"... و ناصر ملک‌مطیعی" در آپارات

توضیح ویدئو،

"... و ناصر ملک‌مطیعی" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "... و ناصر ملک‌مطیعی" ساخته امیر صبوری به ‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

بازیگری در سینما حرفه بسیار جذاب و پر‌طرفداری است. بازیگری برای عده زیادی شهرت و برای عده خیلی کمتری از این آدم‌های مشهور، محبوبیت به همراه می‌آورد. اما از بین خیل بازیگران سینما و تلویزیون در هر کشور نام و تصویر تعداد خیلی محدودی وجود دارند که در یادها می‌مانند. در سینمای ایران ناصر ملک‌مطیعی یکی از این نام‌هاست. شاید فقط بتوان از نام‌های محمد‌علی فردین و بهروز وثوقی در کنار نام ناصر ملک مطیعی یاد کرد. او از خودش یک نام ماندگار و یک نقش ماندگار‌تر در سینمای ایران در طول چند دهه گذشته به جا گذاشت. سال‌ها سکوت و دورماندن اجباری‌اش از سینمای بعد از انقلاب نه تنها سبب نشد که محبوبیت‌اش کم شود بلکه روز‌به‌روز بر احترام و محبوبیتش حتی دربین نسل‌های جوان‌تر امروزی که بازی‌های او را در فیلم‌ها ندیده‌اند یا کمتر دیده‌اند، اضافه شد و تلاش تریبون‌های رسمی حکومتی برای به انزوا کشاندن او و محو نام و خاطره‌اش بی‌تاثیر بود. ناصر ملک‌مطیعی حالا سمبل و نماد یک دوره است. یک دوره طلایی از شخصیت‌های سینمایی جوانمرد و غیرتی و پرجذبه که با خودش یک عالم خاطره نوستالژیک برای چند نسل به همراه دارد. امیر صبوری در فیلم "..و ناصر ملک‌مطیعی" به سراغ او و چند تن از دوستان و هنرمندان هم‌نسلش رفته و پای صحبت آنان نشسته است.

منبع تصویر، unknwon

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم "... و ناصر ملک‌مطیعی"

ویژگی فیلم

"... و ناصر ملک‌مطیعی" ساخته امیر صبوری فیلمی در بزرگ‌داشت یکی از منحصر‌به‌فرد‌ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران و یک مستند پرتره و مصاحبه‌محور و ثبت تاریخ شفاهی بخشی از گنجینه سینمای ایران است. این فیلم ده سال پیش در سال ۱۳۸۷ ساخته شده است. ناصر ملک‌مطیعی در سال ۱۳۹۲ پس از سی‌و‌پنج سال دوری از سینمای ایران در فیلم " نقش نگار" جلوی دوربین قرار گرفت و حضوری کوتاه داشت. او در پنجم خرداد ۱۳۹۷ به علت مشکلات کلیوی و تنفسی در سن هشتاد و هشت ساله‌گی در بیمارستانی در تهران درگذشت.

درباره کارگردان

امیر صبوری، کارگردان زاده تهران و مقیم نیویورک و دانش‌آموخته مدیریت ارشد کسب‌و‌کار از دانشگاه پِیس امریکا است. وی مدرس مراکز آموزش عالی و از علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی است که در آمریکا فعالیت دارد. او سال‌ها است با تاسیس بنیاد رودکی روی مجموعه‌ای به عنوان 'گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران' کار می‌کند و آثاری را درباره هنرمندان ایرانی منتشر کرده است. فیلم 'زندگی و آثار رحیم معینی کرمانشاهی' و 'زندگی و آثار همایون خرم' و 'زندگی و آثار بیژم ترقی' که قبل‌تر در برنامه آپارات به‌نمایش درآمده‌اند، از این جمله‌اند. فیلم‌های این مجموعه در شماری از جشنواره‌های فیلم در خارج از ایران به نمایش در آمده‌اند و دیپلم و مدال افتخار والم از کشور انگلستان را نصیب خود کرده‌اند.

منبع تصویر، unknwon

توضیح تصویر،

امیر صبوری، کارگردان مستند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نگاه کارگردان

این فیلم بیش از یک دهه است که فیلم‌بردارى شده، مدت فیلم کامل دو ساعت و نیم است که ٥٢ دقیقه آن از بى‌بى‌سى پخش می‌شود. این فیلم یکى از فیلم‌هائى است که در مجموعه " گنجینه شاهکارهاى فرهنگ و هنر ایران " قرار گرفته و چهارتاى آن از بى‌بى‌سى و برنامه ى آپارات پخش شده و فقط استاد تجویدى مانده که هنوز معلوم نیست چه زمانى پخش خواهد شد. بسیار شنیده شده که فیلم‌هاى قبل از انقلاب فیلم‌هاى مبتذلى بوده وَ یا نکات منفى بسیار داشته‌اند. آقاى ملک‌مطیعى توضیح می‌دهد که کار سینما را دست خالى و با عشق شروع کردند و او از کارنامه خود دفاع می‌کند و اضافه می‌کند که در روزگاران آنها تکنیک فیلم‌سازى مثل امروز نبوده حوض یخ زده دکتر کوشان لابلاتوار آنها بوده است و یا دواى ظهور را توى سطل حلبى می‌ریختند و استفاده می‌کردند. تمام وسائل فیلم‌بردارى را در صندوق عقب ماشین پیکان می‌گذاشتند و اگر می‌خواستند در شمال فیلم‌بردارى کنند، گاهى باید چند روز صبر می‌کردند تا هوا مناسب شود. ایشان عقیده دارند که باید این موقعیت‌ها را مد نظر قرار داد و بعد قضاوت کرد، چیزى که در آن روزگار مطرح بود وهمه عوامل فیلم دل‌شوره داشتند این بود که فیلم فروش کند و پول سرمایه‌گذار برگردد. به همین خاطر آن‌ها مجبور بودند یک موسیقى یا رقصى در فیلم بگذارند که فیلم فروش کند . پس از فوتش ایران ماتم‌زده شد .

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: