ادیان مختلف 'حضور بیشتری در ساعات پر بیینده بی‌بی‌سی خواهند داشت'

Image caption افزایش مطالب مربوط به ادیان مختلف در سریال‌های تلویزیونی از جمله پیشنهادهای مطرح شده در گزارش است

انتظار می‌رود بی‌بی‌سی زمان بیشتری را به مطالب مربوط به ادیان مختلف به خصوص ادیان غیرمسیحی اختصاص دهد.

در چارچوب این طرح، در برنامه‌های اصلی و پربیینده رادیویی و تلویزیونی در داخل بریتانیا از جمله سریال های داستانی مطالب دینی بیشتری مانند اعتقادات دینی شخصیت‌های داستانی، مناسک و مراسمی مانند مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی گنجانده خواهد شد. تاکید اصلی این برنامه‌ها بر عقاید و آداب پیروان ادیان غیر مسیحی مانند مسلمانان، یهودیان، هندوها، سیک‌ها و مانند آنان خواهد بود.

همچنین، زمان بیشتری به مستندهای مرتبط با موضوعات اخلاقی و ادیان مختلف اختصاص خواهد یافت.

در گزارشی که در این زمینه تهیه شده و در اختیار مدیران بی‌بی‌سی قرار گرفته، همچنین توصیه شده است که از افراد مشهور و مورد توجه مردم در زمینه‌های مختلف، مانند هنر و ورزش، در برنامه‌های حاوی تبادل نظر پیرامون مسایل اخلاقی و دینی استفاده شود.

تهیه این گزارش حدود یک سال به طول انجامیده و هدف از آن، تلاش برای انعکاس خصوصیات جامعه چند فرهنگی و چند قومیتی بریتانیا در محتوای برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بوده است. با وجود تاکید بر ادیان غیر مسیحی در این گزارش، لرد هال، مدیرکل بی‌بی‌سی، ضمن تایید این هدف گفته است که "تعهد این نهاد به گنجاندن مطالب مربوط به مسیحیت، که دین اکثریت در این کشور است، کاهش نخواهد یافت بلکه در کنار آن، فرصت بیشتری در اختیار دین‌های دیگر قرار خواهد گرفت."

+ سه مجروح در 'حمله تروریستی' با چاقو در مترو لندن

+ حمله لندن؛ هفت کشته و ده‌ها مجروح به جا گذاشت

+ بیشتر مسلمانان بریتانیا با 'خشونت علیه شارلی ابدو مخالف هستند'

+ حمله با خودرو به گروهی مسلمان در شمال لندن

+ تلویزیون بریتانیایی روزی پنج بار اذان پخش می‌کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روحانیون ادیان مختلف در لندن - گزارش ارائه شده به بی‌بی‌سی با هدف تقویت تفاهم دینی تهیه شده است

وی گفت که "این طرح متضمن آن است که بی‌بی‌سی شرایط عینی بریتانیا و جهان و نقش دین در زندگی روزمره افراد را پوشش خواهد داد و علاوه بر این، تاثیر دین بر تصمیم‌گیری را به نمایش خواهد گذاشت."

در تهیه گزارش "بازبینی برنامه‌های دینی و اخلاقی بی‌بی‌سی" با بیش از یکصد و پنجاه تن از رهبران دینی و مذهبی از جمله سراسقف کانتربوری، ارشدترین مقام کلیسای انگلیکن، خاخام اعظم بریتانیا و رهبران مسلمانان "و همچنین گروه های سکولار و انسانگرا" مشورت و از آنان نظرخواهی شده است.

تهیه‌کنندگان این گزارش گفته‌اند که بخش شکایات بی‌بی‌سی هم اعتراض‌های مخاطبان در مورد کمبود مطالب مربوط به ادیان مختلف در برنامه‌های این شبکه را در اختیار آنان قرار داد. ابن بخش هشدار داده بود که بدون تحولی اساسی در این زمینه، این امکان وجود دارد که دینداران به خصوص پیروان ادیان غیرمسیحی "به حاشیه رانده شوند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption جمع‌آوری مواد غذایی در مسجدی در شرق لندن برای کمک به افراد بیخانمان در ایام عید میلاد مسیح - تصویرپردازی اعتقادات دینی به درک پیروان آنها از تشابه اعتقادی آنان کمک خواهد کرد

در حال حاضر، رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی هر سال حدود ٧٠٠٠ ساعت مطالب دینی و اخلاقی تهیه و پخش می‌کند که شامل مراسم و مباحثات دینی است اما تنها بخش کوچکی از این برنامه‌ها در ساعات پربیینده یا در خلال برنامه‌های پرطرفدار پخش می‌شود.

یکی از پیشنهادهای مطرح شده در این گزارش، تهیه و پخش مطالب ویژه و دارای کیفیت بالا در مورد اعیاد و مراسم مهم مذهبی مانند عید دیوالی هندوها، اعیاد یهودیان، مراسم رمضان و عید فطر مسلمانان، و واساکی یا عید سیک‌ها و حضور و آثار آن بر زندگی پیروان این ادیان در بریتانیاست.

بی‌بی‌سی گفته است که از برنامه‌هایی که قرار است به زودی در ساعات پربیننده این شبکه پخش شود برنامه "زیارت" است که در آن شخصیت‌های شناخته شده به زیارتگاه‌های ادیان مختلف سفر می‌کنند و گزارش "عجایب دینی جهان" که با بازدید از مراکز اصلی عبادت ادیان گوناگون، به شرح خصوصیات آنها می‌پردازد.

به گفته کارشناسان، گسترش برنامه‌های مربوط به ادیان مختلف می‌تواند به پیروان متدین هریک از این ادیان کمک کند تا بر شباهت‌های بین اعتقادات و تعهد دینی خود و پیروان ادیان دیگر، و البته بی‌دینان، وقوف یابند و دیدگاهی وسیع‌تر و نگرشی مداراگرانه‌تر پیدا کنند. چنین تحولی باعث نفی تعصب و یکسونگری و عامل تقویت تفاهم و همبستگی اجتماعی خواهد بود.

به خصوص با توجه به برخی تحولات سال‌های اخیر که باعث بدبینی نسبت به پیروان بعضی ادیان در غرب شده، چنین تفاهمی برای مقابله با خودمحوری، تعصب و افراط‌گرایی، و همچنین واکنش ناموجه و افراطگرایانه به آن لازم است.