"مهمونی کامی" در آپارات

توضیح ویدئو،

"مهمونی کامی" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "مهمونی کامی" ساخته علی احمدزاده به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

بیش از دو دهه است که مهمانی‌هایی به سبک جوان‌ها یا به اصلاح "پارتی"در بین نسل جوان‌تر خیلی رواج پیدا کرده است. پارتی‌هایی که ناشی از عصیان یک نسل و واکنش غیر‌مستقیم آنها به رخدادهای اجتماعی یا دل‌سردی و ناامیدی حاکم بر جامعه است و بیشتر با هدف خوش‌گذرانی و آشنایی جوان‌ها با هم برگزار می‌شود، مثل هرجای دیگر دنیا هم در این پارتی‌ها همه چیز پیدا می‌شود و معمولا هم پارتی‌های بچه پولدار‌ها پر‌طرفدارتر است. موضوع فیلم ساختن از پارتی‌ها یا درباره پارتی‌ها همیشه برای فیلم‌سازهای ایرانی وسوسه‌انگیز بوده و به شکل‌های مختلفی در این فیلم ها مطرح شده اما در سال هزار و سی‌صد و نود و دو علی احمد‌زاده فیلم‌سازجوان پس از ساخت چند فیلم کوتاه تصمیم گرفت در اولین فیلم بلندش به سراغ این موضوع برود و آن را دست‌مایه‌ای برای ساخت فیلمی اجتماعی درباره وضعیت جوانان و به‌خصوص بچه‌پولدار‌ها در ایران بکند.

منبع تصویر، Unknown

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم "مهمونی کامی"

ویژگی فیلم

"مهمونی کامی" ساخته علی احمد‌زاده فیلمی درباره بچه‌های اهل پارتی با ساختاری جاده‌ای و مبتنی بر صحنه‌های پر گفت‌و‌گو و دیالوگ‌هایی کاملا به‌روز و از جنس حرف زدن جوان‌های امروزی است. ریتم پرتحرک فیلم سبب می‌شود که بیننده خسته نشود و همراه با فیلم باقی بماند. این فیلم البته تاکنون امکان نمایش عمومی در ایران را پیدا نکرده است.

درباره کارگردان

علی احمدزاده متولد ۱۳۶۵ در تهران و دانش‌آموخته انجمن سینمای جوان ایران است. او پس از سال‌ها فعالیت در زمینه هنر و سینما، در سال ۱۳۹۲ با ساخت فیلم سینمایی "مهمونی کامی" نخستین تجربه کارگردانی خودش را پشت‌سر گذاشت، اما اکران این فیلم دچار مشکلات عدیده‌ای شد و سرانجام احمدزاده تصمیم گرفت تا نسخه اصلی فیلم را در فضای مجازی منتشر کند. اواخر سال ۱۳۹۲ احمدزاده با ساخت فیلم دیگری با عنوان "مادر قلب اتمی" نامش بر سر زبان‌ها افتاد. این فیلم نیز تا مدتها امکان نمایش عمومی پیدا نکرد. سومین فیلم سینمایی او با عنوان "پدیده" سال ۱۳۹۵ کلید خورد و با بازی هدیه تهرانی، پگاه‌ آهنگرانی و امیر جدیدی به پایان رسید.

