ شهریاری در حالی‌که یک دهه از تولیدش می‌گذشت به اهتمام جمعی از کلیمیان ایران، نسخه کوتاه شده‌ای از این فیلم به طور رسمی و به صورت دی‌وی‌دی منتشر شد. .

همچنین کتابی را تحت عنوان 'شهریارِ علم و عدالت ' درباره تفکراتِ کارگری و عدالت‌خواهیِ علمی پرویز شهریاری تألیف کرده بودم که در این کتاب، خاطره‌ای از استاد شهریاری نقل کردم که در زندان، بازجوی جوانش او را 'استاد ' خطاب قرار داد و در ادامه با لحنی تند پرسید که 'چرا "پیرانه سر" دست برنمیداری؟! '

استاد پاسخ داد: 'من قول داده‌ام، من به همه محرومین قول داده‌ام که تا آن سوی مرگ در دفاع از حقشان آرام نگیرم... '

... هر چند حال که خود نیز از کشور گریخته‌ام و در کمپ پناهندگان ایالت بایرن آلمان سکنی گزیده‌ام هرگز درس‌های مهربانانه پرویز شهریاری از خاطرم نرفته است و همین درس‌ها بود که مرا در مسیرهای سختِ تنهایی و حبس و فرار و تهدید و تبعید آرام می‌کرد و امروز به عنوان دانشجوی رشته «معلمی کودکان استثنائی» در آلمان همچنان درسهایش را مرور میکنم تا بلکه بتوانم در آینده، 'القای شوق و انگیزه یادگیری ' را که از پرویز شهریاری آموخته ام به کار گیرم.

بعد از درگذشتِ آقای شهریاری، زمانی که هنوز هیچ سنگی بر مزارش نبود با دوستم -که او نیز در جوانی کتابی درباره این معلمِ عدالت‌خواه منتشر کرده بود- یک نهال زیتون بر مزارش در آرامستانِ قصر فیروزه زرتشتیان کاشتیم و یک لوحه فلزی به رسم یادبود در کنارش نصب کردیم که روی آن لوحه، چنین نوشتیم:

' معلم مهربان

درسهایی که به ما یاد داده ای روشنگرِ راه‌مان شده است.

در کارهایت آن‌چنان زنده‌ای که گویی هنوز اشاره به چیستا می‌کنی.

اما نمی‌دانیم که چقدر دلتنگِ دیدار با لبخندهایت خواهیم شد...

... این نهال زیتون را در کنار مزارت کاشتیم تا آنها که قرار است در آینده، شاگردت شوند و از دانش‌ات بیاموزند بدانند که یک عمر، رزمیدی و رنجیدی تا زندگی را با انسان، آشتی دهی؛

سپاس معلم

بدرود شهریاری "

همیشه سرزنده و امیدوار باشید.

میلاد درویش

بایرن آلمان

بهار ۱۳۹۶

زمان پخش برنامه آپارات :

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۰:۳۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer