فیلم مربع، برنده نخل طلای کن

روبن اُستلوند حق نشر عکس EPA
Image caption روبن اُستلوند

فیلم مربع به کارگردانی روبن اُستلوند که هجوی است بر دنیای هنر، برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن شد.

استلوند کارگردان ۴۳ ساله سوئدی بعد از دریافت جایزه گفت: "فکر کنم اولین واکنش من این بود که وای چه عالی. هنرپیشه اصلی فیلم را در آغوش گرفتم، هنرپیشه‌ای که الان تقریبا دو سال است با او کار می کنم. ما خیلی مشکلات داشتیم اما البته پایانش خیلی خیلی خوش بود."

این فیلم ماجرای موزه‌ای است که برای تبلیغ یک اثر هنری به سراغ یک شرکت تبلیغاتی می‌رود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پدرو آلمادوآر و جسیکا چستین از دوارن هفتادمین جشنواره فیلم کن بودند

اعطای جایزه بهترین فیلم به مربع با شگفتی همراه بود و تصور می‌شد بخت‌های اصلی دریافت مهمترین جایزه جشنواره کن فیلم‌های "بی‌پی‌ام"، "محروم از عشق" و فیلم پرهیجان "روزگار خوش" باشند.

در ساحل ریویرای فرانسه، هفتادمین جشنواره فیلم کن نوزده جایزه دیگر هم به فیلم‌های مختلف از سراسر جهان اهدا شد و امسال هم کارگردان های ایرانی در جشنواره کن حضور پررنگی داشتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption سوفیا کوپولا

جایزه بهترین کارگردانی را سوفیا کوپولا برای فیلم "فریفته" گرفت. جایزه بهترین بازیگر مرد به واکین فینیکس برای فیلم "تو هیچوقت اینجا نبودی" و جایزه بهترین بازیگر زن به دایان کروگر برای فیلم "در محاق" رسید. جایزه بزرگ جشنواره هم به فیلم "ضربان در دقیقه" رسید.

جشنواره کن ۲۰۱۷؛ هشت نکته‌ای که خوب است بدانید

نیکول کیدمن بازیگر و کارگردان استرالیایی جایزه هفتادمین سال برپایی جشنواره کن را دریافت کرد. خانم کیدمن با سه فیلم و یک سریال تلویزیونی در جشنواره کن امسال حضور پر رنگی داشت.

جایزه ویژه هیات داوران هم به برای کارگردانی فیلم "محروم از عشق" به آندری زویاگنیتسف از روسیه رسید.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیکول کیدمن

دوربین طلایی به فیلم زن جوان به کارگردانی لئونور سرای و جایزه بهترین فیلم کوتاه به فیلم شب ملایم به کارگردانی کیو یانگ اعطا شد.

فیلم "لِرد" محمد رسول اف جایزه نوعی نگاه را برد و عباس کیارستمی حتی پس از درگذشت با نمایش فیلم "۲۴ فریم"، آخرین کار کارگردان سرشناس، در جشنواره کن امسال حضور داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد رسول‌اف و سودابه بیضایی

جشنواره امسال با سخنرانی اصغر فرهادی افتتاح شد و او که برای جایزه اسکارش به دلیل اعتراض به ممنوعیت سفر اتباع شش کشور از جمله ایران به آمریکا سفر نکرده بود اسکار خود را دریافت کرد.

بهرام و بهمن ارک دو برادر تبریزی هم با فیلم مهمان برنده جایزه دوم سینه فونداسیون از بخش‌های جانبی جشنواره کن امسال بودند.

موضوعات مرتبط