'بازمانده‌ای از ماگادان' در آپارات

توضیح ویدئو،

'بازمانده‌ای از ماگادان' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' ساخته عارف محمدی به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

احزاب سیاسی آرمان‌گرا معمولا بهشتی آرمانی را از باورها و ایدیولوژی‌ها برای مخاطبان‌شان می‌سازند اما مدینه فاضله یا آرمان‌شهرهایی که رهبران سیاسی وعده می دهند، خیلی زود در برخورد با واقعیت رنگ می‌بازد و همین سرنوشت بسیاری از طرفداران‌شان را در زندگی تغییر می‌دهد. در فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' عارف محمدی ، مستند ساز ساکن تورونتو به سراغ کسی رفته که خاطراتی تلخ از یکی از آرمان‌شهرهای دوران جنگ سرد داشته است. دورانی که شوروی 'بهشت برین' برای کمونیست‌ها و مارکسیست‌های ایرانی بود. 'بازمانده‌ای از ماگادان' خاطرات دکتر عطا صفوی از اردوگاه کار اجباری در ماگادان در دوران استالین را به تصویر کشیده است. آقای صفوی در سال ۱۳۰۵ در ساری متولد شد و در دوران جوانی از هواداران حزب توده ایران بود که به شوروی فرار کرد ولی در آنجا با اتهام جاسوسی روبرو شد و سالها در حبس و رنج گذارانید.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، MOhammadi

توضیح تصویر،

نمایی از 'بازمانده‌ای از ماگادان'

ویژگی فیلم

مهمترین امتیاز 'بازمانده‌ای از ماگادان' شخصیت قوی محوری آن و داستان جذاب و پرفراز‌و‌نشیب زندگی او است. ساختار فیلم بیشتر بر یک مونولوگ طولانی استوار است اما فیلم‌سازش کوشیده تا با تصویر‌سازی، فیلم و این داستان مهیج را برای مخاطبش جذاب‌تر کند. این فیلم در سال ۲۰۱۴ میلادی ساخته شده و در ششمین جشنواره فیلم نور در لوس‌آنجلس موفق به کسب جایزه بهترین مستند و بهترین داستان مستند شده است. این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین مستند تلویزیونی رسانه‌های قومی و فیلم منتخب جشنواره تیرگان در کانادا شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

درباره کارگردان

عارف محمدی فیلمساز ایرانی مقیم کانادا ، متولد ۱۳۴۵ در تهران و دانش آموخته ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد و فیلم‌سازی از انجمن سینمای جوان تهران است. وی فعالیتهای هنری‌اش را از دوران کودکی و از تاتر شروع کرده، سپس با ساخت چند فیلم کوتاه و نیز فعالیت به عنوان دستیار در تئاتر و سینما به کار مشغول شده است. او سپس در سال ۱۹۹۹میلادی به کانادا مهاجرت کرده و از آن سال در رسانه‌های آنجا درباره سینمای ایران مطلب می نویسد و برنامه تولید می‌کند. آقای محمدی در این سال‌ها دو مستند به نام‌های اتوبوس (۲۰۰۴) و افق‌های روشن (۲۰۰۷) در باره اولین راننده اتوبوس زن و اولین مکانیک زن ایران را ساخت که به نمایش تلویزیونی در‌آمده‌اند. او همچنین گفت‌و‌گوهای متعددی با سینماگران ایرانی در این مدت انجام داده و برگزارکننده کارگاه‌های آموزش فیلم‌سازی با حضور سینماگران ایرانی در شهر تورنتو بوده است. او با فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' که در سال ۲۰۱۴ به پایان برده است، صاحب جوایز متعددی شده است. آخرین فیلم آقای محمدی 'آواز خدا ' نام دارد که در سال جاری ساخته شده و به زودی در تورنتو برای اولین بار به نمایش در‌می‌آید.

منبع تصویر، MOhamadi

توضیح تصویر،

عارف محمدی، کارگردان

درباره کارشناس برنامه

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

توضیح تصویر،

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز و پژوهش‌گر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم و عارف محمدی کارگردان درباره فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' را اینجا ببینید.

توضیح ویدئو،

گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید: