'خورشید سال‌های ابری'در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'خورشید سال‌های ابری' این‌هفته در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'خورشید سال‌های ابری' ساخته مصطفی ساروقی به‌نمایش در‌می‌آید.

حق نشر عکس Unknown
Image caption نمایی از فیلم 'خورشید سال‌های ابری'

درباره فیلم

نام علی‌اشرف درویشیان با کودکی متولدین دهه چهل و پنجاه گره خورده است. او بر کودکان و نوجوانان کتاب‌خوان آن دوره و بر ادبیات نسل انقلاب تاثیری عمیق داشت.

این تاثیر کمرنگ‌تر، در نسل های بعد هم ادامه داشته است. آثار او همه‌گی تصویری واقع‌گرایانه از زندگی خودش و در نگاهی کلی‌تر طبقه محروم اجتماع بود. ساده و روان می‌نوشت. همیشه مورد غضب و بی‌توجهی حکومت‌ها در ایران قرار داشت، اما هرگز آز آرمان‌های عدالت‌جویانه‌اش دست برنداشت. یک فعال سیاسی چپ‌گرا،

زندانی سیاسی و عضو کانون نویسندگان ایران بود. نویسنده و پژوهش‌گر و خالق کتاب‌هایی مثل 'آبشوران ' ، 'فصل نان '، 'سلول ۱۸ ' و رمان ۴ جلدی 'سال‌های ابری '. آقای درویشیان که پیش از انقلاب با نام لطیف تلخستانی هم می نوشت، در شهریور سال ۱۳۲۰به دنیا آمد و در آبان ۱۳۹۶ درگذشت.

فیلم 'خورشید سال‌های ابری' ساخته مصطفی ساروقی فیلمی درباره او، زندگانی‌اش

ویژگی فیلم

'خورشید سال‌های ابری' یادی از علی‌اشرف درویشیان و مرور او در غیاب خودش است. فیلم‌ساز سعی کرده که در این فیلم زندگی شخصیت اصلی و فراز‌ و‌ فرودهای زندگی او را از لا‌به‌لای اثار ادبی‌اش و نگاه و روایت اطرافیان معرفی کند. این فیلم در پاییز و زمستان ۱۳۹۵ساخته شده و اولین مستندی است که درباره این نویسنده ساخته شده و به نمایش تلویزیونی در‌می‌آید.

درباره کارگردان

مصطفی ساروقی تهیه کننده و کارگردان 'خورشید سال‌های ابری' متولد سال۱۳۶۸ در تهران و دانش‌آموخته سینما از دانشگاه سوره است. او با ساخت و تهیه و تدوین فیلمهای مستند و کوتاه و تجربی کارش را در این حرفه شروع کرده است. از فیلمهای او در مقام نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان می‌توان به مستند 'هم‌صدایی (۱۳۸۹)' فیلم کوتاه تجربی 'مرگ زمین '(۱۳۹۲)، 'کات '(۱۳۹۵) و در مقام تدوین‌گر مستند بلند 'بدون توقف '(۱۳۹۳) و تله‌فیلم 'قلمرو خورشید اشاره کرد.

Image caption مصطفی ساروقی تهیه کننده و کارگردان

آقای ساروقی به علت علاقه به ادبیات از سال گذشته شروع به ساخت مجموعه‌ای از شخصیت‌های ادبی ایران کرده که 'خورشید سال‌های ابری' اولین قسمت از این مجموعه به حساب می‌آید.

نگاه کارگردان

وقتی کتاب 'سالهای ابری ' رو می‌خواندم آن‌قدر از قصه 'شریف ' و سادگی و مبارزه‌اش برای زندگی لذت می بردم که دوست نداشتم کتاب تمام شود. تصویر یک زندگی ایرانی همراه با فقر، سختی‌، عشق، مبارزه سیاسی، مردم دوستی ، ایثار و پر از تلخی‌ها و شیرینی‌ها و همه واقعی و در بستر تاریخی پر از حوادث بزرگ بود. همیشه آرزو داشتم روزی این فرصت برایم پیش بیاید بتوانم از شریف تشکر کنم،

امیدوارم این مستند بتواند ادای دِینی کوچکی به 'شریف ' که شریف زیستن را زندگی، در کلاس‌هایش تدریس و در قصه‌هایش روایت کرد، باشد.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer