کنسرت مشترک شاهکار بینش‌ پژوه و آندره‌آ بوچلی

کنسرت مشترک شاهکار بینش پژوه و آندره‌آ بوچلی حق نشر عکس Getty Images

اخیرا شاهکار بینش‌پژوه کنسرت مشترکى را با آندره‌آ بوچلى خواننده سرشناس ایتالیایی و ارکستر سمفونیک لس آنجلس در سالن پرآوازه دالبی تئاتر برگزار کرد، محلی که حداقل یک بار در سال به خاطر میزبانی جوایز اسکار، مرکز توجه جهانیان است. ‎پیش از این نیز کنسرت‌های ایرانی متعددی در همین سالن اجرا شده است ولی نه در مقیاس هشتاد نوازنده و چهل رقصنده.

شاهکار سال‌ها قبل با اجراهای ارکستر بزرگ در خارج از ایران توجه هنردوستان را به خود جلب کرد. ‎ترانه‌ها و ساخته‌هاى شاهکار با صدای بسیاری از خوانندگان داخل و خارج از ایران اجرا شده اما برای اولین بار در سال ۱۳۸۳ بود که خودش با آلبوم جنجالی رپ "اسکناس" و عکس غیر منتظره‌ای بر روی جلدش که با کت و شلوار و پاپیون و سیگار برگ بود به مخاطبان خود معرفی شد.

نزدیک به شش سال پیش بعد از ممنوع الکار شدن در ایران و جمع‌آوری کتاب‌هایش و حتی ممنوع‌التدریس شدنش در رشته شهرسازی به کشورهای اطراف ایران سفر و اولین کارهای ارکستر سمفونیک خود را ضبط و اجرا کرد. در این تولد جدیدش به عنوان یک خواننده مستقل، نشان داد که برگ جدیدی را در موسیقی روز ایران گشوده است، موسیقى روز ایرانى با ارکسترهاى بزرگ.

‎اولین قدمش در این راه، همکارى با ارکستر فیلارمونی ارمنستان بود و ضبط تصویرى چند اثر ساخته خودش، ‎چیزی که پیش از این در این ابعاد در موسیقی ایرانی خارج از کشور به این شکل متداوم سابقه نداشت و هنوز هم ندارد.

اما در جدیدترین کنسرتش در لس آنجلس که به رهبری راس رایت، شنبه اول خرداد برگزار شد، ‎شاهکار کارهای ساخته خودش را با ارکستر سمفونیک لس آنجلس اجرا کرد. از جلوه‌هاى این کنسرت چند کار دوصدایى با آندره‌آ بوچلی خواننده نابینا و بی‌همتای اپرای ایتالیا بود.

شاهکار در گفتگویی که با او داشتم در این‌باره گفت: "‎ارتباط با چنین خواننده جهانی، اصلا کار ساده‌ای نبود. از ماه‌ها پیش به واسطه مدیرها و وکلا و مسئولان آندره‌آ بوچلی، مذاکره برای اجرای مشترک لس‌آنجلس را شروع کردم و بعد از مدت‌ها رایزنی با بررسی پیشینه کارهایم بالاخره به من جواب مثبت داد."

‎شاهکار پیش از این ترانه‌هایی به زبان‌های فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی اجرا کرده و در این کنسرت این توانایی‌اش به کار آمد و ترانه‌هایی که فصل مشترک‌شان بود را دو صدایی خواندند.

حق نشر عکس Getty Images

‎ترانه معروف Time To Say Goodbye به زبان ایتالیایی و بعد آهنگ معروف Besame Mucho که شاهکار به نام "بوسه" به زبان فارسی اجرا کرده بود را نیز به دو زبان فارسی و اسپانیایی خواندند. جالب این‌جاست که این آهنگ بدون قرار قبلی به اجراى مشترک‌شان اضافه شد. شاهکار می‌گوید: "سه ساعت قبل از به روی صحنه رفتن و در زمان تمرین با ارکستر خانم ورونیکا همسر بوچلی پیشنهاد داد که دو نفری این آهنگ را بخوانیم و به راحتی بدون وقفه تمرینش کردیم و در کنسرت خواندیم."

از دیگر آهنگ‌هاى دو صدایى که در این کنسرت اجرا کردند Can't Help Falling In Love از ترانه‌هاى خاطره انگیز سلطان موسیقى آمریکا، الویس پریسلى بود.

‎گفتگویم با شاهکار تلفنى در حالی که عازم فرودگاه بود ادامه پیدا کرد. "برایم جالب بود که از شخصیت بوچلی بشنوم "آندره بسیار مهربان و نازنین است و فارغ از موسیقى ما ارتباطی قلبی‌ با هم پیدا کردیم و بعد از کنسرت او مرا به ویلاى شخصى‌اش در ایتالیا دعوت کرد."

در سال‌های اخیر شاهکار فعالیت‌های زیادی در زمینه معرفی این نوع موسیقی روز ایرانی داشته و فقط با ارکستر فیلارمونیک یا سمفونیک کشورهای مقصد و میزبان خود کنسرت اجرا کرده. او حتی برای درک نحوه کار ارکسترها در این ایام دوره رهبری ارکستر دیده تا بتواند روال کار سمفونی را فهمیده و همپای آنها اطلاعات موسیقی داشته باشد. او حتی در کنسرت اخیرش چندین قطعه را خودش رهبری کرده است، از جمله قسمت‌های سازهاى تنها در آهنگ کارمینا برونو.

تمامی سود این کنسرت بزرگ به دو مرکز فعال در امر مهاجرت به آمریکا Pars Equality Center (PEC) "مرکز برابری پارس" و American Civil Liberties Union (ACLU)) "اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا" اهدا شده است.

حق نشر عکس Getty Images

‎شاهکار در این‌باره می‌گوید: "کار مرکز پارس کمک به تمام ایرانیانی است که به آمریکا مهاجرت می‌کنند، کسانی که زبان بلد نیستند و یا محل سکونت ندارند و نیازمندند. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا هم نهادی آمریکایی است که از آزادی‌های مدنی آمریکا دفاع می‌کند. علیه تبعیض مبارزه کرده و از حقوق مدنى مهاجران به این کشور دفاع می‌کند. این اتحادیه بود که در برابر حکم مهاجرتی ترامپ ایستاد. من اول می‌خواستم قسمتی از سود کنسرت را به این ارگان‌ها بدهم ولی بعد تصمیم گرفتم که تمامی عایدی خود را تقدیمشان کنم."

شاهکار بینش‌پژوه با این کنسرت که "همبستگی فرهنگی" نام داشت موسیقی روز ایرانی را چه از نظر ارکستراسیون و چه از نظر جلب توجه جهانیان به خود وارد مرحله جدید و متفاوتی کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنسرت مشترک شاهکار بینش پژوه و آندره‌آ بوچلی

موضوعات مرتبط