درگذشت خال‌مراد شریف، نویسنده و فعال فرهنگی تاجیکستان

حق نشر عکس .
Image caption خال‌مراد شریف به مدت ١٣ سال ریاست کمیته جایزه دولتی رودکی را در بخش ادبیات، هنر و معماری بر عهده داشت

خال‌مراد شریف، نویسنده و از شخصیت‌های معروف اجتماعی تاجیکستان، در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

اتحادیه نویسندگان تاجیکستان اعلام کرده که تشییع جنازه او، روز چهارشنبه ۶ دی‌ماه (۲۷ دسامبر)، در محله "مهرآباد" در غرب شهر دوشنبه، پایتخت این کشور، برگزار خواهد شد.

خال‌مراد شریف در ماه فوریه ۱۹۲۷، در روستای "کلالی" ناحیه پنجکنت تاجیکستان به دنیا آمد. در اوان کودکی، خانواده‌اش به وادی وخش در جنوب تاجیکستان کوچ کردند و او در آنجا بزرگ شد.

در زمان شوروی او در سمت‌هایی مختلف، از جمله در مقام معاونت اول وزارت فرهنگ و ریاست کمیته دولتی مطبوعات جمهوری تاجیکستان فعالیت داشت و مدتی ریاست نواحی پنجکنت و یاوان را هم عهده دار بود.

وی پس از فروپاشی اتحاد شوروی، برای ۶ سال، از ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۶، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان بود.

خال‌مراد شریف به مدت ١٣ سال، از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۲، ریاست کمیته جایزه دولتی رودکی را در بخش ادبیات، هنر و معماری بر عهده داشت.

حق نشر عکس .
Image caption آقای شریف پس از فروپاشی اتحاد شوروی، برای ۶ سال رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان بود

این نویسنده مشهور، مؤلف چندین رساله علمی در باره فرهنگ و هنر و اجتماع و ده‌ها اثر ادبی است.

از مهم‌ترین آثار او در زمان شوروی "بنیاد معنوی آدم نو" بود که دو بار در سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۸۴ انتشار یافت و با استقبال گرم دوستداران کتاب روبه‌رو شد.

آقای شریف همچنین از مقاله‌نویسان فعال مطبوعات شوروی بود. برخی از آثارش در دوران شوروی در کتاب‌های "گرد در مژگان" (۱۹۷۲) و "نقش خاطر" (۱۹۸۸) گردآوری شده است.

بعد از فروپاشی شوروی، او بیشتر به نوشتن یادداشت‌ در باره شخصیت‌های مهم و بانفوذ اجتماعی و فرهنگی تاجیکستان در زمان شوروی پرداخت که در آثاری مانند "عالم افروزان" (۱۹۹۲)، "سرنوشت" (۱۹۹۴)، "آلترناتور" (۲۰۰۱)، "اختران فرهنگ" (۲۰۰۲)، "مهرنامه" (۲۰۰۴)، "جهان مریم عیسی‌یوا" (۲۰۱۱) بازتاب یافت.

خال‌مراد شریف از سال ۱۹۶۷ عضو اتحادیه روزنامه نگاران و از ۱۹۹۰ به بعد عضو اتحادیه نویسندگان تاجیکستان بود و برای فعالیت‌های اجتماعی و آثار ادبی‌ خود، جوایز دولتی مختلفی را دریافت کرد.

آقای شریف سال‌های زیادی عضو کمیته شوروی همدلی ممالک آسیا و آفریقا، از اعضای فعال حزب کمونیست و در دو نوبت عضو شورای عالی یا پارلمان تاجیکستان بود.

موضوعات مرتبط