نمایشگاه 'موزه لوور در تهران' افتتاح شد

وزیر خارجه فرانسه نمایشگاه لوور در تهران را افتتاح کرد حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه فرانسه نمایشگاه لوور در تهران را افتتاح کرد

نمایشگاه "موزه لوور در تهران" امروز دوشنبه ۱۴ اسفند (پنج مارس) با حضور ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه در محل موزه ملی ایران افتتاح شد.

این نمایشگاه به مدت سه ماه برقرار خواهد بود و در آن آثاری از موزه لوور پاریس از جمله تابلوهایی از نقاشان مشهوری مانند رامبراند، مجسمه‌ای ابوالهول و آثاری از ایران باستان به نمایش در می‌آید.

موزه لوور در سایت خود این نمایشگاه را اولین نمایشگاه بزرگی خوانده که از سوی یک موزه غربی در ایران برگزار می‌شود و آن را "رویدادی برجسته از نظر فرهنگی و دیپلماتیک برای هر دو کشور" خوانده است.

نمایشگاه "موزه لوور در تهران- گنجینه مجموعه‌های ملی فرانسه" هم‌زمان با هشتادمین سالگرد تأسیس موزه ملی ایران در ساختمان این موزه در خیابان سی تیر تهران افتتاح می‌شود.

به گفته لوور با نمایش "۵۰ شاهکار از بخش‌های مختلف موزه لوور و دلاکروا، این نمایشگاه تنوع غنی مجموعه لوور به عنوان یک میراث ارزشمند ملی و جهانی را به نمایش می‌گذارد."

حق نشر عکس Ilna
Image caption نمایشگاه موزه لوور در تهران تا نیمه خرداد سال آینده برقرار خواهد بود

هم‌زمان با برگزاری این نمایشگاه در تهران، موسسه لوور نمایشگاه "باغ رز، شاهکارهای هنر پارسی در قرن نوزدهم" را با نگاه به دوره قاجار در گالری لوور در لانس فرانسه برگزار می‌کند.

خبرگزاری ایسنا در گزارش خود از افتتاح نمایشگاه لوور در تهران از نمایش آثار ایران باستان از جمله "تبر کتیبه‌دار" از محوطه باستانی چغازنبیل و "شی‌ء برنزی از لرستان" مربوط به سه‌هزار سال پیش خبر داده است.

آثار منتخب موزه لوور در شش سالن در بخش‌هایی با عنوان "موزه زنده" و "رویای جهانی شدن" ، "آثار آشور و کشف دوباره تمدنهای شرقی"، "شامپولیون و گشایش موزه آثار مصر"، "کشف دوباره هنرهای قرون وسطی و تمدن‌های اسلامی" و "تابلوهای عباس کیارستمی" به نمایش در می‌آید.

سایت سفارت فرانسه در ایران این نمایشگاه را نتیجه "یک همکاری مثال‌زدنی بین موزه لوور و موزه ملی ایران" خوانده و نوشته برگزاری آن "گامی دیگر در چهارچوب قراردادی است که بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی ایران در سفر ژانویه ۲۰۱۶ آقای روحانی به پاریس به امضا رسید."

نمایشگاه موزه لوور در تهران فردا سه‌شنبه ۱۵ اسفند به روی عموم باز می‌شود و تا ۱۸ خرداد ۹۷ ادامه خواهد داشت.

حق نشر عکس Mizan
Image caption نمایی از نمایشگاه موزه لوور در تهران؛ به گفته لوور "۵۰ شاهکار" در این نمایشگاه به نمایش در می‌آید
حق نشر عکس Mizan
Image caption نمایشگاه موزه لوور در تهران امروز دوشنبه ۱۴ اسفند افتتاح می‌شود
حق نشر عکس Mizan
حق نشر عکس Ilna
حق نشر عکس Ilna
حق نشر عکس Ilna

موضوعات مرتبط