سالوادور دالی نبش قبر شد

  • گای هجکوی
  • مادرید - اسپانیا
نتیجه آزمایش دی‌ان‌ای مشخص خواهد کرد که آیا بنابر ادعای خانم مارتینز او حاصل رابطه جنسی خارج از ازدواج سالوادور دالی با مادرش هست یا خیر

منبع تصویر، AFP/EPA

توضیح تصویر،

نتیجه آزمایش دی‌ان‌ای مشخص خواهد کرد که آیا بنابر ادعای خانم مارتینز او حاصل رابطه جنسی خارج از ازدواج سالوادور دالی با مادرش هست یا خیر

آرامگاه سالوادور دالی، نقاش سورئالیست برجسته با حکم دادگاه شکافته شده تا با تهیه نمونه دی‌ان‌ای از بقایای این هنرمند اسپانیایی به ادعای زنی که خود را دختر او خوانده رسیدگی شود.

جسد دالی که در سال ۱۹۸۹ و در سن ۸۵ سالگی درگذشت در گورابه‌ای باشکوه در کنار موزه‌ای که در شهر فیگرس در شمال شرقی اسپانیا به بزرگداشت او تاسیس شده، دفن شده است.

این نمونه‌برداری جنجالی روز پنجشنبه (۲۰ ژوئیه - ۲۹ تیر) صورت گرفت؛ اقدامی که با مخالفت موسسه دالی و مقام‌های محلی روبرو شد.

موسسه دالی که صاحب امتیاز آثار اوست می‌گوید برای این کار مراجع قضایی خیلی زود وارد عمل شده‌اند و این موسسه را "به هنگام" مطلع نکرده‌اند.

برای انجام این عملیات، یک سنگ قبر ۱۵۰۰ کیلوگرمی که روی گور دالی را پوشانده باید جابجا شود.

ماریا پیلار آبل مارتینز، متولد ۱۹۵۶ مدعی است مادرش با سالوادور دالی دقیقا یک سال پیش از تولد او روابط عاشقانه داشته است. مادر او، آنتونیا، برای خانواده‌ای کار می‌کرد که مدتی را در نزدیکی خانه سالوادور دالی گذرانده بودند.

ماه گذشته یک قاضی در شهر مادرید اسپانیا در پی ادعای خانم مارتینز، حکم نبش قبر را صادر کرد.

آن طور که تاکنون تصور می‌شده از سالوادور دالی هیچ فرزندی بر جای نمانده است.

خانم مارتینز به روزنامه ال موندو گفته هم مادر و هم مادرپدرش بارها به او گفته‌اند پدر حقیقی‌اش سالوادور دالی است.

"من تو را خیلی دوست دارم اما می‌دانم که دختر پسر من نیستی. مهم‌تر این که من می‌دانم پدر تو کیست؛ سالوادور دالی پدر توست."

خانم پیلار همچنین گفته یک روز از مادرش پرسیده: "من واقعا دختر دالی هستم؟ آخه اون خیلی بی‌ریخته،" و از مادرش جواب شنیده که: "بله. اما در چهره‌اش یک گیرایی خاصی هم داشت. بله، او پدر توست."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

زندگینامه نویس سالوادور دالی می‌گوید با توجه به تکبر و خودخواهی که از دالی سراغ دارد، بچه‌دار شدن او را "غیرممکن" می‌داند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در صورتی که نتیجه آزمایش دی‌ان‌ای به نفع خانم ماریا پیلار مارتینز تمام شود او خواهد توانست نام فامیل خود را به دالی تغییر دهد و ادعای مالکیت بر بخشی از دارایی‌های سالوادور دالی داشته باشد.

با وجود این، از آنجا که سالوادور دالی تملک و اختیار اموالش را به دولت واگذار کرده، ادعای خانم مارتینز ممکن است بر خلاف قوانین اسپانیا تفسیر شود.

اخبار مربوط به ادعاهای خانم مارتینز توجه بسیاری را در داخل و خارج اسپانیا به خود جلب کرده است؛ نه تنها به این علت که زمان وقوع ادعای او در حوالی سال ۱۹۵۵ است که دالی در آن زمان متاهل بود، بلکه به علت این که سلیقه و توانایی جنسی آقای دالی از پیچیدگی‌های برخوردار بوده که برای بسیاری احتمال تمایل او برای باردار کردن یک زن را "بعید" جلوه داده است.

یان گیبسون، زندگینامه‌نویس ایرلندی که بیوگرافی سالوادور دالی را هم تهیه کرده می‌گوید حتی تصور این که این هنرمندی اسپانیایی با زنی رابطه جنسی سنتی برقرار کرده باشد "غیرممکن" است؛ این در حالی است که دالی برای ۵۰ سال با همسر روس تبار خود ایوانوا دیاکونوا (ملقب به گالا) زندگی کرد.

به گفته این زندگینامه‌نویس سالوادور دالی بارها تاکید کرده بوده که :"من از نظر جنسی ناتوانم. برای این که یک نقاش بزرگ شوید، باید چنین باشید."

- سالوادور دالی در سال ۱۹۰۴ در فیگرس اسپانیا به دنیا آمد

- او در طول حیات هنری‌اش بیش از ۱۵۰۰ تابلو کشید

- دالی در سال ۱۹۳۴ با ایوانونا دیاکونونا ازدواج کرد. این دو هیچ‌گاه صاحب فرزند نشدند

- دالی و ایوانونا به روابط زناشویی آزاد شهرت داشتند و خانه آنها بارها میزبان "سکس پارتی‌های" شبانه بود

- دالی در سال ۱۹۸۹ درگذشت

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

همسر دالی، گالا، در سال ۱۹۸۲ درگذشت. دالی بعد از مرگ او گفته بود که "زندگی برایش بی رنگ و بو شده است"

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تابلوی "خود ارضاگر بزرگ" اثر سالوادور دالی به عقیده بسیاری نمایانگر پیچیدگی‌های تعریف او از رابطه جنسی و اروتیسم است