۱.۳ میلیارد پوند برای 'واکی تاکی'؛ گران‌ترین آسمان‌خراش بریتانیا

بیسیم

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

ساختمان مشهور به «واکی تاکی»

یک شرکت هنگ کنگی ساختمان «واکی تاکی» لندن را به قیمت بیش از یک میلیارد پوند خریده که این باعث شد این ساختمان رکوردار گران‌ترین ساختمان در بریتانیا شود.

سال ۲۰۱۴، وقتی که آسمانخراش مشهور به "واکی تاکی" در شهر لندن ساخنته شد، اهالی این شهر نظرهای ضد و نقیضی درباره آن داشتند.

علاوه بر انتقادهایی که به طرح این ساختمان - که در بالا بزرگ‌تر از پایین است - وارد شد، «واکی تاکی» مشکل‌های زیاد دیگری هم داشت.

بعضی از اهالی منطقه اعتراض داشتند که اگر باد شدید بوزد، ساختمان واکی تاکی باعث می‌شود خیابان‌های اطراف مثل تونل باد باشند و تعادل عابران را به هم بزنند.

همچنین، دیوارهای شیشه‌ای ساختمان مثل ذره‌بین نور آفتاب را متمرکز و شدیدتر می‌کرد: تا جایی که نور آفتاب به بدنه یک ماشین و سردر مغازه‌های اطراف آسیب رساند، و حتی یک خبرنگار موفق شد که یک تخم‌مرغ را با استفاده از نور آفتاب روی زمین بپزد.

منبع تصویر، PA Wire

اما حالا این ساختمان بحث‌برانگیر، رکورد گران‌ترین ساختمان در بریتانیا را به دست آورده: ۱.۳ میلیارد پوند معادل ۱.۷ میلیار دلار آمریکا.

شرکت هنگ کنگی «لی کوم کی/Lee Kum Kee»، تولید کننده مواد غذایی، که در زمینه ساختمان‌سازی هم فعالیت دارد خریدار ساختمان «واکی تاکی» است. نام رسمی این بنا «۲۰ فنچرچ استریت/ ۲۰ Fenchurch Street» است.

سه طبقه آخر این ساختمان ۳۷ طبقه یک «بام‌باغ» است، و طبقه‌های زیر باغ - که از طبقات پایین‌تر بزرگ‌تر هستند - شامل چندین رستوران و کافه - با نمایی از افق شهر لندن.

مبلغی که این شرکت هنگ کنگی برای خریداری «واکی تاکی» پرداخت کرده، به راحتی رکورد پیشین را شکست. سال ۲۰۱۴، یک شرکت سرمایه‌گذاری قطری با پرداخت ۱.۱ میلیاد پوند (۱.۱ میلیارد دلار) صاحب برج HSBC در منطقه کنری وارف ( Canary Wharf) شهر لندن شده بود.

اما، طرح بدنه ساختمان باعث شد که مجله «بیلدینگ دزاین/ Building Design» جایزه زشت‌ترین ساختمان سال ۲۰۱۵ را به این ساختمان بدهد.

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

تاثیر «بیسیم» روی نور خورشید

گران‌ترین آسمان‌خراش‌های لندن

منبع تصویر، Getty Images

۱. واکی تاکی - ۱.۳ میلیارد پوند

۲. برج HSBC - ۱.۱ میلیارد پوند

منبع تصویر، PA

۳. رنده/ساختمان لیدن‌هال ( Leadenhall Building/ The Cheesegrater) - ۱.۱ میلیارد پوند

توضیح تصویر،

برج سیتی‌گروپ (راست)

۴. برج سیتی‌گروپ ( Citigroup Tower) - ۱ میلیارد پوند