راستگرایان هندو تهدید به آتش زدن سینماها کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption فیلم پدماوتی با بازی دیپیکا پادوکونه، شاهد کاپور و رانویر سینگ به توهین به یک ملکه قرن چهاردهم هند متهم شده است

توزیع‌کنندگان یک فیلم پرفروش و جنجالی هندی در بریتانیا پس از دریافت تهدید به خشونت بر سر نمایش این فیلم، تصمیم به بازنگری در زمان نمایش آن گرفته‌اند.

روزنامه گاردین نوشته فیلم پدماوتی با بازی دیپیکا پادوکونه، شاهد کاپور و رانویر سینگ به توهین به یک ملکه قرن چهاردهم هند متهم شده است.

فیلم درباره پادمینی، ملکه‌ای هندو است که به جای آن که تسلیم پادشاه مسلمان شود خود را به آتش می‌کشد.

در هند به دروغ ادعا شده بود که در این فیلم، پادمینی روابط عاشقانه‌ای با این پادشاه مسلمان برقرار می‌کند که به دنبال آن تظاهراتی صورت گرفت و به کارگردان و عوامل فیلم حمله شد و آنها تهدید به مرگ شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دیپیکا پادوکونه تهدیدهای جانی دریافت کرده

بازیگر نقش ملکه نیز تهدید به خشونت جانی شده است.

فیلم قرار بود از اول دسامبر در سینماهای هند به نمایش در آید اما نمایش آن تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

اما کمپانی پارامونت که توزیع‌کننده این فیلم در این کشور است اعلام کرده به دنبال دریافت تهدیدهایی، در حال بررسی زمان نمایش فیلم است.

یک خیریه هندی در بریتانیا هم گفته است با نمایش فیلم مخالف است و در صورتی که این فیلم به نمایش در آید، تظاهرات مسالمت‌آمیزی برگزار خواهد کرد. این خیریه تاکید کرده با خشونت مخالف است.

اما یک گروه راستگرای هندو نسبت به نمایش فیلم در سینماهای بریتانیا هشدار داده و تهدید به خشونت کرده است. گروه کارنی سنا تهدید کرده هر سینمایی در بریتانیا که این فیلم را نمایش دهد، آتش خواهد زد.

مورخان می‌گویند سند و مدرک کمی در باره این که پادمینی واقعا وجود داشته، در دست است اما او به طور نمادین اهمیت بسیاری برای راجپوت‌ها، از کاست‌های شبه قاره هند، دارد.

موضوعات مرتبط