از گلشیفته فراهانی تا جیمز نچوی در نمایشگاه عکس پاریس

ب
Image caption از جیمز نچوی در باره تجربه سفرش به ایران در سال ۱۹۹۷ سوال کنم. او در پاسخ گفت: "هنوز بعد از بیست سال خاطرات سفرش به ایران را با خود مرور می کند. در مقابل اصرار من به اینکه چرا دوباره به ایران سفر نمی کند پاسخ داد که نمیخواهم در فرودگاه تهران گرفتار شوم پس ترجیح می دهم اصلا به رفتن به ایران فکر نکنم."/ نچوی و کودلکا در نمایشگاه پاریس

زمانیکه ژوزف نیسه فور نیپس مخترع عکاسی یکصد و نود و یک سال پیش اولین عکس تاریخ را در محل زندگی خود در شرق فرانسه و از نمای پنجره اتاقش ثبت می کرد، حتی تصورش را هم نمی کرد که نزدیک به دو قرن بعد عکسهایی که توسط مردم عادی گرفته میشود از ۶۰ میلیارد عکس در سال بیشتر شود.

افزایش ناباورانه تولید عکس توسط کاربران در عصر دیجیتال بارها این سوال را مطرح می کند که آیا عکاسی به شیوه کلاسیک به دست فراموشی سپرده شده است؟

پاسخ به این سوال را در شهر پاریس و به فاصله چهار ساعت از محل پیدایش قدیمی ترین عکس موجود در جهان می توان در نمایشگاه عکس پاریس یا (پاریس فتو) که امسال بیست و دومین دوره آن برگزار شد جستجو کرد .

در گالری های این نمایشگاه بزرگ هنوز می شد به وضوح پویایی و سر زندگی عکاسی آن هم به شیوه کلاسیک خود را دید.

در نمایشگاه امسال حدود ۱۸۰ گالری فروش عکس از ۳۰ کشور جهان برای عرضه آثار عکاسان بنام و مشهور کلاسیک و نیز معرفی عکاسان معاصر حاضر شدند.

اصولا برگزاری چنین نمایشگاهی با تکیه بر عرضه و تقاضا استوار است و به همین منظور اقتصاد عکاسی حرفه ای در حوزه هنرهای زیبا را شکل می دهد و سلیقه خریداران و مشتریان این گونه آثار را عیان می کند. برگزاری این نمایشگاه علاوه بر عرضه آثار عکاسان پیشگام و تاثیر گذار در دنیای عکاسی، آینده گرایش های جهانی و فرم های موجود در عکاسی را نیز تعیین می کند. رابط بین خریداران و تولید کنندگان آثار، گالری داران حاضر در این نمایشگاه هستند که هر ساله با انتخاب تعدادی از عکاسان در این رویداد مهم شرکت می کنند.

حق نشر عکس Hassan sarbakhshian
Image caption استقبال مجموعه داران خصوصی از عکسهای ارایه شده در این نمایشگاه علاوه بر علاقه آنها به حفظ و نگهداری این آثار از تثبیت جایگاه دنیای عکاسی در میان سایر رشته های هنرهای تجسمی برای جذب مخاطب حکایت دارد

خریداران عکس های ده هزار یورویی چه کسانی هستند؟

استقبال مجموعه داران خصوصی از عکسهای ارایه شده در این نمایشگاه علاوه بر علاقه آنها به حفظ و نگهداری این آثار از تثبیت جایگاه دنیای عکاسی در میان سایر رشته های هنرهای تجسمی برای جذب مخاطب حکایت دارد. گالری های حاضر در این نمایشگاه با معرفی تعدادی از عکاسان، در غرفه های مخصوص به نمایش آثار آنها می پردازد.

دیدار با عکاسان به نام در حوزه های مختلف عکاسی نیز یکی دیگر از جذابیت های چنین نمایشگاههایی بشمار می رود.

من این شانس را داشتم که دو عکاس صاحب سبک و تاثیر گذار در عکاسی معاصر جنگ و مستند را در این نمایشگاه در کنار هم ببینم. جوزف کودلکا عضو آژانس عکس مگنوم و جیمز ناکتوی که او هم سالها عضو آژانس عکس مگنوم بود اما از سال ۲۰۰۱ از مگنوم جدا شد.

کودلکا با عکاسی از اشغال کشور چکسلواکی توسط نیروهای پیمان ورشو به رهبری اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۶۸ به اوج شهرت رسید. کودلکا می گوید تا پیش از این حادثه هیچ تجربه کار تهیه گزارش از چنین اتفاقی را نداشته و اتفاقی یک روز قبل از اشغال کشورش،‌ از رومانی به پراگ بازگشته است. عمده کارهای کودلکا با گرایش عکاسی مستند و مناظر طبیعی آن در چندین گالری آثارش در پاریس فوتو به نمایش در آمده بود.

بیشتر بخوانید:

اما برای بزرگداشت جیمز نچوی، معروفترین عکاس معاصر که اغلب از جنگ و فقر در بیش از بیست کشور دنیا عکاسی کرده، آثارش را در غرفه ای مجزا در پاریس فوتو به نمایش در آمده بود.

فرصتی فراهم شد تا از جیمز نچوی در باره تجربه سفرش به ایران در سال ۱۹۹۷ سوال کنم. او در پاسخ گفت: "هنوز بعد از بیست سال خاطرات سفرش به ایران را با خود مرور می کند. در مقابل اصرار من به اینکه چرا دوباره به ایران سفر نمی کند پاسخ داد که نمیخواهم در فرودگاه تهران گرفتار شوم پس ترجیح می دهم اصلا به رفتن به ایران فکر نکنم."

حق نشر عکس Hassan sarbakhshian
Image caption عکس برهنه ای از گلشیفته فراهانی بازیگر ایرانی مقیم پاریس نیز که توسط پائولو روورزی عکاسی شده بود برای فروش عرضه شده بود

عکاسان ایرانی در پاریس

در نمایشگاه امسال نیز طبق روال چندین سال گذشته آثار تعدادی از عکاسان ایرانی، با همان ترکیب و انتخاب سال قبل، توسط گالری راه ابریشم به مدیریت آناهیتا قبائیان ارایه شده بود. شادی قدیریان، جاسم غضبانپور، مهدی منعم، ابراهیم نوروزی، ساسان مویدی، هاشم شکاری، مهدی وثوق نیا، بابک کاظمی، جلال سپهر، نیوشا توکلیان و محسن راستانی عکاسان ایرانی هستند که آثارشان در پاریس فوتو حضور یافته بود .

از جاسم غضبانپور که برای دومین سال پیاپی در این نمایشگاه حضور دارد و امسال نیز با عکسها و کتاب جدید خود که تصاویری از پشت صحنه فیلم زندگی و دیگر هیچ ساخته عباس کیارستمی را شامل میشوند در این نمایشگاه حاضر شده درباره دستاورد چنین نمایشگاهی برای او سوال کردم. غضبانپور می گوید: "هیچ تاثیری در کارهای من نداشته چرا که عکسهای جنگ و آثار مستند هیچ مشتری در اینجا ندارند و این انتخاب ها اصولا با مدیریت گالری دارها انجام می شوند."

اما حضور ایران تنها به آثار عکاسان ایرانی محدود نبود و آثار دیگری از عکاسان خارجی نیز که از ایران عکاسی کرده اند در غرفه های دیگر به فروش گذاشته شده بودند.

آثار سیسی فراست، هنرمند اتریشی ایرانی تبار نیز توسط گالری یوهانس فابر عرضه شده بود. فراست ساعتها روی عکسی بصورت دستی کار انجام می دهد و با استفاده از سوزن و نخ و هزاران کریستال، مهره عکس اش را به نوعی پرده سنتی تبدیل می کند.

عکس برهنه ای از گلشیفته فراهانی بازیگر ایرانی مقیم پاریس نیز که توسط پائولو روورزی عکاسی شده بود برای فروش عرضه شده بود.

نمایشگاه عکس پاریس یکی از معتبرترین مکانهای عرضه عکس های عکاسان به شمار می رود که در محل گراند پلاس از تاریخ هشتم تا یازدهم ماه نوامبر (هفدهم تا بیستم آبان ماه) برگزار شد.

حق نشر عکس Hassan sarbakhshian
Image caption غضبانپور می گوید عکسهای جنگ و آثار مستند هیچ مشتری در اینجا ندارند و این انتخاب ها اصولا با مدیریت گالری دارها انجام می شوند

موضوعات مرتبط