باز آفرینی مرگ 'حمید اشرف' در نمایشگاه عکس لندن

  • آرش انیسی
  • روزنامه نگار
حمله ساواک به خانه تیمی حمید اشرف
توضیح تصویر،

حمله ساواک به خانه تیمی چریکهای فدائی خلق و کشته شدن حمید اشرف

فوتو لندن یکی از رویدادهای مهم جهان عکاسی است که از ماه می ۲۰۱۵ در شهر لندن برگزار می شود. این رویداد با توجه به موقعیت لندن به عنوان شهری با فرهنگ جهانی، خود را به مثابه نمایشگاهی جهانی و در خور این شهر و جامعه پویای عکاسی آن مطرح کرده است.

در این رویداد که امسال در "سامرست هاوس" لندن برگزار شد، پس از سه دوره موفق، مجموعه‌ای از آثار جدید و قدیمی اساتید و هنرمندان شناخته شده، و همچنین آثاری از هنرمندان نوظهور به نمایش گذاشته شد. به علاوه، بخش عمومی این رویداد شامل نمایشگاه‌های گوناگون، جوایز، سخنرانی‌ها و چیدمان‌های مختلف در رابطه با تاریخچه و آینده رسانه هنری عکاسی بود.

توضیح تصویر،

حمله ساواک به خانه تیمی چریکهای فدائی خلق و کشته شدن حمید اشرف

جایزه عکاس برتر فوتو لندن هر سال به یک عکاس پیشتاز معاصر داده می‌شود که در واقع سوژه اصلی‌ نمایشگاه آن دوره است. هنرمند برگزیده امسال عکاس کانادایی "ادوارد بورتینسکی" بود. در نمایشگاه امسال منتخبی از آثار جدید و کمتر دیده شده این هنرمند به نمایش گذاشته شد که مضمون آنها جستجو در پیچیدگی‌‌های زندگی‌ مدرن است.

امسال برای اولین بار یک گروه منتخب از گالری های شرکت کننده، پروژه های ویژه ای در نمایشگاه دارند: اولیویر کاستین از گالری "مدرسه پاریس" که چیدمانی را در رابطه با وقایع سال ۱۹۶۸ داشت؛ هانس پی کراوس جونیور از نیویورک که نمایشگاه بزرگی در یادبود ویلیام هنری فاکس تالبوت با آثار چاپی همراه با آثار هنری معاصر آدام فیس، کورنلیا پارکر، هیروشی سگیمتو، مایک رابینسون و ورا لاتر، برگزار می کند؛ و "مکعب سفید" از لندن که یک نمایش انفرادی از دارن آلموند برگزار کردند.

همچنین در بخش نمایشگاه‌های اختصاصی این دوره، هنرمندان ایرانی‌ همچون آزاده اخلاقی، نیوشا توکلیان، نیلوفر بنی صدر، گوهر دشتی و مهرداد افسری هم حضور داشتند.

توضیح تصویر،

عکسی از گوهر دشتی

علاوه بر پروژه های مخصوص گالری ها، برنامه های عمومی نمایشگاه شامل:"خروج از بهشت" پروژه عکاسی معاصر ژاپن و چین که توسط کیوریتور برجسته کره ای جایی لوئیس، ارائه شده است. و یک مجموعه چیدمان عکاسی توسط طراح مشهورای اس دلوین.

در این دوره همچنین مرکز بین المللی عکاسی (ICP) و فوتو لندن یک نسخه جدید از چیدمان Unwavering Vision را ارائه می دهند، یک نمایش چند رسانه ای تعاملی توسط آلن گووانار، ژان میشل سانچز و جولین راجر، که شامل بیش از پنج هزار تصویر در ارتباط با تغییر اجتماعی از مجموعه دائمی .

توضیح تصویر،

عکسی از گوهر دشتی

در فوتو لندن امسال ۱۰۸ گالری از ۱۸ کشور جهان از جمله از ایران شرکت داشتند. آزاده اخلاقی به نمایندگی از "گالری محسن" آثار خود را در این رویداد به نمایش گذاشت.

آزاده اخلاقی با تک عکس حمله ساواک به خانه تیمی حمید اشرف از مجموعه به روایت یک شاهد عینی در این نمایشگاه حضور داشت. او ایده این کارهای خود را وام گرفته از بهار عربی می داند و می گوید: "مواجهه من با تصاویری از مرگ مردم به خاطر آزادی در خیابان های قاهره و تونس این ایده را به ذهنم رساند. اینکه آن تصاویر چنان قدرتی داشتند که توجه جهانیان را به خود جلب کردند. در مقابل میتوان گفت رخدادهایی که از آن ها تصویری وجود ندارد مورد توجه قرار نمی گیرند و سوگواری به موقع برایشان انجام نمی شود. به یاد تمام آزادیخواهان ایرانی از مشروطه تاکنون افتادم که در راه رسیدن به آزادی به شکل تراژیکی کشته شده اند و تصویری از مرگ آن ها در خاطره جمعی ایرانیان وجود ندارد."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آزاده اخلاقی می گوید: "برای اینکه تصویر این آدم ها را با دقیق ترین شیوه بازسازی کنم خاطرات شفاهی افرادی که در آن دوران زندگی می کردند را خواندم و به آرشیو روزنامه و رادیو ها و مجلات و ساواک رجوع کردم و با مصاحبه با شاهدان عینی سعی کردم چگونگی مرگ آن ها را با یک تیم سینمایی و بازیگران بازسازی کنم."

به گفته این عکاس در بازسازی موقعیت ها عکس های فتوژورنالیسم و آرشیوهای متعدد داخلی و خارجی به او کمک کرده است.

عکس های آزاده اخلاقی در محموعه "شاهد عینی" هفده مرگ در تاریخ معاصر ایران را بازآفرینی کرده اند.

بیشتر بخوانید:

در این مجموعه، مرگ هفده چهره سیاسی، فرهنگی ایران به تصویر کشیده شده است: صوراسرافیل و ملک‌المتکلمین (۳ تیر ۱۲۸۷)، محمدتقی‌خان پسیان (۱۵ مهر ۱۳۰۰)، میرزاده عشقی (۱۲ تیر ۱۳۰۳)، محمد فرخی‌یزدی (۲۵ مهر ۱۳۱۸)، تقی ارانی (۱۴ بهمن ۱۳۱۸)، آذر شریعت‌رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی (۱۶ آذر ۱۳۳۲)، فروغ فرخزاد (۲۴ بهمن ۱۳۴۵)، محمد مصدق (۱۴ اسفند ۱۳۴۵)، غلامرضا تختی (۱۷ دی ۱۳۴۶)، صمد بهرنگی (۱۲ شهریور ۱۳۴۷)، مرضیه احمدی اسکوئی(۶ اردیبهشت ۱۳۵۳)، بیژن جزنی (۲۹ فروردین ۱۳۵۴)، حمید اشرف (۸ تیر ۱۳۵۵)، علی شریعتی (۲۹ خرداد ۱۳۵۶)، محمود طالقانی (۱۹ شهریور ۱۳۵۸)، مهدی باکری (۲۵ بهمن ۱۳۶۳) و سهراب شهیدثالث (۱۰ تیر ۱۳۷۷).