'آی آدم‌ها...' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'آی آدمها...' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'آی آدمها...' ساخته رخشان بنی‌اعتماد به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

طبیعت گاه انتخاب‌های عجیب و دشواری را برابر انسان قرار می‌دهد. رنج‌های بشر بی‌پایان است و هرچه محرومیت او بیش‌تر است، دامنه رنج او وسیع‌تر است. گاه می‌توان از شدت این رنج‌ها کم کرد. پول و ثروت گاه به کم کردن رنج ناشی از بیماری‌ها کمک می‌کنند. اما اگر کسی پول نداشته باشد و فرزندی بیمار داشته باشد، چه باید بکند؟ دولت‌ها و حکومت‌ها معمولا درگیر مناسبات بورکراتیک خودشان هستند و کمتر میلی به گسترش چترهای حمایتی‌ دارند . اما نقش نهادهای مردمی در التیام این دردها غیرقابل انکار است و این‌جاست که پزشکان نیکوکار و خیریه‌های مردمی می‌توانند گره‌گشا باشند. پرفسور کیوان مزدا یکی از شناخته‌شده‌ترین جراحان ستون فقرات در جهان، یکی از این پزشکان نیکوکار بود. او متولد آبادان بود از مادری فرانسوی و پدری ایرانی و در سن هفت سالگی با خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد. پزشکی و جراحی آموخت و روش‌های جدید را برای جراحی ستون فقرات در دنیا معرفی کرد. او سال‌های سال با تیم همکارانش در سازمان غیر دولتی «زنجیره امید» فرانسه به کشورهای محروم دنیا می‌رفت و بیماران مبتلا به این مشکلات را به صورت رایگان معالجه می‌کرد. او همچنین حدود یازده سال به ایران رفت‌و‌آمد داشت، بسیاری را نجات داد و امید به زندگی را در دل خانواده‌ها و بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری‌های استخوانی زنده نگه داشت. او در یازدهم مهرماه ۱۳۹۷ در پاریس درگذشت. رخشان بنی‌اعتماد فیلم‌ساز شناخته‌شده ایران در فیلم 'آی آدمها...' به تلاش‌های او و همکارانش در ایران پرداخته و تصویری از آدم‌های نیکو کار این زمانه را ثبت کرده است.

حق نشر عکس Banietemad
Image caption نمایی از فیلم 'آی آدم‌ها...'

ویژگی فیلم

فیلم 'آی آدم‌ها...' ساخته رخشان بنی‌اعتماد ستایشی است، از حرکت انسان‌دوستانه پزشکان ایرانی و فرانسوی و نهادهای غیردولتی که به دنبال کمک به محرومان و افزایش امید به زندگی در آنها هستند. این فیلم در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است.

درباره کارگردان

رخشان بنی‌اعتماد نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی متولد ۱۳۳۳ در تهران و از اعضای آکادمی اسکار است. او دانش‌آموخته رشته کارگردانی سینما از دانشگاه هنرهای دراماتیک تهران است و با ساخت فیلم مستند و منشی‌گری صحنه سینما وارد این حرفه شده است. او با فیلم «خارج از محدوده» به سینمای ایران معرفی شد و با فیلم «نرگس» در سال هزار و سیصد و هفتاد نامش بر سر زبانها افتاد با این فیلم جایزه بهترین کارگردانی از

جشنواره فیلم فجر آن سال را گرفت. فیلم‌های او در جشنواره‌های بین‌المللی مورد تحسین واقع شده‌اند و توانسته‌اند در داخل ایران هم توجه تماشاگران و منتقدین را به خود جلب کنند. بنی‌اعتماد در هفتاد‌و‌یکمین جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۱۴، جایزه بهترین فیلم‌نامه را برای فیلم قصه‌ها به دست آورد. او همواره در کنار ساخت فیلم‌های سینمایی داستانی به ساخت فیلم مستند اشتغال داشته و این را دست‌مایه فیلم‌نامه‌هایش کرده است.

از فیلم‌های دیگر او می‌توان به اینها اشاره کرد:

سینمایی:

« زرد قناری»، «پول خارجی»، «نرگس»، « «گیلانه»، «قصه‌ها»

«بانوی اردیبهشت»، «خون‌بازی»، «قصه‌ها»

مستند:

«آخرین دیدار با ایران دفتری»، « روزگار ما»، «فرش سه‌بعدی»، «حیاط خلوت خانه خورشید»، «ما نیمی از جمعیت ایرانیم»، «همه درختان من»

حق نشر عکس Banietemad
Image caption رخشان بنی‌اعتماد نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم

درباره کارشناسان برنامه

عسل باقری

عسل باقری متولد ایران و دارای مدرک دکترای زبانشناسی و نشانهشناسی از دانشگاه سوربن فرانسه و مدرس دانشگاه رن این کشور است. عنوان تز دکترای وی 'روابط زن و مرد در سینمای بعد‌از انقلاب ایران از دیدگاه نشانهشناسی' است. او هم‌چنین مطالعات تخصصی ویژه‌ای از منظر نشانه‌شناسی درباره چند تن از فیلم‌سازان زن ایران هم‌چون رخشان بنی‌اعتماد دارد. وی نویسنده مقالات متعددی درباره سینمای ایران در مجلات معتبر و نیز سخنران مدعو در این زمینه در دانشگاهها و مراکز فرهنگی بوده است. پاره‌ای از عناوین این مقالات و سخنرانیها به شرح زیر است: 'نمایش هویت در سینمای ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد' ، 'سینما در ایران: گردش کار، سانسور و تولید فرهنگی'، 'نمایش زن در سینمای ایران پس از انقلاب' ، 'شهر، سومین ضلع یک مثلث عشقی در سینمای پس از انقلاب ایران'.

Image caption عسل باقری، پژوهش‌گر نشانه‌شناسی

فرید اسماعیل‌پور

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهشگر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور، پژوهش‌گر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی برنامه آپارات با عسل باقری نشانه‌شناس و فرید اسماعیل‌پور تحلیل‌گر فیلم، درباره فیلم 'آی آدم‌ها...' ساخته رخشان بنی‌اعتماد را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer