'زنجموره' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'زنجموره' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'زنجموره'ساخته محمدحسن دامن‌زن به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

بعضی انسانها که خودشان را اشرف مخلوقات می‌پندارند و به حکم آن خود را دارای عقل بیشتری می‌دانند، خود را محق می‌دانند که برای مخلوقات دیگر تصمیم بگیرند. آنها را می‌کشند، مقطوع‌النسل می‌کنند و یا برای گریز از تنهایی خودشان آن‌ها را به خانه‌های خودشان می‌آورند و با خودشان همراه می‌کنند. شاید هم بر اساس علاقه‌شان یک حیوان خانگی بی‌کَس‌و‌کار را می‌آورند تا از او حمایت کنند و زیر بال‌و‌پَرَش را بگیرند. کار کدام این‌ها درست است؟ کشتن؟ مقطوع‌النسل کردن،حمایت خانگی یا آزاد گذاشتن‌شان در طبیعت؟ فیلم 'زنجموره'ساخته محمد‌حسن دامن‌زن نگاهی به این وضعیت است. فیلم‌های آقای دامن‌زن همواره با محدودیت‌هایی برای نمایش در ایران روبرو بوده‌اند، از جمله همین فیلم که با سانسور به نمایش درآمده است.

Image caption نمایی از فیلم 'زنجموره'

ویژگی فیلم

'زنجموره'تصویری از مسائل یک جامعه در قالب به تصویر کشیدن سه نوع تلاش و نگاه متفاوت از سه زن علاقه‌مند به حفاظت و حمایت از حیوانات در سه نقطه جغرافیایی متفاوت در ایران است: روستایی در شیروان، پناه‌گاهی در تهران و مهرشهر کرج. این فیلم همین‌طور به تقابل این تلاش‌ها و نگاه‌ها با زبان قدرت یعنی تفنگ و گلوله سخن می‌گوید و این سوال را پیش روی مخاطب می‌گذارد که: آیا این راه حل مناسب است؟

درباره کارگردان

محمدحسن دامن‌زن، مستندساز متولد ١٣٤٢ در آذربايجان‌شرقی و فارغ‌التحصيل رشته سينما است. او علاوه بر ساخت چندین مستند تاثیر‌گذار که تعدادی از آنها قبل‌تر در برنامه آپارات نیز به‌نمایش در آمده‌اند، سابقه عضویت در هیئت داوری چندین دوره از جشن‌ خانه سینما و جشنواره سینمای جوان را نیز در کارنامه حرفه‌ای خود

دارد. از آثار او که در جشنواره‌های داخلی و خارجی به‌نمایش درآمده‌اند می‌توان به این فیلم‌ها نیز اشاره کرد:

مستند 'طُرقه ' : برنده جايزه بهترين فيلم و بهترين صدابرداری از جشنواره 'سينما حقيقت ' . این فیلم در جشنواره‌های ايدفا، تسالونيكی و گدانسك به‌نمايش در آمده است.

مستند 'دختر فرمانفرما ' : كانديد بهترين فيلم از 'جشن خانه سينما '

مستند 'زنجموره ' :برگزيده جشنواره فجر و جشنواره 'سينما حقيقت '

مستند 'مجتبی ' : برگزيده جشنواره فجر و جشنواره 'سينما حقيقت '

حق نشر عکس unknown
Image caption محمدحسن دامن‌زن، کارگردان

نگاه کارگردان

فیلم 'زنجموره'داستان علاقه سه زن و نحوه متفاوت اداره حيوانات توسط آنان است. سه زن در سه نقطه ايران زندگی خود را وقف نجات جان سگها مي‌كنند. هر كدام از انها برای بقای اين حيوانات شيوه‌های متفاوتی را برگزيده‌اند اما در برابر كشتار انها ايستاده‌اند، سه زن دردمند و مقاوم در برابر مشكلات.

درباره کارشناسان برنامه

شبنم طلوعی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و کارگردان و نمایشنامه‌نویس و نویسنده ایرانی است. او دانش‌آموختهٔ کارگردانی سینما از مدرسهٔ فیلم‌سازی باغ فردوس تهران و مطالعات تئاتر از دانشگاه نانتر در فرانسه است. او از سال ۲۰۰۴ به دلیل محرومیت از ادامه فعالیت‌های هنری‌اش در ایران، در پاریس زندگی می‌کند.

او در کنار طیف وسیعی از اجراهای تئاتری، تلویزیونی و سینمایی در ایران و خارج از ایران، مستندسازی نیز می‌کند و مستند 'خاک - شکوفه - آتش ' که قبل‌تر در آپارات به نمایش درآمده است اولین ساخته او با این عنوان است.

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با شبنم طلوعی بازیگر سینما و تئاتر و مستندساز و فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر سینما و مستندساز درباره فیلم 'زنجموره' ساخته محمدحسن دامن‌زن را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات با شبنم طلوعی و فرید اسماعیل‌پور درباره فیلم 'زنجموره' را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer