'مصدق، نگاهی دیگر' در آپارات

توضیح ویدئو،

'مصدق نگاهی دیگر' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'مصدق، نگاهی دیگر' ساخته هدی صابر به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

درباره محمد مصدق در این سال‌ها چند فیلم مستند ساخته شده، اما این فیلم‌ها بیشتر به روایت‌های تاریخی پرداخته‌اند و کمتر شخص دکتر محمد مصدق را بررسی کردند. مستند 'مصدق، نگاهی دیگر' اثر فیلم‌ساز فقید هدى صابر، حاصل گفت‌وگوی او با شمار زیادی از نزدیکان نخست‌وزیر دولت ملی ایران در ابتدای دهه سی، دکتر مصدق، در دوران تبعید و حصر در روستای احمدآباد پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا پایان حیات رهبر نهضت ملی ایران است. این گفت‌وگوها حاوی جزئیاتی ناگفته از منش و سلوک شخصی محمد مصدق است. هدی صابر همواره در جستجوی نقش الگوهای ملّی عصر معاصر بود و در این میان مصدق را به عنوان 'مردی با منش تاریخی' ویژه می شناخت. او در سال ۱۳۸۸، قبل از زندانی شدن و مرگش در زندان در کنار همه فعالیت‌های دیگرش به همراه دوستانش کوشید بزرگ‌‌منشی محمد مصدق را به تصویر درآورد. فیلم 'مصدق، نگاهی دیگر' حاصل این تلاش اوست.

منبع تصویر، unknown

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'مصدق، نگاهی دیگر'

ویژگی فیلم

'مصدق، نگاهی دیگر' حاصل تلاشهای هدی صابر در آخرین سالهای زندگیش است. فیلم تصویر خیلی نزدیکتر و ملموس‌تری را از یک شخصیت مهم تاریخی به دست می‌دهد و از معدود فیلم‌هایی است که در سال‌های اخیر در مورد او ساخته شده است. این فیلم در محدوده زمانی ۱۳۸۸ - ۱۳۸۹ ساخته شده است.

درباره سازنده فیلم

هدی رضازاده صابر زادهٔ ۲۴ اسفند ۱۳۳۷ پژوهش‌گر، روزنامه نگار، فعال ملی مذهبی، زندانی سیاسی و از گردانندگان مجله توقیف شده «ایران فردا» بوده است. وی در ۱۲ خرداد ۱۳۹۰ در حالی‌که در اوین زندانی بود، در اعتراض به مرگ مشکوک هاله سحابی در مراسم تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد و در ۲۱ خرداد پس از انتقال از زندان به بیمارستان بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. هدی صابر نخستین تجربهٔ اشتغال و پژوهش خود را با استخدام در تلویزیون دولتی ایران درست پس از انقلاب اسلامی در ایران آغاز کرد. وی در گروه اقتصاد تلویزیون ایران هدی صابر به پژوهش‌گری و نویسندگی مشغول بود و شماری از کارهای وی به فیلم و برنامه تبدیل شده و در تلویزیون ایران پخش شده است. فیلم 'مصدق، نگاهی دیگر' که هدی صابر به همراه دوستانش آن را تهیه کرده، تنها فیلمی است که در سمت تهیه‌کننده از او به جای مانده است.

منبع تصویر، unknown

توضیح تصویر،

هدی صابر، سازنده فیلم

درباره کارشناسان برنامه

رضا علیجانی متولد ۱۳۴۱ در قزوین، روزنامه‌نگار، نویسنده، فعال سیاسی، عضو شورای فعالان ملی مذهبی و سردبیر نشریه توقیف شده "ایران فردا" است.

در سال ۱۳۸۰ سازمان گزارش‌گران بدون مرز، علیجانی را که در سال قبل از آن نیز از نامزدهای روزنامه‌نگار برگزیده سال جهان بود، به این عنوان برگزید. وی از تابستان ۱۳۹۰ مقیم شهر پاریس در فرانسه است.

توضیح تصویر،

رضا علیجانی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی

امید شمس نویسنده، مترجم و پژوهش‌گر فرهنگی است. او متولد تهران، دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی، مطالعات آمریکای شمالی و هم اکنون پژوهش‌گر مقطع دکترای حقوق بین الملل است. از سال ۱۳۷۹ در حوزه ی نقد ادبی و فرهنگی با مجلاتی از جمله نافه، بیدار، زنده رود، کتاب هفته خبر، دستور و روزنامه های همشهری، حیات نو، شرق و اعتماد همکاری کرده است. از او تا کنون ترجمه ی آثاری از سلمان رشدی، کلاریس لیسپکتور، آلن گینزبرگ، رمان "الجزایر" اثر کتی اکر، کتاب "وصال بهشت و دوزخ" اثر ویلیام بلیک و گزیده ای از شاعران زبان آمریکا منتشر شده است. نخستین مجموعه ی شعر او "آشفتگوی نها" که در سال ۸۴ به صورت زیرزمینی منتشر شد، بارها از سوی وزارت ارشاد ایران غیرقابل انتشار اعلام شده است. او عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک است و اشعار او در پروژه‌های چند‌رسانه ای هنرمندان شناخته شده‌ای چون جنی هولتزر و ویرژیل آبلو استفاده شده است.

توضیح تصویر،

امید شمس، پژوهش‌گر فرهنگی

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

منبع تصویر، BBC Persian

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور، پژوهش‌گر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم، رضا علیجانی پژوهش‌گر و فعال سیاسی و امید شمس پژوهش‌گر فرهنگی و ادبی درباره فیلم " مصدق، نگاهی دیگر" ساخته هدی صابر را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: