نمایشگاه مطبوعات ۲۳؛ غرفه‌ای که وزیر سابق ارشاد و محمود صادقی به هم می‌رسند

  • امیر رستاق
  • روزنامه نگار عرصه فرهنگ
بی بی سی

بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات از شنبه ششم آبان ماه و با حضور ۶۰ موسسه مطبوعاتی و روزنامه، ۵۴ هفته‌نامه، ۳۰ دو هفته‌نامه، ۱۰۰ ماهنامه، ۲۰ دو ماهنامه و ۵۲ فصلنامه و همچنین ۱۱۵ رسانه آنلاین و ۷۰ رسانه غیرسراسری کار خود را آغاز کرد. این نمایشگاه ۱۲ آبان به کار خود پایان می‌دهد. حضور اهل سیاست و فرهنگ و هنر و برگزاری میزهای خبری مدیران و وزراء از هر طیف و دسته‌ای از جمله ویژگی‌های مهم نمایشگاه مطبوعات در هر دوره‌ای است که در این دوره نیز این حضور پررنگ بوده است.

حضور شخصیت‌های سیاسی و خبرساز

از جمله ویژگی‌های نمایشگاه مطبوعات حضور شخصیت‌های سیاسی و خبرساز در حوزه‌های مختلف است. برخی از این شخصیت‌ها در تور خبری روزنامه‌نگاران حاضر در نمایشگاه گرفتار می‌شوند و وادار به پاسخ به پرسش‌های‌آنها می‌شوند. برخی در غرفه رسانه‌ای خاص حضور می‌یابند و همان مکان را محملی برای بیان دیدگاه‌‌های خود قرار می‌دهند و برخی دیگر نیز با برگزاری نشست‌های خبری بارعامی می‌دهند تا تمامی خبرنگاران بتوانند از این فرصت برای پرسش و دریافت خبر استفاده کنند.

در روزهای برگزاری نمایشگاه حضور علی شمخانی با خبرش درباره حصر و نیز محمدجواد ظریف خبرساز شدند و سخنگوی دولت(محمدباقر نوبخت) و ریاست شورای شهر تهران( محسن هاشمی) و عباسعلی کدخدایی( سخنگوی شورای نگهبان) نشست‌های خبری برگزار کردند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند. برخی خبرگزاری‌ها نیز با برگزاری نشست‌های خاص رونقی به غرفه خود دادند که از جمله آنها خبرگزاری ایلنا بود که با برگزاری یک مناظره بین محمد حسینی(وزیر ارشاد دولت محمود احمدی‌نژاد) و محمود صادقی( نماینده خبرسازاصلاح طلب مجلس) جمعیت کثیری را به غرفه‌ خود کشاند.

منبع تصویر، Ilna

توضیح تصویر،

برخی خبرگزاری‌ها نیز با برگزاری نشست‌های خاص رونقی به غرفه خود دادند که از جمله آنها خبرگزاری ایلنا بود که با برگزاری یک مناظره بین محمد حسینی(وزیر ارشاد دولت آقای احمدی‌نژاد) و محمود صادقی( نماینده خبرسازاصلاح طلب مجلس) جمعیت کثیری را به غرفه‌ خود کشاند

غایبان شناخته شده نمایشگاه ۲۳

در نمایشگاه امسال مطبوعات اما برخی رسانه‌‌های نسبتا شناخته شده از هر دو طیف اصلاح‌طلب و اصول‌گرا غیبت دارند که در این میان سهم رسانه‌‌های اصلاح طلب بیشتر است. عدم حضور سه روزنامه معروف دنیای اقتصاد، شرق و اعتماد از طیف اصلاح طلب و نبود خبرگزاری فارس و تسنیم از طیف منتقدان سیاست‌های وزارت ارشاد نشان می‌دهد که سیاست‌های رسانه‌‌ای وزارت ارشاد منتقدانی در هر دو سو دارد.

نمایش مطبوعات قدیمی ایران

اگرچه در چند سال گذشته برخی نهادها از جمله کتابخانه مجلس شورای اسلامی با طرح اسکن و قراردادن در لوح فشرده مطبوعات قدیمی کشور، کمک بزرگی به دسترس‌پذیرکردن بیشتر این گنجینه‌های کهن صورت داده‌اند، اما بازار مطبوعات قدیمی همچنان گرم است و مشتاقان زیادی دارد. به همین دلیل از جمله غرفه‌های نسبتا دیدنی نمایشگاه مطبوعات، غرفه گنجینه مطبوعات کشور است که از سوی شهرکتاب در این نمایشگاه شرکت کرده است.

به گفته غلامحسین تقوی، مدیر این مجموعه: "این نهاد منابع قدیمی و کهن مطبوعات اعم از روزنامه و مجلات را از میان مردم و دارندگان این آثار خریداری می کند و در اختیار دانشگاه‌ها برای تهیه مقالات و پایان‌نامه‌های غنی به‌منظور استفاده محققین قرار می‌دهد."

بیشتر بخوانید:

در دولت گذشته موزه مطبوعاتی نیز برای این کار راه‌اندازی شد که به باور آقای تقوی: "نه از مکان مناسبی برای این امر برخوردار بود نه آثار و منابع اصلی در آن وجود داشت. "

همزمان با نمایشگاه مطبوعات خبری نیز در رسانه‌‌های ایران منتشر شد که دانشگاه منچستر تعداد دیگری از مطبوعات قدیمی ایران را به صورت دیجیتالی در فضای مجازی قرار داده است.

منبع تصویر، fars

فراخوان انجمن صنفی کارگری روزنامه‌نگاران استان تهران

همزمان با نمایشگاه مطبوعات انجمن صنفی کارگری روزنامه‌نگاران استان تهران از سوی هیئت موسس این نهاد صنفی- مطبوعاتی فراخوان دادند.

در این فراخوان از روزنامه‌نگاران استان تهران خواستند برای تصویب اساسنامه و انتخاب اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت‌مدیره و بازرسان روز ۲۳ آذرماه در مجمع عمومی این نهاد در شرف تاسیس شرکت کنند.

شهریورماه گذشته تمامی اعضای کادر مرکزی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران استعفا دادند تا راه برای انتخاباتی تازه گشوده شود.

هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در اطلاعیه‌های خود مسئولان وزارت کار را به تلاش برای تغییر ترکیب اعضای هیات مدیره متهم کردند و یکی از دلایل استعفا را مقاومت در برابر این به گفته آنها "خواسته غیرقانونی وزارت کار" عنوان کردند. اما وزیر کار پیش از این و هنگام رای اعتماد مجدد در مجلس گفت: "بنده ۴ مرتبه با دادستان کل در این خصوص ملاقات کردم و ایشان گفت اجازه بازگشایی این انجمن را نمی‌دهیم. البته نامه رسمی از سوی دادستان تهران ارسال شد که نمی‌توان آن انجمن صنفی را بازگشایی کرد".

به نظر می‌رسد تشکیل مجمع عمومی تازه راهی است برای انتخاب اعضایی در ترکیب اصلی که حساسیت‌های کمتری نسبت به آنها در رکن‌های تصمیم‌گیر نظام از جمله قوه قضاییه وجود دارد.

منبع تصویر، fars

توضیح تصویر،

همزمان با نمایشگاه مطبوعات نقد برخی سیاست‌های دولت و معاونت مطبوعاتی نیز در فضای رسانه‌ای ایران شدت گرفته است. از جمله این انتقادات بحث درباره لایحه جامع رسانه‌ها و نیز یارانه مطبوعات است.

تفاهم‌نامه تازه معاونت مطبوعاتی با سازمان تامین اجتماعی برای بیمه خبرنگاران

برخی ادارات و سازمان‌ها که سر و کارشان با روزنامه‌نگاران است ایام نمایشگاه را فرصتی می‌دانند تا خبرهای ویژه‌ای را اعلام کنند. از جمله این سازمان‌ها، سازمان تامین اجتماعی است که در غرفه آتیه اعلام کرد تفاهم‌نامه‌ تازه‌ای با معاونت مطبوعاتی امضاء کرده است.

در این تفاهم‌نامه که روز سه‌شنبه نهم آبان به امضای طرفین رسید دو شعبه در تهران بزرگ به عنوان شعب منتخب جهت ارسال لیست و حق بیمه کارگاه‌های فعال در حوزه مطبوعات به صورت متمرکز تعیین می‌شوند.

نکته مهمتر این تفاهم‌نامه بند ۴ آن است که "احراز رابطه مزدبگیری را منوط به حضور فیزیکی روزنامه‌نگاران ندانسته‌اند و ارائه مستندات از قبیل قرارداد همکاری فیمابین، فیش حقوقی، لیست های بیمه‌ای کارکنان و ... تحویل آن به صورت متفقا و یا مشترکا در زمان مراجعه بازرس به کارگاه به عنوان سند و تاییدیه اشتغال به کار آنان محسوب می شود." این بند از آن جهت اهمیت دارد که در سال‌های گذشته از جمله معضلات موسسات روزنامه‌نگاری حضور بازرسان سازمان تامین اجتماعی در محل کار و غیبت روزنامه‌نگاران بود که سبب می‌شد آنها لیست‌های بیمه‌ای آن رسانه را مورد ابهام قرار دهند.

انتقاد به سیاست‌های معاونت مطبوعاتی در زمینه یارانه‌ها و لایحه جامع رسانه‌ها

همزمان با نمایشگاه مطبوعات نقد برخی سیاست‌های دولت و معاونت مطبوعاتی نیز در فضای رسانه‌ای ایران شدت گرفته است. از جمله این انتقادات بحث درباره لایحه جامع رسانه‌ها و نیز یارانه مطبوعات است.

کامبیز نوروزی حقوق‌دانی که سال‌هاست در زمینه حقوق مطبوعات می‌نویسد در سرمقاله‌ای در روزنامه شرق نوشت که "مفاد این لایحه به‌قدری با آزادی رسانه‌ها و استقلال حرفه روزنامه‌نگاری در تضاد و تباین است که بسیار بعید می‌دانم مقام‌هایی مانند آقای رئیس‌جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از زبان و قلم کارشناسان و روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و مستقل موارد متعدد انحراف‌ها و اشکالات بنیادی و اساسی این لایحه را شنیده و خوانده باشند و باز هم به تصویب آن رضا داده باشند"

آقای نوروزی با انتقاد از نویسندگان این لایحه و ناآشنایی آنها با بدیهیات علم حقوق و رسانه در ایران و اشاره به وجود ۴۷ ایراد اساسی حقوقی و رسانه‌ای هشدار داد "لایحه سازمان نظام رسانه، موجب دولتی‌شدن روزنامه‌نگاری و نفی استقلال حرفه روزنامه‌نگاری و تحدید آزادی رسانه در ایران می شود."

از سوی دیگر شهریار شمس مستوفی در روزنامه تازه‌پاگرفته آسمان به انتقاد از نحوه توزیع یارانه‌ مطبوعات پرداخت و نوشت: "وزارت فخیمه ارشاد، به‌نیابت از نظام سیاسی، نبض آزادی رسانه‌های مکتوب و اخیرا مجازی را در دست می‌گیرد و در یک گروکشی پنهان، دادن یارانه را به گام زدن در محدوده مدنظر خود منوط می‌کند."

او نوشت بیش از ۲۰۰ روزنامه در کشور منتشر می‌شوند که عمده آنها تنها به خاطر دریافت یارانه منتشر می‌شوند و شمارگان بسیار پایینی دارند و خواستار قطع یارانه نشریات دولتی و عمومی، ایجاد محدودیت زمانی برای پرداخت یارانه( ۵ سال) شد.

منبع تصویر، fars