منبع تصویر، unknown

توضیح تصویر،

علی احمدزاده کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

دکتر نازی اکبری روان‌درمان‌گر و مشاور مقیم لندن متولد ۱۳۴۴در تهران و دانش‌آموخته مشاوره و روانشناسی و روان‌درمانی دانشگاه شرق لندن و روان‌درمانی کار عمومی با روی‌کرد و تخصص در روان‌درمانی شناختی رفتاری در مقطع دکتری از دانشگاه میدلسکس بریتانیا است . وی مسئولیت راه‌اندازی، مدیریت و توسعه یک کلینیک روان‌درمانی برای فارسی‌زبانان مقیم انگلستان را در بیمارستانی در شمال غربی لندن، از سال ٢٠٠٦ میلادی (١٣٨٤ شمسی) به عهده داشته است. وی هم‌چنین به عنوان عضو ارشد انجمن مشاوره و روان درمانی بریتانیا و متخصص در کار با اعتیاد، سوگ، هراس، اختلال وسواسی اجباری، اختلال اضطراب، اختلالات شخصیتی، مدیریت خشم و خشونت، کار با تروما یا سانحه‌زدگی، قربانیان آزار جنسی است و در نیز در حوزه کار با جوانان و بزرگسالان مشغول به فعالیت است. خانم اکبری همچنین استادیار میهمان در دانشگاه آنجلیا راسکین کمبریج است. او به عنوان یک مربی حرفه‌ای دارای تجربه گسترده تسهیل و سازماندهی جلسات و کارگاه‌های آموزشی در انگلستان و ایران بوده و به طور مرتب به عنوان مجری و تسهیل‌گر به کنفرانس‌ها و سمینارهای متعدد در کشورهای مختلف از جمله ایران، دعوت شده است. خانم اکبری نامزد دریافت جایزه زن مهاجر سال ٢٠١٤ و یکی از پنج زن منتخب برای دریافت این تقدیرنامه بود. علاوه بر کار بالینی شماری چند از مقالات و یا ترجمه مقالات علمی در زمینه سلامت بهداشت و جامعه در مجموعه کارهای ایشان ثبت شده است. خانم اکبری در حال حاضر کتابی با عنوان "مهارت‌های روان‌درمانی هستی‌گرا" را نیز در دست ترجمه دارد و با اجازه کتبی از پروفسور اروین یالوم، پدر روان‌درمانی هستی‌گرا، یکی از کتب اخیر وی با عنوان "انسان موجودی یکروزه" را به فارسی ترجمه کرده است. زندگینامه یالوم "آنگه که خود را یافتم" هم توسط خانم اکبری ترجمه و در حال حاضر زیر چاپ است. علاوه بر کار بالینی شماری چند ازپروژه‌های تحقیقی و پژوهشی در رابطه با مسائل اجتماعی در ایران، مقالات و یا ترجمه مقالات علمی در زمینه سلامت بهداشت و جامعه در مجموعه کارهای ایشان ثبت شده است.

توضیح تصویر،

نازی اکبری، روان‌درمان‌گر

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم

قاضی ربیحاوی نویسنده ایرانی‌تبار مقیم بریتانیا زاده ۱۳۳۵ شهر آبادان است. او از نخستین نویسندگانی است که سختی‌های جنگ ایران و عراق را در داستان‌هایش بازگو کرده و از چهره‌های شاخص ادبیات جنگ شمرده می‌شود. نخستین داستان جنگی او "توی دشت بین راه" نام دارد که از نخستین نوشته‌های داستانی درباره جنگ ایران و عراق است. در سال ۱۳۶۰ ربیحاوی "خاطرات یک سرباز" را نوشت که مجموعه‌ای از ۵ داستان کوتاه جنگی بود. او مدتی در دهه شصت شمسی برای گذران زندگی به فیلم‌نامه‌نویسی روی آورده بود. طرح فیلم‌نامه فیلم "گلهای داوودی"ساخته رسول صدرعاملی و فیلم‌نامه "سایه‌های غم" ساخته شاپور غریب از اوست. او پس از آن که از سوی حاکمیت از نوشتن منع شد در سال ۱۳۷۵به بریتانیا مهاجرت کرد. او در این مدت به نویسندگی و نمایشنامه‌نویسی و اجرای نمایش پرداخته است. از نمایش‌نامه‌های او می‌توان به "نگاه کن اروپا" (۱۳۷۶)، "پسر زیبای من"، و "تراژدی شاه" اشاره کرد. "نگاه کن اروپا" با همکاری هارولد پینتر نمایشنامه‌نویس بریتانیایی معاصر بر اساس به زندان افتادن فرج سرکوهی نوشته شده است.

منبع تصویر، unknown

توضیح تصویر،

قاضی ربیحاوی نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با نازی اکبری روان‌درمان‌گر، فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم و قاضی ربیحاوی نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس را درباره فیلم " مهمونی کامی" ساخته علی احمدزاده اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: