'زندگی و آثار رحیم معینی‌کرمانشاهی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'زندگی و آثار رحیم معینی‌کرمانشاهی' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'زندگی و آثار رحیم معینی‌کرمانشاهی' ساخته امیر صبوری به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

رحیم معینی‌کرمانشاهی تنها یک ترانه‌سرا نبود. او یک روزنامه‌نگار طرف‌دار محمد مصدق بود که به خاطر روزنامه‌اش 'سلحشوران غرب' به زندان افتاد و شغلش را از دست داد. او به جز این‌ها نقاش هم بود و دستی هم در فیلمنامه‌نویسی داشت. مجموعه شعر معروف او 'ای شمع‌ها بسوزید' بارها و بارها در طول این سال‌ها تجدید چاپ شده است . اما سوای این‌ها او در قامت یک ترانه‌سرا برای چند دهه ترانه‌هایی پرشور برای آهنگ‌سازان و خوانندگان خلق کرد و بیشتر به همین خاطر شناخته شده است. ترانه‌هایی که هنوز در کوچه و خیابان زمزمه می‌شوند. برنامه 'گل‌ها'ی رادیو ایران، برای نسلی که حالا دیگر مو سپیده کرده‌اند، یک برنامه استثنایی برای حفظ موسیقی ایرانی و معرفی هنرمندان موسیقی ایران بود. آقای معینی‌کرمانشاهی هم یکی از ترانه‌سرایان این مجموعه بود. امیر صبوری که از علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی است، در یک دوره طولانی پای صحبت او، دوستان و همکارانش نشسته که حاصل آن این فیلم است.

حق نشر عکس Amir Saboori
Image caption نمایی از فیلم 'زندگی و آثار رحیم معینی‌کرمانشاهی'

ویژگی فیلم

مستند 'زندگی و آثار رحیم معینی‌کرمانشاهی' مجموعه‌ای از گفتگوهای امیر صبوری، کارگردان با چهره‌های نام‌آور موسیقی و هنر ایران است که کمتر در این سال‌ها از آنها فیلم و تصویر دیده شده است، طوری‌که بسیاری از ما با چهره‌های این استخوان‌خرد‌کرده‌های موسیقی هم آشنا نیستیم. جدای بحث‌های تکنیکی و فنی، جمع کردن این همه چهره سرشناس در یک فیلم به نوبه خود در این مجموعه بزرگ کار در خور ستایشی است.

درباره کارگردان

امیر صبوری، کارگردان زاده تهران و دانش‌آموخته مدیریت در امریکا است. وی که در نیویورک اقامت دارد، مدرس مراکز آموزش عالی و از علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی است و در آمریکا فعالیت دارد. او سال‌ها است با تاسیس بنیاد رودکی روی مجموعه‌ای به عنوان 'گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران' کار می‌کند و آثاری را درباره هنرمندان ایرانی منتشر کرده است. فیلم 'زندگی و آثار بیژن ترقی' و نیز فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم' که قبل‌تر در برنامه آپارات به‌نمایش درآمده‌اند، از این جمله‌اند. فیلم‌های این مجموعه در شماری از جشنواره‌های فیلم در خارج از ایران به نمایش در آمده‌اند و دیپلم و مدال افتخار والم از کشور انگلستان را نصیب خود کرده‌اند.

حق نشر عکس Amir saboori
Image caption امیر صبوری، کارگردان

نگاه کارگردان

سخن‌سالار معینى کرمانشاهى در کرمانشاه متولد شدند و دوره دبستان و دبیرستان را هم در کرمانشاه گذراندند و مدتى کارمند بانک بودند و در همین ایام روزنامه‌اى را بنام 'سلحشوران غرب' انتشار دادند. استاد معینى سپس به تهران آمدند و با توصیه دکتر محمد مصدق در اداره انتشارات ورادیو استخدام شدند. استاد معینى کرمانشاهى با سرودن یک ترانه براى خانم دلکش شهرت پیدا کردند و از آن تاریخ به بعد ترانه‌هاى زیبایى را براى خوانندگان آن‌ زمان ساختند و ایشان مدتى به عنوان رئیس و در 'شوراى شعر وترانه ' رادیو فعالیت می‌کردند، استاد معینى سواى سرودن صدها ترانه جاودانه و ارزشمند که می‌توان گفت که ایشان ترانه سرائى را متحول کردند و ترانه را از سوژه هاى معمول عشقى و من و تویى بصورت موضوعى و تابلو سرائى در آوردند. استاد معینى مئولف چندین کتاب هستند 'اى شمع ها بسوزید' که هیجده بار به چاپ سیده و کتاب هاى 'حافظ بر خیز' ، ' فطرت'، 'خورشید شب' و چند اثر دیگر. استاد معینى کرمانشاهى با قابلیت‌هاى عالى و متعالى شاعر، ترانه‌سرا، نقاش، عارف، نویسنده در ردیف هنرمندان بى‌جانشین به‌شمار می‌روند. ایشان پس از ترانه‌سرائى به‌مدت تقریبا سه دهه به کار سترگى دست زدند و تاریخ حقیقى ایران را از دوره ساسانیان تا أواخر دوره قاجاریه به سبک و سیاق و اوزان شاهنامه فردوسى سرودند که بیش از یکصدو پنجاه هزار بیت می‌شود و آن را 'شاهکار ' نامیدند. ایشان معتقد بودند نظر به این‌که این اشعار تاریخ واقعى ایران است و ایرانیان به شعر خواندن بیشتر توجه دارند، با تاریخ مملکت خویش بیشتر آشنا شوند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'بازمانده‌ای از ماگادان ' ساخته عارف محمدی

دکتر عطا صفوی پزشک و جراح ایرانی که دهه‌ها به عنوان یک پزشک بنام و خوشنام در جمهوری تاجیکستان مورد احترام مردم آن کشور بود، چندی پیش، از آن کشور به کانادا مهاجرت کرده بود و دوره بازنشستگی خود را با خانواده اش درتورنتو می گذراند. پیش از آن، در دهه شصت، او به ایران رفته و کوشیده بود در آنجا مطبی تاسیس کند اما پس از چندی مایوس و سرخورده به تاجیکستان باز گشته بود. این عضو (یا هوادار) حزب توده ایران بعد از جنگ دوم جهانی، به دلیل باورهای سیاسی و درگیری با ماموران امنیتی آن زمان، در اوان جوانی با چند تن از دوستانش از قائم شهر (که در آن زمان، به آن شاهی می گفتند) به اتحاد شوروی گریخته بود تا در آنجا که برایش مهد زحمتکشان جهان بود، به دانشکده پزشکی برود. می خواست به خواسته پدرش عمل کند و پس از پزشک شدن به ایران برگردد تا به قول خودش به مردمش خدمت کند. اما ماموران شوروی، آن پناهنده به سوسیالیسم و دوستانش را همان سر مرز دستگیر کردند و به جای دانشگاه به زندان فرستادند.

حق نشر عکس MOhammadi
Image caption نمایی از فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' ساخته عارف محمدی

نظرات بینندگان درباره فیلم

سارا

فیلم را دومین بار است که دیدم. راوی چون تجربه هول‌ناک زندگیش را در یک کشورکمونیستی ترسناک با دقت بیان می‌کند بیننده را دنبال خود می‌کشد. من ناگهان به یاد تجربه دوران شاگردی کارلوس کاستاندا در کتاب «هنر خواب بینی» افتادم زمانی‌ که او به همراه سالک همراهش باید به دنیای غیر ارگانیک‌ها وارد می‌شدند و به یاد حقه‌ها و شگردهایی که آنها برای به دام انداختن آن دو به کار می‌بردند افتادم و ترس و وحشتی که یک انسان می‌توانست در دنیای آنها تجربه کند. آنجا اگرسالکان به دامشان می‌افتادند دیگر محال بود که بتوانند به دنیای انسانی برگردند، مگرانسانی دگر به دنیای‌شان وارد شود واز انرژی خودش به آنها بدهد، شاید بتواند آنها را نجات دهد. وحشتناک بودنش در این است که عمر آنان به چندین هزار سال می‌رسد رنگ دنیایشان آبی ترسناکی است و از انرژی سالک برای خودشان استفاده می‌کنند. سوال این است که چرا عطا به حرف آن شخص گوش داد و در زمان پهلوی به ایران نیامد. ایران آن زمان که از شکنجه گاه شوروی که بدتر نبود. جالب‌تر این که او در زمان جمهوری اسلامی با چه عشقی به ایران می‌آید، گویی همان تفکر ضد غربی در ذهنش هست. گویی نمی‌داند که سایه شوم همسایه شمالی به این زودی‌ها از سرمیهن محو نمی‌شود. کلا دنیای حکومتهای ایدئولوژیک چه کمونیستی و چه مذهبی مانند دنیای غیر ارگانیک‌هاست وکسی که این شانس را دارد که از آنجا بگریزد، هرگز نباید دلش هوای میهن کند بلکه باید برای نجات آن بکوشد.

علیرضا

به نظر من با تمام نقاط ضعفی که فیلم داشت، همین که آقای عارف محمدی به چنین موضوع جالب و منحصر به فردی به لحاظ تاریخی پرداخته است، بسیار ارزشمند بود. درست است که این فیلم بیشتر از یک مستند، یک شهادت بود، لیکن مطرح کردن موضوع حضور یک جوان ایرانی آرمان گرا در اردوگاه‌های کار اجباری استالین در دهه ۳۰ شمسی و شنیدن سرگذشت تکان‌دهنده‌اش از زبان خودش، به خودی خود به قدری ارزشمند است که می‌تواند بسیاری از ضعف‌های تکنیکی و تدوین فیلم را جبران نماید. به نظر من، این که کارگردان که با حداقل امکانات و حتی شاید نداشتن توانمندی و تجربه کافی به عنوان یک مستند ساز، شهامت و شجاعت این را به خرج داده تا این واقعه عجیب را ثبت و از زبان قهرمان اصلی این ماجرای حقیقی ارائه نماید، بسیار ارزشمند و شایسته قدردانی بود. لیکن اصلا به این جنبه مهم و بسیار مثبت فیلم پرداخته نشد.

عبدالولی

واقعا داستانش فوق‌العاده بود. درس گرفتم كه در هرموقعيعت بايد اميدوار بود. هيچ‌وقت نا‌اميد نشد. حس ملی‌گرايی‌اش عالی بود، اما جواب رد دولت ايران به خواسته‌اش دردناك بود.

ترلان

بسیار فیلم فوق‌العاده وخوبی بود و این را بگویم که امثال آقای دکترعطا زیاد هستند که در زندگی درغربت سختی‌های زیادی کشیدند.

امین

فیلم صمیمیت و خلوص خیلی خوب و بالایی داشت، با اینکه فضا‌ها شبیه‌سازی و نقاشی شده بود ولی کاملا حس را منتقل می‌کرد و نقش مدیا را کامل بازی می‌کرد،

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer