"آبی مایل به صورتی"؛ روایتی از تغییر جنسیت

پوستر نمایشنامه آبی مایل به صورتی که درباره تغییر جنسیت است
توضیح تصویر،

پوستر نمایشنامه آبی مایل به صورتی که درباره تغییر جنسیت است

"آبی مایل به صورتی" تئاتری است به کارگردانی ساناز بیان، با موضوع تغییر جنسیت، که از ششم آذر در تماشاخانه پالیز روی صحنه رفت.

در تبلیغات و آگهی های این تئاتر آمده که دیدن این نمایشنامه برای افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی شود.

در خلاصه داستان آبی مایل به صورتی آمده "اگه خوب خوبش رو بخوای... خود کلمه های زن و مرد چیزی بیشتر از یه توهم نیستن. هیچ مردی صد درصد مرد نیست و هیچ زنی هم صد درصد زن نیست که اگه اینجوری بود همه مون تبدیل می شدیم به یه مشت هیولا... "

نسیم ادبی، که نقش حمیرا خواهر شهرزاد را در مجموعه پرطرفدار شهرزاد داشت در این تئاتر نقش یک مرد را بازی می کند و گریم متفاوت او با استقبال زیادی مواجه شده. ماریا حاجیها کار گریم این نمایشنامه را انجام داده است.

نسیم ادبی عکس خودش را با چهره پردازی شخصیت امیر در نمایشنامه آبی "مایل به صورتی" به همراه ترانه علیدوستی، در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: "ترانه بعد از دیدن اجرای آبی مایل به صورتی گفت دیگه چطوری میتونم تو رو بعنوان حمیرا باور کنم اخه؟!؟!؟داداش امیرررررررر"

آناهیتا اقبال نژاد، ملیکا پارسا، عاطفه رضوی، آناهیتا اقبال نژاد، و امید سلیمی از دیگر بازیگران این تئاتر هستند.

ساناز بیان، کارگردان "آبی مایل به صورتی" پیشتر هم نمایش "عامدانه، عاشقانه، قاتلانه" را با موضوع پرونده قتل‌هایی که در ایران واکنشهای زیادی ایجاد کرده بود (مانند پرونده شهلا جاهد) روی صحنه برده بود.

خانم بیان در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته بود : "نمایشنامه اخیرم (آبی مایل به صورتی) بیشتر در فضای درام اجتماعی می گنجد ولی پشتوانه پژوهشی گسترده ای دارد و مانند همان کارهای مستند برای پژوهش آن وقت گذاشتم، اما به دلیل اینکه ارتباط آدم ها در این نمایش عینی نیست و به نوعی سوبژکتیو است نمی توانم به آن تئاتر مستند بگویم ولی این اثر هم یک درام اجتماعی پژوهش محور است."

در عرصه فرهنگ و ادب و سینمای ایران کمتر به موضوعاتی از این دست پرداخته می‌شود. همجنسگرایی در ایران جرم محسوب می شود اما آیت الله خمینی در سال ۱۳۴۳ در "تحریرالوسیله" به مجاز بودن اصل تغییر جنسیت فتوا داد.

از میانهٔ دهه ۱۳۶۰ یعنی زمانی که فتوای آیت الله خمینی جراحی تغییر جنسیت را برای فردی به نام مریم خاتون ملک‌آرا مجاز دانست، جریانی آغاز شد که بر آن اساس، آمار جراحی تغییر جنسیت در ایران بالا و بالاتر رفت. برخی معتقدند برخورد واحد با دگرجنس‌باشان در ایران بر اساس این فتوا نتیجه مطلوبی ندارد.

در شهریور سال ۹۴ سامان ارسطو نمایش "همه‌تون منو می‌شناسین" را در مقام نویسنده، کارگردان و بازیگر در ایران روی صحنه برد. این نمایشنامه که در واقع اتوبیوگرافی نویسنده و کارگردان بود به مشکلات یکی از اهالی تئاتر پیش و پس از تغییر جنسیت می‌پردازد.

سامان ارسطو یک تراجنسیتی بوده که در سال ۱۳۸۷، در ۴۱ سالگی، تغییر جنسیت داده و از آن پس نام خود را از فرزانه به سامان تغییر داد. در این نمایشنامه هر دو برهه زندگی سامان ارسطو چه در کالبد زن و چه در کالبد مرد نمایش داده شد.