'جایی که دل من می‌تپد' در آپارات

توضیح ویدئو،

'جایی که دل من می تپد' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'جایی که دل من می‌تپد' ساخته خزر فاطمی به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

قلب آدم کجا می‌تپد؟ جایی که به دنیا آمد؟ جایی که بزرگ شده است یا جایی که دارد زندگی می‌کند؟ فیلم 'جایی که دل من می‌تپد' پاسخی می‌دهد به این نوع سوالاتی که در ذهن هر کسی که جا‌به‌جایی را تجربه کرده، ممکن است به‌وجود بیاید.

معمولا تصویری که در اغلب رسانه‌ها از افغانستان ارائه می‌شود، تصویر کشوری جنگ زده است که در آن هنوز خشونت و تعصب‌های سنتی قومی و مذهبی به شدت حاکم است و معمولا تصویر زندگی، رفاقت‌ها و لبخند‌ها به چشم نمی‌آید یا کم‌رنگ هستند. دلیل آن هم این است که گفته می‌شود به دلیل مشکلات ناشی از جنگ و نبود امنیت هنوز هم که هنوز است، برخی افغان‌ها از سرزمین‌شان به کشورهای دیگر پناه می‌برند و یا تمایلی به بازگشت به افغانستان نشان نمی‌دهند ولی همیشه هم اوضاع این کشور به این شکل نبوده است، افغانستان کشوری است که روزگاری مقصد پناهنده‌ها بوده است و از جاهایی مثل ایران عده‌ای هم بودند که به افغانستان پناه بردند و در آن‌جا زندگی کردند. شماری از ایرانی‌ها در اواخر دهه هشتاد میلادی و بعد از شدت گرفتن بگیر‌و‌ببند گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی در ایران، مجبور به خروج از ایران شدند و به افغانستان پناهنده شدند. خزر فاطمی در این فیلم سراغ ریشه‌های خودش در افغانستان می‌گردد.

منبع تصویر، unknown

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'جایی که دل من می‌تپد'

ویژگی فیلم

این فیلم، سفری است که گاهی شاعرانه می‌شود، گاهی لحن گزارشی می‌گیرد و گاهی مملو ازحس نوستالژی می‌شود. فیلم دو لایه دارد، در لایه اولش، یک قصه شخصی در جست‌و‌جو ریشه‌ها و یک دوست قدیمی و در لایه دیگرش تصویری از افغانستان امروز و مردم این کشور را روایت می‌کند.

خلاصه فیلم

'جایی که دل من می‌تپد' حکایت سفر کارگردان این فیلم به افغانستان است. او در این سفر به سراغ خانه قدیمی و مدرسه و دوستان قدیمی‌اش می‌رود و در طول این سفر با اتفاقاتی روبرو می‌شود.

درباره کارگردان

منبع تصویر، unknown

توضیح تصویر،

خزر فاطمی، مستندساز

خزر فاطمی سازنده این فیلم، نسل دوم یکی از خانواده های کُرد ایرانی است که در تبریز به دنیا آمده است، در افغانستان بزرگ شده و در حال حاضر در سوئد یک خبرنگار و گوینده تلویزیون است. خانم فاطمی در زمینه‌های روزنامه‌نگاری و رقص تحصیل کرده است و فیلم 'جایی که دل من می‌تپد' اولین تجربه مستند‌سازی او است. او در این فیلم در سفری است کاملا شخصی و به جستجوی گذشته و ریشه‌هایش می‌رود.

نگاه کارگردان

از کجا می‌آیی؟ اهل کجایی؟ این سوالی است که همیشه از من پرسیده می‌شود. من در شرایط در‌به‌دری در ایران به دنیا آمدم. چند ماهه بودم که پدر و مادرم از ایران فرار کردند. وقتی که همه از افغانستان می‌گریختند، ما به کابل پناه بردیم. تا هفت ساله‌گی در کابل بودم. بعد به سوئد فرار کردیم.

گرچه افغانستان را ترک کردیم ولی خاطرات کابل من را ترک نمی‌کرد: خاطرات هم‌بازی‌ام 'ماری' بهترین دوست‌ام، بمباران و جنگ. در سوئد عاشق رقص شدم و تا آنجا پیش رفتم که در مسابقات رقص کشوری اول شدم. همان وقت‌ها بود که جنگ در افغانستان دوباره شدت گرفت. من به کابل و آنچه از من در کابل به جا مانده بود، نمی‌توانستم فکر نکنم. عشق بزرگم، رقص را کنار گذاشتم و رفتم دنبال روزنامه‌نگاری.

بعد از چند سال کار در تلویزیون سوئد تصمیم گرفتم به افغانستان برگردم، می‌خواستم به دنبال خاطراتم و آنهایی که آنجا مانده بودند، برگردم. این فیلم حاصل این سفر است.

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با خزر فاطمی کارگردان فیلم 'جایی که دل من می‌تپد' درباره این فیلم را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۲:۳۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: